TVN24 | Świat

Rosja przerzuca szturmowce na granicę z Afganistanem

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
Interfax, RIA Nowosti
Załogi Su-25, stacjonujących w kirgiskiej bazie Kant, odbywają ćwiczenia
Załogi Su-25, stacjonujących w kirgiskiej bazie Kant, odbywają ćwiczenia Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/2
Ministerstwo Obrony Rosji Załogi Su-25, stacjonujących w kirgiskiej bazie Kant, odbywają ćwiczenia

Rosja wysłała grupę samolotów szturmowych Su-25, stacjonujących w kirgiskiej bazie Kant, na granicę afgańsko-tadżycką. Według oficjalnych doniesień maszyny będą uczestniczyć w ćwiczeniach.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, pytany w czwartek o przerzut stacjonujących w kirgiskiej bazie szturmowców Su-25 w pobliże granicy tadżycko-afgańskiej, odpowiedział, że prezydent Rosji nie podejmował decyzji o wysłaniu dodatkowych kontyngentów wojskowych na granicę krajów sąsiadujących z Afganistanem.

- Odbywają się w tym miejscu wspólne ćwiczenia, sprawdzane są zdolności obronne - mówił Pieskow, cytowany przez agencję Interfax. Stwierdził przy tym, że Moskwa jest gotowa "być z partnerami na tle zagrożenia", jakie mogą stanowić obecne wydarzenia w Afganistanie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Centralny Okręg Wojskowy Rosji, który poinformował o przerzuceniu grupy Su-25, nie podał liczby maszyn. Poinformował jedynie, że we wspólnych ćwiczeniach, które rozpoczną się 5 sierpnia i potrwają pięć dni, weźmie udział ponad tysiąc rosyjskich żołnierzy i 200 jednostek sprzętu. Manewry Rosja przeprowadzi wraz z Tadżykistanem i Uzbekistanem.

Su-25Ministerstwo Obrony Rosji

CZYTAJ TAKŻE: Afgańczycy uciekają przez granicę, pilnują jej Rosjanie. "Nasi wojskowi będą podejmować niezbędne decyzje"

Scenariusz brany pod uwagę

Wcześniej rosyjskie MSZ poinformowało, że jest gotowe do takiego rozwoju wydarzeń, gdyby talibowie całkowicie przejęli władzę w Afganistanie. Zdaniem resortu, ​​scenariusz ten jest jednak mało prawdopodobny. - Nie sądzimy, by taki rozwój wydarzeń nastąpił, ale jesteśmy gotowi na różne scenariusze – powiedział Zamir Kabułow, specjalny wysłannik prezydenta Rosji w Afganistanie i szef Departamentu Azji w rosyjskim MSZ.

Według Kabułowa talibowie kontrolują obecnie prawie połowę terytorium Afganistanu, czyli 200 z 417 powiatów. Dyplomata przekazał również, że w ciągu ostatniego tygodnia afgańskie siły rządowe odbiły z rąk talibów 30 powiatów.

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Autor:tas/kab

Źródło: Interfax, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji