Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Polskie Kraby służą ukraińskim żołnierzom
TVN24, Facebook/CINCAFUPolskie Kraby służą ukraińskim żołnierzom

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 170. dzień. Polskie samobieżne armatohaubice Krab odgrywają znaczącą rolę w wojnie na Ukrainie - informuje amerykańska telewizja CNN w raporcie z Donbasu. W materiale ukraińscy żołnierze chwalą precyzję i nowoczesność tych dział.

> W Rosji około 40 procent generałów i oficerów, którzy planowali przebieg działań zbrojnych na Ukrainie, jest odsuniętych od służby i objętych śledztwem - przekazał zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

> Polskie samobieżne armatohaubice Krab odgrywają znaczącą rolę w wojnie na Ukrainie - informuje amerykańska telewizja CNN w raporcie z Donbasu. W materiale ukraińscy żołnierze chwalą precyzję i nowoczesność tych dział.

> Zaporoska Elektrownia Jądrowa i terytorium w pobliżu tego obiektu zostały po raz kolejny ostrzelane przez siły rosyjskie - poinformował ukraiński koncern państwowy Enerhoatom. Przekazał, że odnotowano pięć "trafień" w okolicy komendantury elektrowni, obok między innymi zbiornika materiałów radioaktywnych.

> Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że tego dnia rosyjskie pociski znów uderzyły w terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest pod kontrolą wojska Rosji.

Polskie Kraby w UkrainieFACEBOOK.COM/CINCAFU

> Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał siły zbrojne Rosji i Ukrainy do natychmiastowego przerwania wszelkich działań militarnych w najbliższym otoczeniu kontrolowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zaapelował o pilne skierowanie tam międzynarodowej misji.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napomniał urzędników, zarówno cywilnych, jak i wojskowych, aby przestali rozmawiać z dziennikarzami o taktyce militarnej Kijowa przeciwko Rosji. To jest "po prostu nieodpowiedzialne" - podkreślił.

> Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew był w czwartek w separatystycznej tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) na wschodzie Ukrainy - pisze portal Ukrainska Prawda.

> Na zdjęciach satelitarnych widać skutki eksplozji w Nowofedoriwce, w tym kilka zniszczonych rosyjskich myśliwców w bazie lotniczej na Krymie - poinformowało BBC. Fotografie pokazujące skalę uszkodzeń wykonały dwie amerykańskie firmy: Planet Labs oraz Maxar Technologies. Ze zdjęć tych wynika, że większość zniszczeń obejmuje obszar, gdzie stacjonowała duża liczba myśliwców - na otwartej przestrzeni, z dala od hangarów.

> Objęty kanadyjskimi sankcjami rosyjski oligarcha Roman Abramowicz zdecydował się sprzedać swoje północnoamerykańskie aktywa, w tym między innymi kanadyjską stalownię. W Kanadzie od końca czerwca obowiązują przepisy umożliwiające konfiskatę rosyjskich aktywów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FACEBOOK.COM/CINCAFU

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości