Finlandia otwiera sobie drogę do NATO. Rada ministrów przyjęła raport, teraz trafi do parlamentu

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Wojna w Ukrainie, a rozszerzenie NATO
Wojna w Ukrainie, a rozszerzenie NATOTVN24
wideo 2/3
TVN24Wojna w Ukrainie, a rozszerzenie NATO

Fińska rada ministrów przyjęła i przekazała do parlamentu raport, który jest podstawą do złożenia formalnego wniosku o członkostwo w NATO. Ministrowie przeanalizowali w dokumencie plusy i minusy płynące z dołączenia do Sojuszu. Parlament zajmie się nim w przyszłym tygodniu.

Działania wojenne skierowane przeciwko Ukrainie dowodzą, jak ważne jest "szybkie osiągnięcie gotowości do działania i zdolność reagowania oraz odpowiedzi na długotrwałą presję militarną" - zaznaczono w liczącym około 50 stron raporcie, który został przekazany fińskiemu parlamentowi. Deputowani będą go omawiać w przyszłym tygodniu.

Sytuacja militarna w sąsiedztwie Finlandii "jest obecnie spokojna", a "kraj nie stoi w obliczu bezpośredniego zagrożenia". Władze przestrzegają jednak przed "użyciem siły zbrojnej lub groźby jej użycia oraz naciskami politycznymi" - wynika z raportu.

- Sytuacja bezpieczeństwa Europy i Finlandii jest poważniejsza i trudniejsza do przewidzenia niż kiedykolwiek wcześniej w okresie po zimnej wojnie - powiedział szef MSZ Pekka Haavisto, omawiając raport na konferencji w Helsinkach.

Parlament FinlandiiShutterstock

"Dołączenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu zwiększyłoby stabilność w regionie Bałtyku"

Analiza plusów i minusów ewentualnego członkostwa w NATO, do którego zaczęła przymierzać się Finlandia po ataku Rosji na Ukrainę, zajmuje kilka stron dokumentu. "Możliwe członkostwo w NATO objęłoby Finlandię gwarancjami bezpieczeństwa" - napisano.

Według dokumentu "dołączenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu zwiększyłoby stabilność w regionie Morza Bałtyckiego w dłuższej perspektywie". W czasie publikacji fińskiego raportu premier Sanna Marin była w Sztokholmie. W obu krajach prasa spekuluje, że Sztokholm i Helsinki złożą formalne wnioski do NATO w maju lub czerwcu.

- Szwecja to najbliższy partner Finlandii - przyznał Haavisto, podkreślając, że jego kraj pogłębia współpracę ze swoim sąsiadem, a oba kraje nordyckie podejmują także "trójstronną" współpracę z USA. Istotne jest, aby Finlandia i Szwecja "znalazły rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa w tym samym czasie".

Minister przyznał, że Finlandia, która bezpośrednio sąsiaduje z Rosją, stara się podtrzymać "kanały współpracy" z tym krajem, w granicach dopuszczonych przez sankcje. - W interesie Finlandii leży utrzymanie stosunków z Rosją w dalszej perspektywie - dodał.

Przeanalizowano też alternatywy

Fiński raport nie opowiada się wprost ani za, ani przeciw przystąpieniu do NATO. Przeanalizowano w nim także alternatywy dla realizacji polityki bezpieczeństwa Finlandii - w tym współpracę w regionie nordyckim, z USA, z Wielką Brytanią oraz w ramach stosunków wielostronnych, obejmujących także m.in. kwestie bezpieczeństwa dostaw.

W dokumencie zaznaczono jednak, że ewentualne członkostwo Finlandii w Sojuszu, nie "zobowiązywałoby kraju do utrzymywania na swoim terenie broni jądrowej, stałych baz oraz oddziałów". Finlandia, jako członek NATO, podtrzymywałaby oraz rozwijałaby własne mocne zdolności obronne oraz kontynuowałaby współpracę z innymi krajami. Utrzymanoby również powszechny pobór do armii - podkreślono.

Premier Finlandii: myślę, że cały proces będzie bardzo szybki

Premier Finlandii Sanna Marin na wspólnej konferencji prasowej z szefową szwedzkiego rządu Magdaleną Andersson oznajmiła, że Finlandia musi "bardzo dokładnie przeanalizować" wszystkie opcje, jeżeli chodzi o członkostwo w NATO. - Ale myślę, że cały proces będzie bardzo szybki, to kwestia tygodni - oceniła fińska premier. Jej zdaniem byłoby dobrze, gdyby Finlandia i Szwecja podjęły podobne decyzje w kwestiach bezpieczeństwa.

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości