Wizerunek Toma Cruise'a w rosyjskiej propagandzie. "Ma wzbudzić strach"

Źródło:
BBC, Guardian, TVN24.pl
Tom Cruise, nagranie archiwalne
Tom Cruise, nagranie archiwalne Reuters Archive
wideo 2/3
Tom Cruise, nagranie archiwalne Reuters Archive

Rosja nasila kampanię dezinformacyjną przeciwko Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu i tegorocznym igrzyskom olimpijskim w Paryżu - przestrzega najnowszy raport Microsoft. W tym celu powstał m.in. zawierający fałszerstwa film dokumentalny, wykorzystujący wizerunek Toma Cruise'a.

Rosja atakuje Igrzyska Olimpijskie w Paryżu przy pomocy kampanii dezinformacyjnej. Jednym z jej elementów jest pełnometrażowy film z rzekomym udziałem Toma Cruise'a – informuje w opublikowanym w niedzielę raporcie Microsoft Threat Analysis Center (MTAC).

Obraz, o którym wspomina raport, po raz pierwszy został udostępniony w lipcu ubiegłego roku na Telegramie. Wyglądający jak film dokumentalny materiał wykorzystuje wizerunek aktora Toma Cruise'a oraz jego wygenerowany przy pomocy sztucznej inteligencji głos do stworzenia nieprawdziwej narracji wymierzonej w Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Nazwa propagandowego filmu - "Olympics Has Fallen" ("Igrzyska olimpijskie upadły") - nawiązuje do tytułu amerykańskiego thrillera politycznego "Olympus Has Fallen" (polski tytuł "Olimp w ogniu").

Dezinformacyjny materiał promowany jest przez serię udostępnianych w mediach społecznościowych grafik z wizerunkiem i personaliami amerykańskiego aktora. Na części z nich zobaczyć też można bezprawnie wykorzystane logo platformy streamingowej Netflix oraz zbiór fałszywych recenzji rzekomo napisanych przez dziennikarzy BBC, "The Washington Post", "The New York Times" czy The Daily Beast.

ZOBACZ TEŻ: Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Zamieszczony na Telegramie opis filmu twierdzi, że przedstawia on "skandale finansowe i sportowe otaczające Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), jego kierownictwo i stojącego na jego czele Thomasa Bacha". Dezinformacyjny materiał ma ukazywać "korupcyjne plany Thomasa Bacha" i obnażać "prawdę" na temat tego, "ile w rzeczywistości zarabiają mistrzowie olimpijscy i na co MKOl wydaje swój budżet".

ZOBACZ TEŻ: Czy odróżniamy prawdziwą mowę od deep fake'ów? Wyniki badań

Dezinformacja przed igrzyskami

Jak zauważa MTAC, charakter rozpowszechnianych w sieci materiałów wskazuje m.in., że "mają one wzbudzić strach wśród opinii publicznej, aby zniechęcić widzów do udziału w igrzyskach". Temu służyć mają treści takie jak inny film udający materiał stacji Euro News i sugerujący, jakoby paryżanie masowo ubezpieczali przed igrzyskami swoje mienie w obawie przed aktami terroryzmu czy opatrzone logo France24 fałszywe nagranie przekonujące, że 24 procent biletów na igrzyska zostało zwróconych z uwagi na obawę przed atakami terrorystów.

Jako kolejny przykład szerzonej przez powiązane z Rosją grupy dezinformacyjne Microsoft Threat Analysis Center wskazuje też na tworzone nieprawdziwe komunikaty prasowe rzekomo ostrzegające przed uczestnictwem w igrzyskach z uwagi na ryzyko ataku terrorystycznego. Aby nadać im pozory wiarygodności, materiały te opatrywane są logo CIA lub francuskiej Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI).

Dezinformacje na temat igrzysk rozpowszechnia m.in. sieć 15 francuskojęzycznych witryn obejmująca portal Reliable Recent News (RRN) czy strony fałszywie podające się za francuskie tytuły "Le Parisien" i "Le Point" – dodaje MTAC.

Raport opisuje ponadto opublikowane w listopadzie 2023 roku grafiki mające przedstawiać powstałe w Paryżu graffiti z groźbą wobec obywateli Izraela uczestniczących w igrzyskach. Zgodnie z oceną Microsoftu graffiti zostało wygenerowane cyfrowo i "jest mało prawdopodobne, by istniało w fizycznej lokalizacji". Celem ataków, oprócz MKOl i igrzysk w Paryżu, jest też sama Francja i jej prezydent Emmanuel Macron.

ZOBACZ TEŻ: Deepfake, głos zza grobu i "halucynacje". Tak sztuczna inteligencja przejmuje nasz świat

Igrzyska olimpijskie w Paryżu

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia. Transmisję wydarzenia znaleźć będzie można na kanałach Eurosportu. Wydarzenie będzie również można śledzić na platformie streamingowej Max. Właścicielem Eurosportu, Max i TVN24 jest Warner Bros. Discovery.

Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 rozpoczną się 26 lipca
Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 rozpoczną się 26 lipcaIgrzyska olimpijskie Paryż 2024 rozpoczną się 26 lipcaGetty Images

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: BBC, Guardian, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: JOHN ANGELILLO/Newscom/PAP