Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV
Niemcy, Estonia i Łotwa podpisują umowę w sprawie zakupu systemu obrony powietrznej IRIS-T. Nagranie archiwalne
Niemcy, Estonia i Łotwa podpisują umowę w sprawie zakupu systemu obrony powietrznej IRIS-T. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum
wideo 2/2
Niemcy, Estonia i Łotwa podpisują umowę w sprawie zakupu systemu obrony powietrznej IRIS-T. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

822 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Niemcy dostarczyły na Ukrainę kolejną wyrzutnię systemu obrony powietrznej IRIS-T - poinformował w piątek minister obrony RFN Boris Pistorius na platformie X. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby. 

> W nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły cztery ataki rakietowe na Charków i obwód charkowski. Według wstępnych informacji Rosjanie użyli rakiet balistycznych S-300 - przekazał rzecznik charkowskiej obwodowej prokuratury Dmytro Czubenko. W wyniku ostrzałów została uszkodzona elewacja dziewięciopiętrowego budynku i 15 samochodów osobowych, zaparkowanych w pobliżu. Nie ma doniesień o ofiarach i rannych.

> Rosyjskie systemy zagłuszania sygnałów pozwalających na kierowanie pociskami rakietowymi sprawiają, że zaawansowana technologicznie broń, jaką USA dostarczają Ukrainie, staje się mniej skuteczna - pisze "Washington Post", powołując się na poufny ukraiński raport.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że siły obronne przejęły "kontrolę bojową" nad obszarem przygranicznym obwodu charkowskiego, gdzie na początku maja wkroczyły wojska rosyjskie. Według raportu sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych, armia ukraińska zatrzymała oddziały wroga na kierunku charkowskim i prowadzi działania kontrofensywne.

> Pentagon ogłosił nową transzę pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy o wartości 275 milionów dolarów. Znajdą się w niej między innymi pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS, amunicja kalibru 155 i 105 mm, miny i pociski przeciwpancerne oraz precyzyjna amunicja lotnicza.

> Niemcy dostarczyły w piątek na Ukrainę kolejną wyrzutnię systemu obrony powietrznej IRIS-T - poinformował minister obrony RFN Boris Pistorius na platformie X. Wyjaśnił, że dostarczona jednostka jest kombinacją dwóch systemów IRIS-T: SLM i SLS. "To bardzo nowoczesny i sprawdzony zestaw obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu, który na Ukrainę trafił prosto z niemieckiej fabryki" - zapewnił minister.

System obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLMOleksii Reznikov/twitter

> Do ofensywy na leżący na północ od Charkowa Wowczańsk, obok regularnych oddziałów armii i jednostek Sztorm-Z, Rosja mogła zaangażować jednostki Korpusu Afrykańskiego. Tak wynika z informacji przekazanej w piątek przez brytyjskie ministerstwo obrony.

> Według rosyjskich źródeł, do których dotarł Reuters, Władimir Putin "może walczyć tak długo, jak trzeba, ale jest też gotowy na zamrożenie wojny". Rozmówcy agencji twierdzą, że prezydent Rosji jest skłonny zgodzić się na wynegocjowanie zawieszenia broni na aktualnej linii frontu, nie jest również skory do ogłoszenia kolejnej mobilizacji. Reuters podkreśla jednak, że "perspektywa zawieszenia broni wydaje się obecnie odległa".

> Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył w serwisie X, że deklaracje Rosji, iż chce rozejmu, mają zakłócić szczyt pokojowy w Szwajcarii. Wcześniej Reuters, powołując się na źródła na Kremlu, poinformował, że Władimir Putin jest gotowy negocjować zawieszenie broni.

Autorka/Autor:asty, tas

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, NV

Źródło zdjęcia głównego: Oleksii Reznikov/twitter

Tagi:
Raporty: