TVN24 | Świat

Unijna delegacja w Azji Środkowej. Rozmowy o Białorusi i miliard euro na stole 

TVN24 | Świat

Autor:
akw/adso
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Borrell: zgodziliśmy się, aby rozszerzyć zakres sankcji wobec Białorusi
Borrell: zgodziliśmy się, aby rozszerzyć zakres sankcji wobec Białorusiebs
wideo 2/21
EBSBorrell: zgodziliśmy się, aby rozszerzyć zakres sankcji wobec Białorusi (wypowiedź z 15 listopada)

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wezwał północnych sąsiadów Afganistanu, aby pomogli zapobiec wykorzystywaniu migrantów do celów politycznych przez białoruski reżim. W Duszanbe z przedstawicielami Tadżykistanu, Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu rozmawiał razem z unijną komisarz Juttą Urpilainen. Przedstawicielom państw azjatyckich przedstawiono plan finansowania ich działań związanych m.in. z migracją w kwocie miliarda euro.

Josep Borrell oraz unijna komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen spotkali się w stolicy Tadżykistanu, Duszanbe, z szefami dyplomacji Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu, a także z wiceministrem spraw zagranicznych Turkmenistanu.

- Poinformowałem ministrów o sytuacji na granicach Unii Europejskiej z Białorusią. Poprosiłem o wsparcie przy zapobieganiu instrumentalizacji ludzi z narażaniem ich życia - relacjonował Borrell na briefingu. Wyjaśnił, że chodzi mu o oszukiwanie ludzi poprzez przekonywanie ich, że lot do Mińska otworzy im drogę do dostania się do Europy.

Raport tvn24.pl: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Jutta Urpilainen opisała z kolei, że ​​przedstawiła przedstawicielom byłych republik radzieckich unijny plan mający na celu wsparcie zarówno Afganistanu, jak i jego sąsiadów w zakresie od podstawowej pomocy humanitarnej po zarządzanie ruchem migracyjnym. Ma on opiewać na kwotę miliarda euro, z którego połowa została z góry zatwierdzona jako pomoc dla państw, z którymi toczono rozmowy.

Jak zaznacza Reuters, Urpilainen nie powiedziała, czy Bruksela oczekuje w zamian za pomoc finansową przyjęcia przez te kraje jakichkolwiek migrantów. Według agencji kraje Azji Środkowej nie wykazują do tego specjalnej chęci.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

We wspólnym komunikacie uczestnicy rozmów zgodzili się co do potrzeby zacieśnienia współpracy w zakresie zapobiegania nielegalnym ruchom migracyjnym oraz przemytowi migrantów. Wyrażono nadzieję na intensywną współpracę między Unią Europejską a Azją Środkową w zakresie zarządzania granicami.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia Europejska i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na unijne sankcje.

Autor:akw/adso

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości