Szefowie dyplomacji krajów grupy G7 wzywają Rosję do "wybrania ścieżki dyplomacji"

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Protest przeciwko rosyjskiej agresji w Berlinie. Relacja reporterki TVN24 z 24 lutego
Protest przeciwko rosyjskiej agresji w Berlinie. Relacja reporterki TVN24 z 24 lutegoTVN24
wideo 2/20
Konflikt Rosja-Ukraina

Ministrowie spraw zagranicznych z grupy krajów grupy G7 potwierdzili, że nie dostrzegają żadnych dowodów na to, iż Rosja ogranicza aktywność wojskową w pobliżu granic Ukrainy. Ministrowie zadeklarowali "poważne zaniepokojenie" sytuacją. Wezwali Rosję "do wybrania ścieżki dyplomacji".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Spotkanie szefów dyplomacji krajów G7 odbyło się pry okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która trwa od piątku do niedzieli. Głównym tematem spotkania była sytuacja na Ukrainie i groźba inwazji Rosji na ten kraj.

"Wzywamy Rosję do wybrania ścieżki dyplomacji, deeskalacji napięć, znaczącego wycofania sił wojskowych z rejonu sąsiadującego z granicami Ukrainy, a także do pełnego przestrzegania zobowiązań międzynarodowych" - zaapelowali ministrowie we wspólnym oświadczeniu.

Czytaj więcej: Kamala Harris w Monachium: granice państw nie mogą być zmieniane siłą

"W pierwszej kolejności oczekujemy, że Rosja wdroży zapowiedziane ograniczenie swoich działań militarnych wzdłuż granicy z Ukrainą. Do tej pory nie dostrzegliśmy żadnych dowodów na takie ograniczenie" - podkreślili. Ministrowie podkreślili "poważne zaniepokojenie" sytuacją.

Czytaj także: Olaf Scholz: kolejny atak na Ukrainę oznaczałby dla Rosji wiele kosztów

Oprócz kryzysu między Rosją a Ukrainą, szefowie dyplomacji Kanady, Francji, Niemiec, Japonii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych rozmawiają o sytuacji w Libii, która zmaga się z poważnym kryzysem politycznym.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości