"Wciąż daleko nam do pokonania koronawirusa i jeszcze przez jakiś czas musimy żyć z ograniczeniami"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Wiele europejskich krajów raportuje spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem. Rząd Francji chociażby przestrzega jednak przed przedwczesnym optymizmem.

Jak poinformowała w środę minister zdrowia Portugalii Marta Temido, do południa na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju znajdowało się 432 pacjentów, w tym najwięcej w szpitalach w północnej części kraju. Wskazała, że choć liczba ta może w najbliższych dniach wzrosnąć, to portugalska służba zdrowia jest przygotowana na przyjmowanie zakażonych koronawirusem w ciężkim stanie.

Temido sprecyzowała, że w placówkach medycznych w kraju przebywa obecnie 3051 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wskazała też na drastyczny wzrost podczas ostatnich 24 godzin liczby nowych infekcji koronawirusem. Pomiędzy wtorkiem a środą przybyło blisko 5,9 tysiąca zakażonych, a łączna liczba przypadków infekcji wynosi już około 236 tysięcy.

Ze statystyk ministerstwa zdrowia wynika, że w dalszym ciągu w Portugalii nie maleją dobowe bilanse zgonów. W ciągu ostatniej doby w całym kraju zmarło 79 zakażonych koronawirusem, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już 3632.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Plany masowych szczepień

Portugalski resort zdrowia ujawnił również, iż służby medyczne potwierdziły wstępnie "prawdopodobny pierwszy przypadek" osoby, która zakaziła się koronawirusem po raz drugi. 48-letnia mieszkanka stołecznej aglomeracji pierwsze zakażenie przebyła w lipcu.

Podczas środowej konferencji prasowej Temido ujawniła, że jej resort planuje działania w zakresie masowych szczepień przeciw COVID-19. Zapewniła, że ruszą one w styczniu, odmówiła jednak podania nazwy producenta, od którego rząd zamierza nabyć szczepionki.

Spada liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 19 609 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 529 kolejnych zgonów z powodu COVID-19 - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.

Liczba nowych zakażeń jest nieznacznie - o 442 - niższa od bilansu z wtorku, ale dzięki temu po raz pierwszy od 2 listopada dobowa statystyka spadła poniżej 20 tysięcy.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 283 tysiące testów na obecność SARS-CoV-2, natomiast od początku epidemii - już 36,8 miliona. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 529,7 tysiąca testów na dobę.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

"Daleko nam do pokonania koronawirusa"

We Francji w ciągu ostatniej doby stwierdzono 28 383 zakażenia koronawirusem - podało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. To duży spadek w porównaniu z wtorkiem, gdy poinformowano o 45,5 tysiąca nowych przypadków. Dane ministerstwa zdrowia wskazują, że liczba osób przebywających w szpitalach spadła o 328 do 32 842 a liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii spadła o 79, do 4775.

- Wciąż daleko nam do pokonania koronawirusa i jeszcze przez jakiś czas musimy żyć z ograniczeniami niezbędnymi, by go kontrolować - ostrzegł rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów oraz Rady Obrony w środę. Poinformował jednak, że od 1 grudnia niewykluczone jest częściowe poluzowanie lockdownu dla części przedsiębiorców, którzy będą mogli stopniowo otwierać sklepy z towarami nieuznawanymi za niezbędne do życia.

- Szpitale są dziś nadal niezwykle przeciążone i przyjmują więcej pacjentów niż w szczycie pierwszej fali epidemii – podkreślił Attal. - Nadal potrzebujemy solidarności i zaangażowania wszystkich. Zmniejszenie naszych wysiłków teraz oznaczałoby podjęcie zbyt dużego ryzyka - dodał. Rzecznik zapowiedział również, że na piątek premier Jean Castex zaprosił przywódców partii i grup politycznych na spotkanie, by "podsumować sytuację, omówić kolejne kroki i możliwe scenariusze, które mogą być realizowane w kolejnych fazach".

Rząd chce testów na koronawirusa w aptekach

Podczas środowej konferencji prasowej hiszpański minister zdrowia Salvador Illa zapowiedział, że istnieje szansa, aby apteki wykonywały badania na obecność koronawirusa, ale zastrzegł, że wcześniej zgodę w tej sprawie muszą wydać władze medyczne poszczególnych wspólnot autonomicznych.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że możliwość przeprowadzania testów będą miały jedynie apteki, w których spełnione zostaną surowe kryteria, m.in. odpowiednie przygotowanie ich personelu do wykonywania badań. - Zanim to nastąpi, chcielibyśmy otrzymać też szczegółowy plan ze strony wspólnot autonomicznych, które zgodziłyby się na wykonywanie takich testów w aptekach - powiedział Illa.

Hiszpański minister zdrowia odnotował, że pomiędzy wtorkiem a środą w całym kraju nastąpił wzrost dynamiki zakażeń koronawirusem – o 15,3 tys. Podczas wcześniejszej doby potwierdzono 13,1 tys. infekcji. Z szacunków władz medycznych Hiszpanii wynika, że do środowego wieczora w całym kraju potwierdzono ponad 1,52 mln zachorowań, z których najwięcej w Andaluzji, Katalonii oraz we wspólnocie autonomicznej Madrytu.

Szerzą się "problemy społeczne, psychologiczne i ekonomiczne"

753 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby we Włoszech na COVID-19 - poinformowało ministerstwo zdrowia w Rzymie. Zarejestrowano 34 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Dzień wcześniej zanotowano 731 zgonów i ponad 32 tysiące nowych przypadków. Według oficjalnych danych resortu zdrowia od początku pandemii zmarło dotąd 47 217 osób.

W szpitalach przebywa łącznie ok. 33,5 tysiąca chorych na COVID-19. Na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest 3670 miejsc na prawie 10 tysięcy w całym kraju. Od września koronawirusem zakaziło się ponad 20 tysięcy pracowników służby zdrowia, w tym wielu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - poinformował we wtorek związek zawodowy lekarzy rodzinnych. Łącznie w czasie epidemii zmarło dotąd 196 lekarzy.

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział przedsiębiorcom, że trzeba jak najszybciej zahamować zakażenia, ponieważ wśród obywateli szerzą się "problemy społeczne, psychologiczne i ekonomiczne".

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: