"Polska wyrasta na militarnego lidera Europy", "ważny zwrot w kierunku wschodniej flanki NATO"

Autor:
mjz
/ prpb
Źródło:
PAP, The Times
Duda po spotkaniu ze Stoltenbergiem: oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa
Duda po spotkaniu ze Stoltenbergiem: oczekujemy nowych planów bezpieczeństwaTVN24
wideo 2/6
TVN24Duda po spotkaniu ze Stoltenbergiem: oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa

Podczas gdy francusko-niemiecka oś jest zmęczona, NATO coraz wyraźniej dokonuje zwrotu w stronę swojej wschodniej flanki, gdzie Polska wyrasta na militarnego lidera Europy - ocenia brytyjski dziennik "The Times". Wskazuje jednocześnie "dwóch oczywistych przegranych pierwszego roku wojny", a także co musi zrobić Polska, jeśli "naprawdę chce wykorzystać szansę na zostanie wielkim graczem".

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Gazeta wskazuje, pisząc o czwartkowej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Londynie oraz przyszłotygodniowej wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, że nawet jeśli podczas nich nie zostaną ogłoszone żadne decyzje w sprawie przekazania Ukrainie samolotów F-16, "to jest pewne, że trwa ważny zwrot w kierunku wschodniej flanki NATO".

"The Times" cytuje generała Bena Hodgesa, byłego dowódcę amerykańskich wojsk lądowych w Europie. "Wydaje się, że środek ciężkości w Europie przesunął się na wschód. Szwecja i Finlandia zmieniły swoje pozycje w kwestii obronności, państwa bałtyckie stoją mocno, Rumunia wzmacnia swoje pozycje wojskowe na Morzu Czarnym" - czytamy w "Timesie".

Ale, jak zaznacza gazeta, na czele tego trendu jest radykalna modernizacja polskich sił zbrojnych.

"The Times": tradycyjny motor integracji Europy wygląda na zmęczonego

"Tradycyjny motor integracji Europy, oś francusko-niemiecka, wygląda na dość zmęczoną. To właśnie prezydent (Emmanuel) Macron, który kiedyś deklarował śmierć mózgową NATO, nawoływał do strategicznej autonomii Europy (co tak naprawdę oznacza bezpieczeństwo bez USA - mówi Hodges) i marzył o wspólnej przestrzeni z Rosją sięgającej od Lizbony do Władywostoku" - pisze dziennik.

"To właśnie prezydent Francji i Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, wyobrażali sobie, że prezydenta (Władimira) Putina można przekonać do zaniechania inwazji. Tymczasem Polska i kraje bałtyckie nie miały wątpliwości, że gazociąg Nord Stream jest częścią złowrogiej strategii uzależnienia Europy, zachodniej i wschodniej, od rosyjskiej energii. Okazało się, że mieli rację" - przypomina "The Times".

Wskazuje, że dowodem na przesuwanie się środka ciężkości w Europie jest debata na temat przekazania Ukrainie czołgów Leopard, w której Polska osiągnęła to, do czego dążyła, choć zdaniem gazety, Niemcy też ostatecznie z tej sytuacji jakoś wybrnęły.

Prezydent Duda: wizyta prezydenta Bidena w Polsce to dla nas absolutnie fundamentalne wydarzenie
Prezydent Duda: wizyta prezydenta Bidena w Polsce to dla nas absolutnie fundamentalne wydarzenieTVN24

"The Times" wskazuje "dwóch oczywistych przegranych pierwszego roku wojny"

"Dwóch przegranych tego pierwszego roku wojny jest więc oczywistych: rosyjskie wojsko, które zostało zdemaskowane jako źle dowodzone i skorumpowane, oraz Macron, który okazał się być pozbawiony kontaktu ze Wschodem. Oczywiście Scholz był przez cały czas obiektem krytyki, ale szybko podjął działania w celu skorygowania energetycznej zależności Niemiec od Moskwy" - ocenia brytyjski dziennik.

Wskazuje, że jeśli Polska naprawdę chce wykorzystać szansę na zostanie wielkim graczem, musi zrobić dwie rzeczy: po pierwsze musi trzymać się swoich ambitnych planów wojskowych i zapewnić, że Stany Zjednoczone będą honorować jej rolę jako państwa de facto frontowego, a po drugie musi znaleźć więcej sposobów na współpracę z Niemcami w zakresie pomocy w walce z Putinem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz / prpb

Źródło: PAP, The Times

Pozostałe wiadomości