TVN24 | Świat

Dyskusja w Hadze na temat próby zabójstwa Nawalnego. Rosja wezwana do wyjaśnienia sprawy

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Polska, USA, Wielka Brytania i Unia Europejska podczas szczytu Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Hadze wezwały Rosję do wyjaśnienia sprawy otrucia i próby zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Pomimo sprzeciwu Moskwy w prawach członka organizacji zawieszono Syrię.

W Hadze trwa 25. Konferencja Państw-Stron Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej, która jest najwyższym organem decyzyjnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Głównym tematem dyskusji jest kwestia Syrii - w środę przegłosowano decyzję, która de facto zawiesiła członkostwo Syrii w organizacji. Sprzeciwiała się temu między innymi Rosja, od lat wspierająca politycznie i wojskowo działania rządu w Damaszku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Decyzja jest rezultatem utrzymujących się wątpliwości wobec likwidacji syryjskiego arsenału chemicznego. Polska, obok USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, była jednym ze współautorów rezolucji w tej sprawie. 16 kwietnia polskie MSZ wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że "Polska zdecydowanie potępia jakiekolwiek użycie broni chemicznej. Popieramy wszelkie wysiłki społeczności międzynarodowej, które mają zapobiec powrotowi do stosowania broni chemicznej. Winni naruszenia Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej (CWC) muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności".

Rosja wezwana do wyjaśnienia sprawy otrucia i próby zabójstwa Nawalnego

W czasie szczytu odbyła się dyskusja dotycząca otrucia i próby zabójstwa Aleksieja Nawalnego przy użyciu bojowego środka trującego z grupy nowiczoków. - Polska wyraża swoje głębokie zaniepokojenie użyciem toksycznej substancji chemicznej przeciwko rosyjskiemu opozycjoniście Nawalnemu - mówił ambasador RP przy OPCW dr hab. Marcin Czepelak. Jego zdaniem winni usiłowania zabójstwa z użyciem zabronionych środków chemicznych muszą zostać postawieni przed sądem.

Polska, USA i Wielka Brytania oraz UE stanowczo wezwały Rosję do wyjaśnienia tej sprawy. Po sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki w Wielkiej Brytanii w 2018 roku – otrucie Nawalnego to kolejny przypadek użycia broni chemicznej, o który oskarżana jest Rosja.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości