Pompeo po spotkaniu z Guaido: wsparcie USA się nie skończyło

TVN24 | Świat

Autor:
akw/adso/kwoj
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone wciąż będą wspierały Wenezuelczyków - oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo po spotkaniu z Juanem Guaido, uznanym za legalnego prezydenta Wenezueli przez ponad 50 krajów, w tym USA.

Pompeo przebywa w stolicy Kolumbii, Bogocie, na konferencji poświęconej walce z terroryzmem. - Oczekiwałbym w pełni, że Stany Zjednoczone podejmą dalsze działania, aby nadal wspierać prezydenta Guaido i naród wenezuelski - powiedział dziennikarzom po wydarzeniu. - Nie mówimy o konkretnych sankcjach, ale wszyscy mogą w pełni oczekiwać, że Stany Zjednoczone jeszcze nie skończyły (działać - red.) - dodał, nie precyzując, jakie działania podejmie Waszyngton.

Sekretarz stanu USA odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć sankcje na Rosję za poparcie Nicolasa Maduro, który uciekł z kraju. Maduro w 2018 roku wygrał wybory prezydenckie w Wenezueli, zapewniając sobie kolejną kadencję, ale ponieważ nie dopuścił do startu głównych rywali, wybory nie zostały uznane przez większość krajów zachodnich i latynoamerykańskich.

Jak ocenił Pompeo, rządzona przez Maduro Wenezuela, która przeżywa załamanie gospodarcze, a jej obywatele doświadczają skutków hiperinflacji, była "państwem upadłym".

Guaido poleciał do Davos

- Odbędziemy ważne spotkania w Europie, a szczególnie w Davos - mówił dziennikarzom Juan Guaido, który po poniedziałkowej konferencji prasowej udał się do szwajcarskiego kurortu, aby wziąć udział w Światowym Forum Ekonomicznym. - Istnieją siły, których nie sposób powstrzymać, takie jak te, które dążą do demokracji - dodał.

W tegorocznym, jubileuszowym 50. Światowym Forum Gospodarczym, które odbędzie się w dniach 21-24 stycznia pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata", udział wezmą niemal trzy tysiące osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw i rządów. Obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz brytyjski następca tronu książę Karol.

Wenezuela w kryzysie

W Wenezueli od roku trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Kraj zmaga się z niedoborami żywności i leków, a także z hiperinflacją w wysokości 10 000 000 procent w 2019 roku. Państwa Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych uznają Guaido za prawowitego prezydenta, a na członków dawnego reżimu Maduro nałożono już w kilku rundach amerykańskie i europejskie sankcje. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział, że spotka się w środę w Brukseli z Juanem Guaido.

Źródło: PAP

akw/adso/kwoj

Tagi:
Raporty: