Jest nowe zdjęcie Neptuna i jego pierścieni

Autor:
ps
Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl
Animacja pokazująca rozkładanie teleskopu
Animacja pokazująca rozkładanie teleskopuNASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab
wideo 2/4
Teleskop Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba skierował się w stronę planety leżącej najdalej od Słońca. NASA pokazała zdjęcie, na którym pierwszy raz od ponad 30 lat tak wyraźnie widać pierścienie Neptuna.

Neptun to gazowy olbrzym charakteryzujący się słabo rozwiniętym układem pierścieni. Zostały one odkryte w latach 60. ubiegłego wieku. Na opublikowanym w środę zdjęciu widać wyraźnie pierścienie planety, spośród których części nie wykrywano od czasu, kiedy w 1989 roku Neptun był obserwowany przez sondę Voyager 2.

- Minęły trzy dekady, odkąd ostatni raz widzieliśmy te pyłowe pierścienie - powiedziała Heidi Hammel, która zajmuje się badaniem planet. Dodała, że "to pierwszy raz, kiedy zobaczyliśmy je w podczerwieni".

Zdjęcie zostało wykonane przez urządzenie NIRCam. Zakres długości fal, na jakich obserwuje on obiekty w przestrzeni kosmicznej, spowodował, że Neptun nie jest niebieski, tak jak widzimy go zazwyczaj na innych fotografiach. Gaz metanowy zawarty w atmosferze planety pochłonął światło czerwone i podczerwone do takiego stopnia, że na zdjęciu widoczne są tylko chmury znajdujące się wysoko w atmosferze. Widać je jako jasne smugi i plamy, które odbijają światło słoneczne przed tym, jak zostanie ono pochłonięte przez metan. 

Jak zwróciła uwagę amerykańska agencja kosmiczna, instrumenty teleskopu Webba pozwoliły zobaczyć tę planetę "w całkowicie nowym świetle". I jak się wydaje, nie chodzi tylko o przenośnię.

Zdjęcie wykonane przez teleskop Webba, na którym widać Neptuna, jego układ pierścieni i siedem księżycówNASA, ESA, CSA, STScI

To nie wszystko

Teleskop uchwycił na zdjęciu również siedem z 14 znanych księżyców Neptuna. Ten bardzo jasny punkt u góry to Tryton, czyli największy księżyc ostatniej planety Układu Słonecznego.

Pokryty zmrożonym skondensowanym azotem odbija średnio 70 procent światła słonecznego, które na niego pada - opisuje NASA. Nietypowe jest to, że wokół swojej planety Tryton krąży po orbicie w innym kierunku niż reszta księżyców. Astronomowie uważają, że pierwotnie znajdował się on w pasie Kuipera, czyli obszarze poza orbitą Neptuna, a przemieścił się w wyniku grawitacji.

Pozostałych sześć księżyców na fotografii jest niemal niewidocznych. Znajdują się one w pobliżu planety.

W przyszłym roku teleskop Jamesa Webba ma prowadzić kolejne obserwacje Neptuna i jego największego księżyca.

Autor:ps

Źródło: NASA, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA, ESA, CSA, STScI

Pozostałe wiadomości