"Die Welt": Ukrainie do zwycięstwa nad Rosją i zakończenia wojny potrzebne są nowoczesne czołgi

Autor:
FC//rzw
Źródło:
PAP
Schnepf: to nowe otwarcie, jeśli chodzi o dostawy broni, jest uzgodnioną postawą całego Zachodu
Schnepf: to nowe otwarcie, jeśli chodzi o dostawy broni, jest uzgodnioną postawą całego ZachoduTVN24
wideo 2/21
TVN24Schnepf: to nowe otwarcie, jeśli chodzi o dostawy broni, jest uzgodnioną postawą całego Zachodu

Zapowiadane przez Niemcy, USA i Francję dostarczenie Ukrainie zachodnich wozów bojowych to przełom – ocenił w sobotę Welt.de, portal dziennika "Die Welt". Niemiecka gazeta ocenia, że dotychczasowa pomoc militarna dla Ukrainy była niewystarczająca i przyniosła wiele niepotrzebnych ofiar.

Jak podkreśla portal, w tym tygodniu doszło do zdecydowanego zwrotu w polityce Zachodu wobec Ukrainy. Dzięki świetnie uzbrojonym francuskim "lekkim czołgom" AMX-10 RC, niemieckim bojowym wozom piechoty Marder i jeszcze lepszym amerykańskim Bradleyom "Zachód zrywa z dotychczasowym tabu" i nareszcie dostarcza nowoczesne ciężkie uzbrojenie - oceniają dziennikarze.

Wozy te nie stanowią najnowocześniejszego uzbrojenia w arsenale Zachodu, są jednak zdecydowanie lepsze od starych sowieckich modeli, z których korzysta zarówno Ukraina, jak i Rosja – podkreśla Welt.de.

"Późno, ale lepiej, niż wcale"

"To koniec ambiwalentnej polityki, której Zachód trzymał się zbyt długo. Dostarczaliśmy to, czego Ukraina potrzebowała, aby uniknąć najazdu Rosji, ale nie na tyle wystarczająco, aby Kijów mógł odzyskać okupowane przez Rosję terytorium Ukrainy" – zauważa portal i dodaje, że dotychczasowe umiarkowane działania "pochłonęły wiele niepotrzebnych ofiar po stronie ukraińskiej".

Od początku października Rosja znacznie eskalowała wojnę, systematycznie atakując krytyczną infrastrukturę cywilną w Ukrainie, co jest całkowicie sprzeczne z prawem międzynarodowym. "Z drugiej strony Zachód nie odpowiedział równie zwiększoną pomocą dla Ukrainy. Ta odpowiedź przychodzi dopiero teraz. Późno, ale lepiej niż wcale" – konstatuje Welt.

Francuski pojazd opancerzony AMX-10 RCdefense.gouv.fr

"Im potężniej uzbroimy Ukrainę, tym szybciej ta wojna zakończy się jej zwycięstwem"

"Nie można ciągle podkreślać, że chce się zrobić wszystko dla ukraińskiego zwycięstwa, a potem blokować potrzebną broń. To także wyraźnie stało w sprzeczności z naszymi własnymi interesami, bo im potężniej uzbroimy Ukrainę, tym szybciej ta wojna zakończy się jej zwycięstwem i tym szybciej nasze gospodarki będą mogły podnieść się z inflacji i wysokich cen energii" – przekonuje niemiecki dziennik.

Działania zapowiedziane w tym tygodniu przez przywódców Niemiec, Francji i USA to w ocenie gazety duży punkt zwrotny – obiecana broń stanie się ważną częścią ukraińskich działań ofensywnych, niezbędnych do wyzwolenia terytorium, nadal okupowanego przez Rosjan. Jednak to nie wystarczy – potrzebne są również nowoczesne, zachodnie czołgi, takie jak amerykański Abrams czy niemiecki Leopard. "A presja na Niemcy rośnie również w kwestii tej broni. Według doniesień medialnych, polski rząd rozważa dostarczenie na Ukrainę własnych Leopardów 2, co jednak wymaga zgody Niemiec" – informuje Welt.

Niemiecki wóz bojowy MarderShutterstock

Także Finlandia, według p.o. ministra obrony Mikko Savoli, jest gotowa dostarczyć Leopardy, jeśli inne kraje europejskie pójdą w jej ślady. "Tak więc Niemcy nie musiałyby działać w pojedynkę, ale wspólnie w porozumieniu z innymi krajami europejskimi" – podkreśla portal.

"Ważne, aby ten cenny czas nie został ponownie zmarnowany na niemieckie dumania, podczas gdy ukraińscy żołnierze giną każdego dnia w obronie swojego kraju i europejskiego porządku pokojowego przed rosyjską agresją" – podsumowuje "Welt".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: defense.gouv.fr

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości