Oscary 2016

Oscary 2016

To pierwsza nominacja w karierze 56-letniego Brytyjczyka. Rola Rudolfa Abela w "Moście szpiegów" przyniosła Rylance'owi także nominację do Złotego Globa i nagród BAFTA.

To trzecia nominacja dla 49-letniego Marka Ruffalo. W "Spotlight" zagrał Mike'a Rezendesa, jednego z bostońskich dziennikarzy, którzy ujawnili aferę pedofilską w amerykańskim Kościele.

Tom Hardy wcielił się w Johna Fitzgeralda, chciwego, niemoralnego trapera, który staje się największym wrogiem postaci granej przez Leonardo DiCaprio. To pierwsza szansa na Oscara w karierze 38-letniego Brytyjczyka.

Alejandro G. Iñárritu ma szanse powtórzyć zeszłoroczny sukces filmu "Birdman", który został najlepszym filmem, a sam Iñárritu najlepszym reżyserem. "Zjawa", za który nominowany jest w tym roku na 12 szans na statuetkę. Meksykański reżyser ma na koncie siedem nominacji i trzy Oscary.

Eddie Redmayne drugi rok z rzędu zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepsza rola męska. W zeszłym roku tryumfował zbierając wszystkie najważniejsze nagrody za rolę w filmie "Teoria wszystkiego".

Niemiecko-amerykański aktor po raz drugi powalczy o Oscara dzięki roli Steve'a Jobsa, która przyniosła mu nominacje do wszystkich najważniejszych nagród filmowych.

Leonardo DiCaprio może w końcu doczekać się upragnionej statuetki. Chociaż aktor był już czterokrotnie nominowany do Oscara, nigdy nie udało mu się wygrać. W "Zjawie" DiCaprio z wielomiesięcznym zarostem, naznaczony bliznami, z obłędem w oczach, za punkt honoru stawia sobie możliwie najokrutniejszą zemstę.

Matt Damon wciela się w Marka Watney'a. Gdy odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. To czwarta nominacja do Oscara i trzecia w kategorii aktorskiej. Swoją pierwszą statuetkę odebrał w 1997 roku za rolę w "Buntowniku z wyboru".

Reżyser, scenarzysta i aktor. Tom McCarthy zdobył swoją pierwszą nominację reżyserską do Oscara. W tym roku wspólnie z Joshem Singerem mają szansę jeszcze na statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu "Spotlight". W 2010 roku był nominowany za scenariusz do filmu "Odlot".

Amerykański aktor, aktor dubbingowy, a także reżyser i scenarzysta. To pierwsza nominacja do Oscara dla Bryana Cranstona nagrodzonego Złotym Globem za rolę w serialu "Breaking Bad". Cranston w "Trumbo" wciela się w postać słynnego hollywoodzkiego scenarzystę Daltona Trumbo, który w latach 40. zostaje wpisany na czarną listę przez rząd Stanów Zjednoczonych z powodu swoich komunistycznych poglądów.

To pierwsza nominacja do Oscara dla Lenny'ego Abrahamsona. Film "Pokój", który powstał na podstawie powieści Emmy Donoghue, stał się tegorocznym "czarnym koniem" w wyścigu o najważniejsze nagrody. Sam reżyser dał się poznać międzynarodowej publiczności w 2007 roku filmem "Stacja benzynowa".

"Big Short" to największy dotychczasowy sukces filmowy Adama McKaya. Chociaż filmy kręci od kilkunastu lat, dopiero "Big Short" przyniósł mu światową sławę i kilkanaście nominacji do najważniejszych nagród filmowych na świecie.

Po trzydziestu latach australijski reżyser powrócił do kultowej serii "Mad Max". George Miller na koncie ma już jedną statuetkę za najlepszy film animowany "Happy Feet: Tupot małych stóp". Tegoroczna nominacja do Oscara to siódma w dorobku reżysera.

Charlotte Rampling nominowana jest za główną rolę w filmie "45 lat" w reżyserii Andrew Haigha. Za rolę Kate Mercer aktorka otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara, zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na zeszłorocznym Berlinale oraz Europejską Nagrodę Filmową.

To trzeci film Davida O. Russella, w którym gra Lawrence i trzecia nominacja do Oscara (za wszystkie trzy role otrzymała Złote Globy). Rola Joy w filmie o tym samym tytule może przynieść jej drugiego Oscara w karierze. Lawrence jest najmłodszą aktorką w historii z czterema nominacjami do Nagrody Akademii Filmowej.

To druga nominacja do Oscara dla 22-letniej Amerykanki - pierwsza w kategorii "najlepsza aktorka". Ronan w filmie "Brooklyn" wcieliła się w młodą Irlandkę, która opuszcza rodzinny kraj i emigruje do Nowego Jorku w poszukiwaniu szczęścia i lepszego życia.

Tytułową rolą w filmie "Carol" Cate Blanchett zdobyła siódmą oscarową nominację. A przypomnijmy, że ma już dwie statuetki na koncie za role w: "Aviatorze" (drugoplanowa rola; 200

26-letnia Brie Larson stała się "czarnym koniem" tegorocznego sezonu nagród filmowych. Oprócz pierwszej nominacji do Oscara, rolą w filmie "Pokój" zdobyła już Złotego Globa oraz "Aktora" - nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Nagrodzeni Pulitzerem dziennikarze śledczy gazety "Boston Globe" dotarli do przerażających i szokujących danych na temat konsekwentnie tuszowanej siatki pedofilskiej w Kościele katolickim, składającej się z ponad 70 księży.

Czwarta część kultowej serii George'a Millera. Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli - osady rządzonej przez Wiecznego Joe.