TVN24 | Świat

Raport: USA i Chiny największymi producentami broni na świecie

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stany Zjednoczone są największym producentem broni na świecie - wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). Na drugim miejscu są Chiny, a na trzecim - Rosja.

Ekspertom SIPRI po raz pierwszy udało się pozyskać niedostępne dotychczas dane z czterech chińskich firm zbrojeniowych za lata 2015-2017 i porównać je z jawnymi wynikami produkujących na rzecz wojska koncernów z innych krajów.

"Gdyby cztery badane chińskie firmy zbrojeniowe zostały włączone do listy 100 największych globalnych producentów broni, to zostałyby one sklasyfikowane w pierwszej dwudziestce. Ich łączna szacunkowa sprzedaż broni wyniosła 54,1 mld dolarów. Trzech chińskich producentów uzbrojenia znalazłoby się w pierwszej dziesiątce" - głosi raport SIPRI.

Największa chińska firma szóstym producentem broni na świecie

Według rankingu największa z chińskich firm Aviation Industry Corporation of China (AVIC) jest szóstym producentem broni na świecie, ze sprzedażą o wartości 20,1 mld dolarów. Na ósmym miejscu uplasował się koncern China North Industries Group Corporation (NORINCO), osiągając wynik 17,2 mld dolarów. Jak wskazuje SIPRI, jest to największy na świecie producent systemów broni lądowej.

Szwedzcy eksperci podkreślają, że dane dotyczące transakcji chińskich firm zbrojeniowych wciąż mogą być niedoszacowane.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do największych światowych producentów broni chińskie koncerny zbrojeniowe specjalizują się głównie w jednej branży, np. AVIC zajmuje się przede wszystkim produkcją samolotów wojskowych oraz elektroniki lotniczej.

Z analizy SIPRI wynika, że 95 proc. wyprodukowanej przez ChRL broni trafia do chińskiego wojska. Pozostała broń jest eksportowana do Pakistanu, Bangladeszu, Kambodży, Algierii, Tanzanii, Ugandy oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Największym rosyjskim koncernem zbrojeniowym jest Ałmaz-Antiejmil.ru

Olbrzymia potęga Stanów Zjednoczonych

W rankingu 20 największych koncernów zbrojeniowych prawie połowę miejsc zajmują Stany Zjednoczone. Cztery chińskie koncerny uzyskały około 55 mld dolarów, a trzy rosyjskie - około 20 miliardów. W czołowej 20 można znaleźć także po jednym koncernie z Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Unii Europejskiej (wielonarodowe konsorcjum Airbus). Każdy z nich w 2017 roku sprzedał broń o wartości 5-10 miliardów dolarów.

Na pierwszych czterech miejscach w rankingu SIPRI stu największych producentów broni na świecie znajdują się amerykańskie koncerny Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman i Raytheon. Piąta jest brytyjska firma BAE Systems.

Największym rosyjskim koncernem zbrojeniowym jest Ałmaz-Antiej, który jest trzynasty na świecie pod względem wartości sprzedanej broni w 2017 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Autor:pp/adso

Źródło zdjęcia głównego: chinamil.com.cn