Ciekawostki

Ciekawostki

Pióropusz piasku widoczny z kosmosu

Pod koniec lipca na terenie Ameryki Łacińskiej miało miejsce niecodzienne zjawisko atmosferyczne: burza piaskowa. Zazwyczaj nie jest ona spotykana w tej części świata. Można było zobaczyć ją dzięki zdjęciom wykonanym z przez satelitę NASA.

Wesołe Stopy wracają do domu

Wesołe Stopy, pingwin, który w drodze na Antarktydę zgubił kurs i wylądował w Nowej Zelandii, wraca niedługo do domu. Przybrał już na wadze i jest gotowy na długą podróż. Można sprawdzić na żywo, co u niego słychać!

Rosyjski niż psuje nam humor

Nad Wyspami Brytyjskimi, Hiszpanią i Rosją zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad północną Skandynawią, Niemcami i Sardynią. Polska jest pod wpływem słabnącego niżu rosyjskiego.

Luksusowe życie pand: każda ma klimatyzację

Jeden z ogrodów zoologicznych położony we wschodnich Chinach używa klimatyzacji, by ulżyć zamieszkującym w nim pandom podczas upałów, podała w niedzielę Chińska Telewizja Centralna. Podczas, gdy spoceni goście spacerują po zoo, misie wylegują się na brzuchach w strumieniach chłodnego powietrza.

"Prognoza na 16 dni przepełniona optymizmem"

Praca w niedzielę ma w sobie coś nierzeczywistego. Poranna podróż przez prawie bezludne miasto – część mieszkańców śpi, część wyjechała i też śpi. Jest bliskie miejsce na parkingu. W budynku też można bez wysiłku policzyć pracowników.

Szympans przybraną mamą tygrysiątek

Dwuipółletni szympans o imieniu Dodo został przeszkolony do karmienia tygrysiątek butelką. To opiekuńcze zwierzę mieszka w zoo w tajlandzkiej prowincji Samut Prakarn, około 40 km na południowy-wschód od Bangkoku.

Im ciemniej i zimniej, tym mózg i oczy większe

Według brytyjskich naukowców, ludzie żyjący na wysokich szerokościach geograficznych mają większe oczy i większe mózgi, żeby lepiej sobie radzić z niedoborami światła podczas długich zim i pochmurnych dni. Naukowcy z Oksfordu podkreślają jednocześnie, że posiadanie większego mózgu wcale nie oznacza, że ktoś jest mądrzejszy.

Niedzielę spędźcie z TVN Meteo. Nad Morzem Północnym albo na łące

Niedziela większości z nas upłynie pod znakiem deszczu, dlatego spędzenie jej w domu przed telewizorem będzie w pełni usprawiedliwione. TVN Meteo zaprasza na dwa dokumenty, dzięki którym ostatni dzień lipca choć na chwilę zyska wakacyjny charakter. Przenieście się z nami nad nieokiełznane Morze Północne lub poznajcie dzieje pewnej łąki - od epoki lodowcowej po dziś.

Motyla noga, co za piękności!

Znów okazaliście się bacznymi obserwatorami przyrody. Tym razem w obiektywy Waszych aparatów "wpadły" przepiękne motyle. Oto barwni mieszkańcy pól i łąk na zdjęciach z Kontaktu Meteo.

Dla pszczół przyszła już jesień

Pszczoły to jak wiadomo zwierzęta pracowite. Nie próżnowały i tego lata. Mimo kiepskiej pogody szybko uwinęły się ze zbiorem nektaru. Czeka je za to nagroda.

Nietoperz: symbol szczęścia czy złych mocy?

Niektórzy boją się nietoperzy. Ale znajdą się też tacy, którzy twierdzą, że są tak brzydkie, że aż piękne. Urokowi jednego z latających stworów, nie mógł oprzeć się Reporter 24, który przesłał nam zdjęcia jednego z nich z okolic Suwalszczyzny.

"Szybownictwo to sport meteorologów"

- Nie ma innego sportu tak związanego z pogodą jak szybowanie - twierdzi Sebastian Kawa, najlepszy polski szybownik i zdradza portalowi tvnmeteo.pl jak meteorologia wpływa na ten coraz bardziej popularny sport.

Świecący klon psa pomoże uleczyć Parkinsona?

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu sklonowali psa. Zwierzę tzw. drugiej generacji ma pomóc w opracowaniu leków dla ludzi chorych na Alzheimera i Parkinsona. Nie wiadomo jednak, jak koreańscy uczeni chcą to zrobić.

"Do prognoz zachowam dystans"

Ponarzekać dobra rzecz – nie wszyscy, ale większość lubi. Za drogo, za tanio, za chłodno, za ciepło, nie tędy, ile można, dlaczego tak? Wyrzucić z siebie rozczarowania i będzie lepiej.

Elmo odleciał w kosmos

Siedzibę NASA na Florydzie odwiedził nadzwyczajny gość: Elmo, jeden z mieszkańców Ulicy Sezamkowej. Jako specjalny wysłannik najsłynniejszej ulicy na świecie, odbył podróż promem kosmicznym, rozmawiał z eks-astronautą, zasiadał w centrum dowodzenia i sprawdzał zastosowania modeli matematycznych w praktyce.

Litry, milimetry... Jak się mierzy deszcz?

Pisząc czy mówiąc o deszczu musimy określić jego miarę. I tu niejednokrotnie odbiorcy informacji mają problem, nie rozumiejąc o co chodzi z tymi milimetrami i litrami.

2000 km bez lądowania i kropli paliwa

Zapraszamy na wyjątkową wędrówkę po świecie z wielokrotnym Mistrzem Szybownictwa Polski, Europy i Świata, Sebastianem Kawą. Specjalnie dla czytelników tvnmeteo.pl pilot opisuje tajemnice przyrody i podniebnego sportu. Przeczytaj jego relację z podróży szybowcem do Patagonii i RPA:

Ocean kwitnie na turkusowo

Woda u wybrzeży Nowej Fundlandii przybrała kolor turkusowy. Czy to wyciek groźnych substancji chemicznych z przepływających tamtędy statków handlowych? Nie. To po prostu kwitnący fitoplankton. Zdjęcia tego widowiska, możemy zobaczyć dzięki satelitom NASA.

Szatan nie pomidor

Zdjęcie diabelnego pomidora nadesłała nam Reporterka 24. Widocznie w tym roku nie tylko pogoda jest kapryśna.

Dlaczego w Sandomierzu tak leje?

Co z tym województwem świętokrzyskim? Wydawać by się mogło, że rejon ten upodobały sobie intensywne deszcze. Ostatnie obfite opady wyniosły w Polsce do 50-60 l/mkw. A w rejonie Sandomierza odnotowano 140 l/mkw.

Włosi pizze pieką na słońcu

Dyrektorzy jednej z włoskich fabryk pizzy postanowili zainwestować w innowacyjne urządzenie i kupili pierwszy na świecie piec do wypiekania tego przysmaku, który jest napędzany tylko przez energię słoneczną.

Konie z Czarnobyla bliskie wyginięcia

- Koniom Przewalskiego, zamieszkującym okolice elektrowni atomowej w Czarnobylu, grozi wyginięcie. Według naukowców to nie wina promieniowania, a kłusownicy, którzy polują na zwierzęta dla mięsa – podaje BBC Nature.

Krótkie życie tropikalnej burzy

Cindy, to kolejna tropikalna burza, która w ostatnich dniach pojawiła się na Atlantyku. Kieruje się na północno-wschodnie, chłodne wody, gdzie prawdopodobnie ulegnie rozproszeniu. Satelita NASA uchwycił Cindy w jej szczytowej formie.

W lipcu zawsze najbardziej pada

W redakcji meteo powstała nowa nazwa miesiąca lipiec, a mianowicie "lipcopad". Rzeczywiście, cały czas jakieś deszczowe chmury przemieszczają się nad Polską, to z południa na północ, to z zachodu na wschód. I oddechu nie ma od deszczu, a każdy marzy już o stabilizacji pogody i niebie bezchmurnym ze słońcem, nie tak na chwilę, ale chociaż na tydzień.

Białoruś zbiera plony

26 lipca Białorusini rozpoczęli świętowanie dożynek. Kobiety ubrane w stroje ludowe wiążą kłosy, śpiewając tradycyjne pieśni. Z kolei pierwszy gospodarz we wsi podrzuca do góry wiązkę zboża i kwiatów polnych ku pomyślnym zbiorom.

Pomóż rozszyfrować starożytny papirus

We wtorek ruszył innowacyjny społecznościowy projekt naukowy. W ręce internautów na całym świecie trafiły tysiące starożytnych papirusów, dotychczas dostępnych niewielkiej grupie oksfordzkich badaczy antyku. To wydarzenie bez precedensu w historii nauki.

Leżak pod pachę i na meteory

Najbliższe noce poświęćcie obserwacji nieba. - Połączenie nowiu Księżyca i aktywności kilku ciekawych rojów meteorów powoduje, że koniec lipca jest doskonałym czasem do obserwacji tych efektownych zjawisk - zachęca dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jak to jest z tym biometem?

Biometeorologii ciąg dalszy. Obok promieniowania słonecznego i zachmurzenia, bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie człowieka jest temperatura powietrza.