Najnowsze

Najnowsze

Tegoroczna nagroda Nobla z fizyki została przyznana wspólnie trzem naukowcom, z USA i Australii. Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess odkryli "przyśpieszającą ekspansję wszechświata poprzez obserwację odległej supernowej."

Nalgae, były tajfun - drugi z tych, które spustoszyły Filipiny - dotarł do wyspy Hainan na południu Chin. Towarzyszy mu silny wiatr i deszcz. Według ekspertów słabnący tropikalny cyklon nie oszczędzi również Wietnamu.

Wyginięciem zagrożony jest co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów - ostrzega WWF w Światowy Dzień Zwierząt. Tymczasem okazuje się, że oszczędzając energię, korzystając z roweru zamiast samochodu oraz kupując lokalne produkty, można przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków.

Jedna ofiara śmiertelna, ponad 170 rannych i kilkaset osób bez dachu nad głową. Takie są skutki tornada, które przeszło w niedzielę nad miastem Duduza w Republice Południowej Afryki. Przejście trąby powietrznej zarejestrowano na amatorskim nagraniu wideo.

Początek października upływa w Czechach pod znakiem rekordowo wysokich temperatur. W graniczącym z Polską Jaworniku słupki rtęci podskoczyły w poniedziałek do 27 stopni Celsjusza.

Synoptycy zapowiadają słoneczny wtorek w całym kraju. Jedynie na północy Polski zachmurzenie okresami wzrastać będzie do dużego. Tam miejscami należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu. Niestety, taka pogoda wkrótce opuści nas na dłużej.

We wtorek niebo nad polskim Wybrzeżem będzie przepełnione deszczowymi chmurami. Nad jeziorami z kolei spodziewamy się większej ilości słońca.

Spacer po plaży w październiku? W tym roku jak najbardziej. Temperatury dalej bedą sprzyjać urlopowiczom. Jednak tym, którzy zamierzają wybrać się na Bałtyk polecamy zabrać ze sobą parasol.

Ophelia, niegdyś huragan 4. kategorii, w środę znajdzie się nad Wielką Brytanią. Jej wpływu na pogodę na początku nie da się tak łatwo zauważyć. Na Wyspach rozpoczął się właśnie pełen burz i deszczu tydzień, który "przysłoni" działalność byłego huraganu.

Piąty, a nawet szósty żywioł. Żywiołów, czyli podstawowych pierwiastków wszechświata zależnie od kręgu kulturowego wyróżniano cztery.

- Rosyjski alpinista Siergiej Czerezow zginął podczas próby wejścia na niezdobyty dotąd szczyt Thulagi (7059 m) w Himalajach. Lawina porwała go na wysokości 6000 metrów - poinformowała w poniedziałek rosyjska federacja alpinistyczna.

Październik rozpoczął się zaskakująco ciepło i słonecznie. Jesień w tym roku dopisuje i raczy nas całą gamą kolorów. Królują oczywiście palety żółtych i pomarańczowych odcieni. Zobaczcie niezwykle malownicze zdjęcia nadesłane przez naszych Reporterów 24.

Kiedy w północnej Australii rozpoczyna się pora deszczowa, nad głowami mieszkańców Terytorium Północnego zaczynają latać setki "pijanych" papug. Trudno wskazać, co jest odpowiedzialne za fakt, że zwierzęta znajdują się w stanie przypominającym stan upojenia alkoholowego.

Po zaledwie 6 miesiącach przebywania na orbicie Merkurego, amerykańska sonda kosmiczna MESSENGER przekazała naukowcom informacje, które zrewolucjonizowały ich sposób myślenia o tej planecie. Materiały dały między innymi dowody na dużą aktywność wulkaniczną.

Kometa odkryta w piątek przez astronomów-amatorów, zginęła w spektakularny sposób już następnego dnia. Uderzyła w Słońce. Chwilę później na gwieździe doszło do wybuchu, który zarejestrował koronograf znajdujący się na pokładzie sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Przypadek?

Konkurs na najbardziej dorodną dynię został rozstrzygnięty. W zawodach hodowców tych jesiennych warzyw wygrała ponad 400-kilogramowa piękność.

Państwo Tuvalu ogłosiło stan wyjątkowy w związku z poważnym niedoborem wody pitnej. W poniedziałek władze Nowej Zelandii dostarczyły Tuvalu dwie stacje odsalania wody morskiej.

Byłem wczoraj "na rowerze". Pogoda cudowna, temperatura idealna, przed wiatrem schowałem się w lesie. Ileż radości z piaszczystych dróg. Sucho. Grzybów nie widać, grzybiarzy tak.