Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP

741 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Dwanaście osób, w tym pięcioro dzieci, zostało zabitych w rosyjskim ataku na Odessę. Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski wezwał swoich zachodnich sojuszników do wyposażenia Kijowa w większą liczbę systemów obrony powietrznej. Zniszczono należący do rosyjskich okupantów rurociąg, biegnący przy południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Służby ratownicze zakończyły akcję w miejscu uderzenia drona w blok mieszkalny w Odessie, na południu kraju. Zabitych zostało dwanaście osób, w tym pięcioro dzieci. - Ciała dwojga dzieci w wieku 10 i ośmiu lat – braciszka i siostrzyczki - wydostali (spod gruzów) ratownicy w Odessie. Ciała ich mamy i 8-miesięcznej siostrzyczki zostały znalezione pod gruzami rankiem - zakomunikowała prokuratura na Telegramie.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał swoich zachodnich sojuszników do wyposażenia Kijowa w większą liczbę systemów obrony powietrznej. - Świat musi zdecydowanie zareagować. W przeciwnym razie stanie przed jedną z najbardziej haniebnych kart historii - podkreśli w wieczornym nagraniu wideo.

> Należący do rosyjskich okupantów rurociąg, biegnący przy południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu, został zniszczony w niedzielę nad ranem - poinformował na Telegramie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz. Do zniszczenia doszło w pobliżu Teodozji, krymskiego miasta portowego nad Morzem Czarnym. Atesz określił szkody jako "ogromne".

> Ukraińskie dowództwo doniosło, że w ciągu ostatniej doby tamtejsze siły obrony powietrznej zniszczyły rosyjską rakietę w Dniepropietrowsku. Po godzinie 18 w niektórych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

Zniszczony budynek w Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim dnipropetrovskaODA/TELEGRAM

> Serhij Łysak, szef administracji obwodu dniepropietrowskiego poinformował, że rosyjska rakieta została zestrzelona w obwodzie dniepropietrowskim. wyniku działań wojsk rosyjskich wśród ludności cywilnej były osoby zabite i ranne, odnotowano również uszkodzenia prywatnych i wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz innej infrastruktury.

> Służba prasowa Floty Pacyfiku USA podała, że rosyjska fregata Marszałek Szaposznikow wpłynęła do portu Hamad w Katarze, gdzie weźmie udział w Międzynarodowej Wystawie i Konferencji nt. Obrony Morskiej DIMDEX 2024.

> Rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko poinformował, że w niedzielny poranek ponad 2,4 tys. ciężarówek czekało po polskiej stronie na przekroczenie granicy. Jak dodał, największe kolejki stoją w kierunku przejść Krakowiec i Jagodzin. Prezydent Ukrainy skomentował, że "sytuacja na polskiej granicy już dawno przekroczyła granice ekonomii i moralności".

Autorka/Autor:lukl//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: dnipropetrovskaODA/TELEGRAM

Tagi:
Raporty: