TVN24 | Świat

Światowi przywódcy dadzą prawie 7,5 miliarda euro na szczepionkę i leczenie COVID-19. Od Polski 750 tysięcy

TVN24 | Świat

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ramach międzynarodowej inicjatywy zorganizowanej przez Komisję Europejską światowi liderzy zadeklarowali przekazanie 7,4 miliarda euro na opracowanie szczepionki i metod leczenia COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Polska wraz z krajami grupy Wyszehradzkiej zadeklarowała na ten cel trzy miliony euro - po 750 tysięcy od każdego członka.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która prowadziła konferencję na żywo, łącząc się z liderami z całego świata, zapowiedziała zmobilizowanie miliarda euro ze środków unijnych.

- Wierzę, że 4 maja 2020 roku będzie punktem zwrotnym w naszej walce z koronawirusem. Mamy wielu partnerów, ale jeden cel - pokonanie tego wirusa - mówiła von der Leyen.

Stany Zjednoczone wielkim nieobecnym

Globalna konferencja darczyńców zbierała środki między innymi dla Koalicji na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI), GAVI - Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Środki mają zapewnić realizację celu, jakim jest sprawiedliwy światowy dostęp do innowacyjnych narzędzi zwalczania koronawirusa dla wszystkich.

Celem wydarzenia było zebranie wstępnej sumy 7,5 miliarda euro. - Prawda jest taka, że musimy nauczyć się żyć z wirusem, dopóki nie opracujemy szczepionki. Dlatego musimy połączyć wysiłki, nasze pieniądze, aby uruchomić prace nad szczepionką, diagnostyką i kuracjami przeciwko koronawirusowi - podkreśliła von der Leyen.

Podczas następujących po sobie połączeń wideo szefowie państw i rządów między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Japonii Shinzo Abe, czy premier Mateusz Morawiecki składali własne deklaracje dotyczące wsparcia inicjatywy. Wielkim nieobecnym wydarzenia były Stany Zjednoczone, których przedstawiciela nie było podczas konferencji. Choć zgodnie z planem miał wziąć w niej udział premier Chin Li Keqiang, ostatecznie zastąpił go chiński ambasador przy UE.

Miliard od Norwegii, 500 milionów od Francji, 525 milionów od Niemiec, 700 milionów od Wielkiej Brytanii

Prezydent Francji podczas swojego wystąpienia zadeklarował 500 milionów euro, a kanclerz Niemiec 525 milionów euro. Oboje podkreślali, że dostęp do szczepionki, gdy zostanie już opracowana, musi być zapewniony globalnie.

- Szczepionka, w dniu w którym nadejdzie, musi być globalnym dobrem publicznym - oświadczył Macron. - Możemy pokonać tę pandemię jedynie razem. Wszyscy dążymy w tym samym kierunku, aby szczepionki, diagnostyka i kuracje były dostępne dla wszystkich - wtórowała mu Merkel.

Premier Norwegii Erna Solberg, która zadeklarowała miliard dolarów na rzecz GAVI, podkreślała, że globalny kryzys zdrowotny może być odparty tylko poprzez solidarność i partnerstwo rządów, organizacji międzynarodowych oraz społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego. - Dopóki ten wirus będzie gdzieś aktywny, ryzyko będzie wszędzie - powiedziała Solberg.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zadeklarował 125 milionów euro, premier Włoch Giuseppe Conte 140 milionów euro, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ponad 700 milionów funtów. - Prawda jest taka, że nikt z nas nie może odnieść sukcesu w pojedynkę - podkreślił.

Nie wszystkie z zadeklarowanych sum to zupełnie nowe środki - część z nich pochodzi z wydatków krajowych na walkę z koronawirusem.

Morawiecki: kraje V4 zadeklarowały przekazanie trzech milionów euro

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry) zdecydowały o przeznaczeniu dodatkowych trzech milionów euro, rozdzielonych po równo między cztery kraje.

- Polska razem z innym krajami V4 zdecydowała o przeznaczeniu dodatkowych trzech milionów euro - jako części inicjatywy - aby przyspieszyć proces opracowania niedrogich leków i szczepionki, jak również efektywnych metod testów. Mam nadzieję, że ten wkład będzie znaczącym krokiem w stronę wspólnego europejskiego zwycięstwa nad pandemią i stworzy grunt pod przyszłą współpracę w podobnych kwestiach - powiedział Morawiecki podczas konferencji w przekazie wideo transmitowanym na stronach internetowych Komisji Europejskiej.

Jak podkreślił, od początku pandemii Polska wspierała silną europejską odpowiedź w walce z chorobą i jej bezpośrednimi konsekwencjami, jak również przeciwdziała wpływowi, który wszyscy odczuwają w swoich społeczeństwach i gospodarkach.

- Dlatego cieszę się z tej inicjatywy jako istotnej części tej odpowiedzi. Jestem zadowolony i dumny, że jesteśmy jej częścią - powiedział premier.

Autor:ads//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości