Departament Stanu USA przedstawił raport o przestrzeganiu praw człowieka. Jest mowa o Polsce

Źródło:
PAP
Departament Stanu USA przedstawił raport o przestrzeganiu praw człowieka
Departament Stanu USA przedstawił raport o przestrzeganiu praw człowiekaTVN24
wideo 2/2
Departament Stanu USA przedstawił raport o przestrzeganiu praw człowiekaTVN24

Departament Stanu USA przedstawił coroczny raport dotyczący przestrzegania praw człowieka, w którym przeanalizowano sytuację w 2023 roku. W części dotyczącej Polski mowa jest o tym, że prawa człowieka, w tym prawa kobiet, były jednym z czołowych tematów ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Stwierdza jednocześnie, że wciąż istnieją "poważne problemy z niezależnością sądownictwa", wskazuje też na "odizolowane" antysemickie incydenty, wymieniając wśród nich gaszenie świec chanukowych w Sejmie przez posła Grzegorza Brauna.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zaprezentował w poniedziałek coroczny raport Departamentu Stanu na temat przestrzegania praw człowieka w 2023 roku na świecie.

W części poświęconej Polsce raport odnotowuje, że prawa człowieka, w tym prawa kobiet, były jednym z czołowych tematów ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Stwierdza jednocześnie, że wciąż istnieją "poważne problemy z niezależnością sądownictwa, znaczące bariery w dostępie do usług związanych ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym oraz przestępstwa motywowane antysemityzmem". Raport zaznacza, że w ubiegłym roku dochodziło do "odizolowanych" antysemickich incydentów, wymieniając wśród nich gaszenie świec chanukowych w Sejmie przez posła Grzegorza Brauna. Wymienia też odizolowane przykłady przemocy przeciwko Ukraińcom oraz aferę z użyciem przez władze oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

W zeszłorocznym raporcie, w którym przeanalizowano rok 2022, w kontekście Polski poruszono między innymi tematy dotyczące mediów i wolności słowa.

W dokumencie mowa o rosyjskich zbrodniach i działaniach władz Chin

W wydanym tuż przed podróżą Blinkena do Chin raporcie podtrzymana jest ocena tego, że władze Chińskiej Republiki Ludowej popełniają ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, pracę przymusową i inne zbrodnie przeciwko Ujgurom i innym mniejszościom etnicznym i religijnym. Dokument zwraca też uwagę na rosyjskie zbrodnie, w tym celowe i strategiczne używanie przemocy wobec cywilów w Ukrainie oraz deportację ukraińskich dzieci.

Wśród innych regionów świata zwrócono uwagę na wojnę domową w Sudanie, gdzie według Waszyngtonu obie strony dopuszczały się zbrodni wojennych, na dyskryminację kobiet w Afganistanie oraz represje wobec dysydentów w Iranie, na Kubie i w Nikaragui.

Autorka/Autor:mjz/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS