"Są sektory rosyjskiej gospodarki, w których zanotowaliśmy zapaść"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Arkadij Wołoż, właściciel rosyjskiej wyszukiwarki Yandex, znalazł się na unijnej liście sankcji
Arkadij Wołoż, właściciel rosyjskiej wyszukiwarki Yandex, znalazł się na unijnej liście sankcjiArchiwum Reutera
wideo 2/7
Archiwum ReuteraArkadij Wołoż, właściciel rosyjskiej wyszukiwarki Yandex, znalazł się na unijnej liście sankcji

Trudno przewidzieć, kiedy sankcje uderzą w rosyjską gospodarkę najmocniej. Pewne jest jednak, że to się stanie - podkreśliła główna ekonomistka Departamentu Stanu dr Emily Blanchard. Dodała, że z powodu wojny Produkt Krajowy Brutto Rosji będzie pod koniec dekady co najmniej o jedną piątą niższy.

Blanchard podczas konferencji prasowej przedstawiła długoterminowe prognozy dla rosyjskiej gospodarki, przewidując głęboką stratę potencjału, odpływ kapitału, siły roboczej i inwestycji. - Kluczowe przesłanie, które chcę przekazać, to takie: długoterminowe prognozy rozwoju Rosji pozostają niewiarygodnie stałe, stabilne i ponure - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Kiedy sankcje uderzą w Rosję najmocniej?

- Oficjalne i prywatne prognozy obcięły oparte na modelach szacunki długoterminowego potencjału wzrostu o dwie trzecie. Nawet najbardziej optymistyczne prognozy przewidują, że rosyjska gospodarka będzie co najmniej o 20 procent mniejsza w 2030 roku, niż byłaby, gdyby Putin nie napadł na Ukrainę w lutym - zauważyła.

Pytana o to, dlaczego dotychczasowe statystyki gospodarcze Rosji wskazują na płytszą niż przewidywano recesję, a wskaźnik kondycji przemysłu PMI konsekwentnie rośnie, Blanchard odparła, że o ile bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy sankcje "ugryzą" Rosję najmocniej, jest pewne, że to się stanie.

Dodała, że wprowadzone przez Zachód kontrole eksportu technologii, w tym półprzewodników pełny skutek odniosą, kiedy Rosji skończą się ich zgromadzone przedtem zapasy. - Jedna rzecz, którą możemy powiedzieć, to z pewnością są sektory rosyjskiej gospodarki, w których zanotowaliśmy zapaść (...) zwłaszcza w przemyśle samochodowym - zaznaczyła.

"To wskazuje na znacznie niższe prognozy dla Rosji"

Blanchard wyjaśniła, że o tym, że ponure perspektywy gospodarki Rosji są przesądzone, świadczy szereg podstawowych czynników, w tym odpływ kapitału, inwestycji i siły roboczej. - Według wszelkich szacunków, Rosja zakończy tę dekadę z mniejszą, gorzej wyszkoloną, mniej zdrową i mniej produktywną siłą roboczą, niż w styczniu tego roku - oceniła.

Jak dodała, poziom inwestycji już w tym roku zaliczył dramatyczny spadek i dopiero w 2028 r. może liczyć na rozpoczęcie odrabiania strat.

- Globalne czynniki gospodarcze takie jak cena ropy naftowej, gazu ziemnego będą ogromnie znaczące, jeśli chodzi o to, co wydarzy się w krótkim terminie. Ale w długiej perspektywie, nieuniknione siły ekonomii mówią nam, że to, co będzie miało znaczenie, to siła robocza, kapitał, alokacja środków i innowacje (...), a to wskazuje na znacznie niższe prognozy dla Rosji - podsumowała ekonomistka.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wspólnicy reżimu". Reportaż "Czarno na białym" o najbogatszych ludziach Rosji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości