Inwazja na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraina otrzymuje wsparcie militarne od Zachodu
Ukraina otrzymuje wsparcie militarne od Zachodu
Reuters Archive
Ukraina otrzymuje wsparcie militarne od ZachoduReuters Archive

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 283. dzień. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem o rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej skutkach. Jak przekazał rzecznik rządu w Berlinie, Scholz w trakcie godzinnej rozmowy "szczególnie potępił rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną na Ukrainie". Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów: zatopionych bądź mocno uszkodzonych. Stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.

> Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem o rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej skutkach. Scholz - jak przekazał rzecznik rządu w Berlinie - w trakcie godzinnej rozmowy "szczególnie potępił rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną na Ukrainie".

> To był wyjątkowy dzień w wyjątkowym tygodniu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo, odnosząc się do powrotu z rosyjskiej niewoli kolejnych ukraińskich żołnierzy.

> Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell złożył wizytę w Brzegu w województwie opolskim, gdzie powstała szkoleniowa misja Unii Europejskiej dla Ukraińców.

> Hiszpania wysłała w piątek na Ukrainę grupę oficerów służb policyjnych, którzy wezmą udział w badaniu popełnionych w tym kraju przez rosyjskie wojska zbrodni wojennych - poinformowało hiszpańskie MSW.

> Na Ukrainę dotarły z Hiszpanii pierwsze rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze Hawk - poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow po spotkaniu w Odessie z szefową hiszpańskiego resortu obrony Margaritą Robles.

> Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w nagraniu zamieszczonym na Twitterze, że UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską.

> Trudno przewidzieć, kiedy sankcje uderzą w rosyjską gospodarkę najmocniej. Pewne jest jednak, że to się stanie - podkreśliła główna ekonomistka Departamentu Stanu dr Emily Blanchard. Dodała, że z powodu wojny Produkt Krajowy Brutto Rosji będzie pod koniec dekady co najmniej o jedną piątą niższy.

Autorka/Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: