Podlasie - bogactwo różnorodności

Zabytek czy Disneyland
Zabytek czy Disneylandtvn24
wideo 2/6
Zabytek czy Disneylandtvn24

Podlasie to region Polski leżący na obszarze trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Znany z pięknej przyrody i zabytkowych kościołów różnych wyznań, jest też dobrym miejscem na kulinarne wycieczki. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i co zjeść na Podlasiu.

● Podlasie obejmuje południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, północną część województwa lubelskiego i wschodni fragment województwa mazowieckiego.  ● Historyczną stolicą Podlasia jest Drohiczyn. ● Podlasie to nie to samo co województwo podlaskie, zajmuje tylko 36 proc. tego województwa. ● Na Podlasiu warto zobaczyć tamtejsze parki narodowe oraz zwiedzić zabytkowe kościoły, cerkwie i meczety. ● Podlasie ma też bogatą ofertę kulinarną: regionalne przysmaki to m.in. kiszka podlaska i ser koryciński.

Podlasie to nie to samo co województwo podlaskie i nazw tych nie powinno się stosować zamiennie. Podlasie to region Polski, obejmujący południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, północną część województwa lubelskiego i wschodni fragment województwa mazowieckiego. Historyczną stolicą Podlasia jest Drohiczyn, a stolicą województwa podlaskiego Białystok. To obszar bogaty w piękne naturalne krajobrazy, znajdziemy tu parki narodowe i krajobrazowe oraz w zabytkowe kościoły, cerkwie i meczety. Podlasie jest też znane ze swoich kulinarnych specjałów.

Województwo podlaskie

Województwo podlaskie leży w północno-wschodniej Polsce, sąsiadując z województwami warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim oraz z Litwą (na północnym wschodzie) i z Białorusią (na wschodzie). Oprócz części Podlasia, w skład województwa podlaskiego wchodzi też część Mazowsza i Suwalszczyzny.

Województwo podlaskie ma 20 187 km2 powierzchni i populację liczącą ok. 1 186 625 ludzi, z czego ponad 60 proc. zamieszkuje miasta. Głównym miastem Podlasia jest Białystok (stolica), inne większe miasta to: Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo.

Podlasie a województwo podlaskie

Ile Podlasia jest w podlaskim? Zaledwie 36 proc. powierzchni woj. podlaskiego to Podlasie. Jest to większa część powiatu białostockiego, powiat bielski, powiat hajnowski, powiat moniecki, część powiatu siemiatyckiego, część powiatu sokólskiego, wschodnia część powiatu wysokomazowieckiego. I choć potocznie na województwo podlaskie mówi się Podlasie, warto pamiętać, że te określenia nie są tożsame.

Podlasie - co warto zobaczyć?

Na Podlasiu warto przede wszystkim nacieszyć się naturą. W samym województwie podlaskim jest więcej terenów chronionych niż w pozostałych województwach. Są tu m.in. parki narodowe:

Białowieski Park Narodowy - ostatni liściasty las pierwotny w Europie z ekosystemem nieskażonym działalnością człowieka. Puszcza Białowieska to doskonałe miejsce na spacer z przewodnikiem, podziwianie ptaków, zwierząt (żubrów!) i flory. Tak monumentalnych dębów nie uświadczysz łatwo w innych regionach. Biebrzański Park Narodowy - z obszernymi bagnami mokradłami i torfowiskami, jest siedliskiem setek gatunków ptaków – w tym bataliona, którego zobaczysz też w logo parku. To idealne miejsce na piesze, rowerowe i kajakowe wycieczki. 

Narwiański Park Narodowy - zwany „polską Amazonią”. Narew płynie tu licznymi korytami Narew, łączy się ze starorzeczami, tworząc rozległe rozlewiska. Dobrym pomysłem jest przeprawa przez rzekę pychówką – tradycyjną łodzią oraz spacer kładką nad podmokłymi terenami między Waniewem a Śliwnem. 

Wigierski Park Narodowy - polodowcowe jeziora, wyspy, zatoki, a do tego bogata fauna: w tym bobry, które są symbolem Parku. Nad jeziorem Wigry warto zobaczyć też Pokamedulski Klasztor. Wigierski Park Narodowy to idealne miejsce dla turystyki wodnej.

W województwie podlaskim są też trzy parki krajobrazowe: Suwalski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, ponad 80 rezerwatów przyrody i ponad dwa tys. pomników przyrody.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Co zwiedzać na Podlasiu?

Pałac Branickich w BiałymstokuShutterstock

Będąc na Podlasiu, można zwiedzić m.in. następujące zabytki: - Pałac Branickich w Białymstoku, - Kościół Wniebowstąpienia NMP w Białymstoku, - Kościół Św. Rocha w Białymstoku, - Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, - letnia rezydencja Branickich z muzeum wnętrz pałacowych w Choroszczy, - Kościół pw. Świętej Trójcy w Tykocinie, - Wielka Synagoga i Muzeum w Tykocinie, - Monaster Zwiastowania NMP w Supraślu, - Meczet w Kruszynianach, - Meczet tatarski w Bohonikach, - Cerkiew Św. Mikołaja w Białowieży, - obór św. Trójcy w Hajnówce, - Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Grabarce, - Pałac Paca w Dowspudzie.

Podlasie - kulinaria

Bogata historia Podlasia nie pozostała bez wpływu na regionalną kuchnię. Przenikające się wpływy różnorodnych kultur zaowocowały daniami, które są typowe dla tego regionu. Są to m.in.: podlaska kiszka ziemniaczana - farszem z ziemniaków, wędzonego boczku i cebuli wypełnia się wieprzowe jelita. Dzięki czemu chrupiąca pieczona skórka miesza się z miękkim środkiem.

zaguby - szczególnie popularne w okolicach Drohiczyna. Są to tradycyjne nadbużańskie wypieki z ciasta pierogowego z farszem z surowych ziemniaków

hałuszki - z okolic Puszczy Białowieskiej to kluski ziemniaczane podawane na słono - z mięsem - lub na słodko ze śmietanką. Piecze się je lub smaży na głębokim tłuszczu.

ser koryciński - wyrabiany z niepasteryzowanego mleka krowiego, ma charakterystyczny owalny kształt. Jego brzegi mają karbowaną powierzchnię, a sam ser może być delikatny lub kwaskowaty w smaku i zawierać zioła lub przyprawy. Wytwarza się go tylko w Korycinie, Suchowoli i Janowie.

Na Podlasiu będziesz też mieć okazję skosztowania potraw kuchni tatarskiej i żydowskiej. W Kruszynianach lub Obornikach spróbuj tatarskich specjałów: pierekaczewnika, manty czy czebureki, a w okolicach Tykocina wybierz żydowskie smakołyki: czulenty, cymes albo paschę.

Autorka/Autor:ks//mro

podlaskie.eu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Wynika z niej, że w części kraju pojawią się marznące opady, które mogą spowodować powstanie gołoledzi. Sprawdź, gdzie może zrobić się ślisko.

Tu może zrobić się ślisko. Prognoza zagrożeń IMGW

Tu może zrobić się ślisko. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w trampkach, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W trampkach na Etnę

W trampkach na Etnę

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś, a więc na sobotę 22.02. W sobotę możemy spodziewać się pogodnej, a nawet słonecznej aury. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 22.02. Dzień pod znakiem słońca i korzystnego biometu

Pogoda na dziś - sobota, 22.02. Dzień pod znakiem słońca i korzystnego biometu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Pogodą w Polsce będzie rządzić niż Orkan. Za jego sprawą termometry w niektórych regionach zaczną pokazywać całkiem wysokie wartości, choć miejscami jeszcze w najcieplejszej chwili dnia panować będzie mróz. Weekend zapowiada się pogodnie, nowy tydzień przyniesie nam więcej chmur.

Jedni będą marznąć, drudzy założą lżejsze kurtki. Czeka nas duży kontrast termiczny

Jedni będą marznąć, drudzy założą lżejsze kurtki. Czeka nas duży kontrast termiczny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest ślisko. W Dolinie Pięciu Stawów leży 70 centymetrów śniegu. Również w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Źródło:
PAP, GOPR, TOPR

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni w pobliżu rezerwatu przyrody w środkowej Sri Lance - pisze BBC. Choć nie ucierpiał nikt z pasażerów, według policji był to najgorszy tego typu wypadek z udziałem dzikich zwierząt - zabitych zostało sześć słoni.

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Źródło:
BBC

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP

Około 90 delfinów wyrzuconych na plażę w Tasmanii zostanie poddanych eutanazji. Zwierzęta utknęły w miejscu, z którego nie były w stanie się wydostać, dostęp do niego był trudny także dla ratowników. - Wszystkie alternatywne opcje okazały się nieskuteczne, chociaż eutanazja jest zawsze ostatecznością - podkreśla biolożka biorąca udział w akcji ratowniczej.

Niemal sto delfinów do uśpienia. "Alternatywne opcje okazały się nieskuteczne"

Niemal sto delfinów do uśpienia. "Alternatywne opcje okazały się nieskuteczne"

Źródło:
BBC, SBS News

Na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła w środę po południu, że obiekty, które pojawiły się rano nad Polską, był fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do służb trafił raport o wejściu części rakiety w atmosferę. MON odpowiedziało, że raportu nie dostało.

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

W środę nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9. Częśc z nich mogła spaść na Ziemię. - Mieliśmy dzisiaj wyjątkowego pecha albo duże szczęście, że ta deorbitacja nastąpiła nad naszym krajem - mówił na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

Źródło:
TVN24

We wtorek wieczorem nad Polską przeleciał bolid. Niezwykle jasną smugę światła zaobserwowano nad Mazowszem. Zjawisko można zobaczyć na nagraniach.

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Grupa brytyjskich i egipskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia. Ministerstwo Starożytności i Turystyki Egiptu podało, że znaleziono grobowiec zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II. Miejsce pochówku władcy położone jest w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. To pierwsze takie znalezisko od 1922 roku.

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

Źródło:
PAP, CNN

Nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zobacz nagranie, na którym widać, jak widowiskowo błyszczały nad elektrownią wiatrową pod Wrześnią.

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zmarły w słynącym z gorących źródeł kurorcie w pobliżu japońskiej Fukushimy - informują media. Według lokalnych władz, ich śmierć mogła być spowodowana trującymi wyziewami, które naturalnie wydobywają się w tym miejscu spod ziemi.

Trzy ciała przy słynnych gorących źródłach. Miały ich zabić trujące wyziewy

Trzy ciała przy słynnych gorących źródłach. Miały ich zabić trujące wyziewy

Źródło:
The Guardian, Japan Times, tvn24.pl

Fala intensywnych opadów po raz kolejny w tym sezonie nadciągnęła nad Japonię. Według meteorologów prognozowana ilość śniegu, jaka ma spaść miejscami w ciągu 24 godzin, może wynosić nawet do 70 centymetrów.

W ciągu doby może spaść nawet 70 cm śniegu

W ciągu doby może spaść nawet 70 cm śniegu

Źródło:
Reuters, Asahi

Arktyczny mróz objął Stany Zjednoczone. Według prognoz w najbliższych dniach około trzy czwarte Amerykanów doświadczy ujemnej temperatury, a w kilkudziesięciu stanach mogą paść rekordy zimna. Fali chłodu szczególnie obawiają się mieszkańcy Kentucky i Wirginii Zachodniej, którzy walczą ze skutkami powodzi.

Alerty dla ponad 80 milionów mieszkańców. Mogą paść setki rekordów zimna

Alerty dla ponad 80 milionów mieszkańców. Mogą paść setki rekordów zimna

Źródło:
NWS, CNN, PAP

Niedźwiedź brunatny zaatakował rodzinę z dwójką małych dzieci. Do zdarzenia doszło kilka metrów od nory zwierzęcia, na szlaku prowadzącym na szczyt Hlinisko w powiecie Liptowski Mikułasz na Słowacji.

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Źródło:
ENEX, myliptov.sme.sk

W Śnieżnej Wiosce rozrzucona została mokra bawełna z mydlinami, która miała udawać śnieg. Na taki pomysł wpadł zarząd nowo otwartej atrakcji koło Chengdu w południowo-zachodnich Chinach, która miała zapewniać odwiedzającym zimowe krajobrazy. "Śnieg" z bawełny nie przypadł jednak turystom do gustu, a jego zdjęcia i nagrania wywołały w sieci falę oburzenia.

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Źródło:
PAP, Reuters