Zabójstwo w Mrowinach

18 czerwca 2019
Podejrzany o zabójstwo Kristiny ma status więźnia niebezpiecznego
Podejrzany o zabójstwo Kristiny ma status więźnia niebezpiecznego
tvn24
Podejrzany o zabójstwo Kristiny ma status więźnia niebezpiecznegotvn24

10-letnia Kristina wyszła ze szkoły w czwartek 13 czerwca po godzinie 12.30. Do domu nie dotarła, choć miała do przejścia kilkaset metrów. Kilka godzin później znaleziono jej ciało. Śledczy informowali, że doszło do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Trwały gorączkowe poszukiwania sprawcy. 22-letniego Jakuba A. zatrzymano w niedzielę 16 czerwca po południu na terenie Dolnego Śląska. Nie stawiał oporu. Usłyszał między innymi zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Przyznał się. Grozi mu dożywocie.

13 czerwca, w czwartek, 10-letnia Kristina jak co dzień poszła do szkoły. Po kilku lekcjach miała wrócić do domu. Ze szkoły wyszła po 12.30. Do przejścia miała kilkaset metrów. Mniej więcej 200 metrów od domu widziała ją jedna z nauczycielek. Prawdopodobnie była ostatnią osobą, która widziała dziewczynkę żywą.

Czwartek 13 czerwca. Dzień zaginięcia i odnalezienia ciała w lesie

Rodzina była coraz bardziej zaniepokojona. Około godziny 14 matka dziewczynki zawiadomiła policję. Rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania. 10-latki z powietrza szukał policyjny śmigłowiec. Szukali też strażacy i mieszkańcy. Ci starsi - samochodami i na piechotę. Młodsi, koleżanki i koledzy Kristiny - na rowerach. Bezskutecznie. We wsi powołano sztab kryzysowy. Wszyscy czekali na informacjeod służb.

Są nazywani adwokatami diabłów. Dlaczego bronią okrutnych zbrodniarzy

Gdy społeczeństwo już wydało wyrok, adwokaci muszą dalej wykonywać swój zawód i bronić człowieka, póki wina nie zostanie mu udowodniona. Tak jest też w przypadku Jakuba A., podejrzanego o zamordowanie 10-letniej Kristiny z Mrowin. - Adwokat nigdy nie broni przestępstwa. Zawsze broni człowieka, a obrona człowieka nie może być identyfikowana z akceptacją przestępstwa – mówi mecenas Katarzyna Bórawska. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Pod wpływem emocji" rzucił koktajlem Mołotowa w posesję w Mrowinach

Zarzuty spowodowania pożaru, który mógł zagrażać życiu ludzi, postawiła prokuratura 49-letniemu mężczyźnie, który 15 czerwca miał rzucić koktajlem Mołotowa w stronę zabudowań jednej z posesji w Mrowinach na Dolnym Śląsku. Zdarzenie miało związek z zabójstwem 10-letniej Kristiny z tej miejscowości.

Adwokat o podejrzanym o zabójstwo Kristiny: na własną rękę leczył się środkami psychotropowymi

Jakub A., podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin, "wyraża żal i skruchę" - informuje mecenas Katarzyna Bórawska, która jest jego obrońcą. Mecenas w imieniu mężczyzny przeprasza rodzinę dziewczynki, nie zdradza jednak, czy złożyła zażalenie na tymczasowy areszt zastosowany wobec mężczyzny. Matkę Kristiny będzie reprezentował adwokat wyznaczony wcześniej z urzędu do obrony Jakuba A.

Zabójstwo Kristiny: Jakub A. zaakceptował obrońcę wybranego mu przez rodzinę

Minął termin, w którym Jakub A., podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin (Dolnośląskie), mógł złożyć zażalenie na swoje tymczasowe aresztowanie. Do prokuratury nic nie wpłynęło. Jeszcze w środę nie było wiadomo kto ostatecznie będzie obrońcą 22-latka, ale jak się dowiedzieliśmy po południu - Jakub A. zaakceptował adwokata wybranego przez jego rodzinę, co wiąże się jednocześnie ze zwolnieniem przez sąd tego przyznanego mu z urzędu.

Adwokaci w obronie Bodnara. "Niezasadne i szkodliwe" przedstawianie RPO

Przedstawienie Rzecznika Praw Obywatelskich, w kontekście zbrodni budzącej zrozumiały sprzeciw społeczny, jako rzecznika sprawców, a nie ofiar, jest niezasadne i szkodliwe - wskazała w stanowisku Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Jej członkowie wskazali, że rolą RPO "jest stanie na straży przestrzegania godności oraz praw i wolności każdego człowieka, także podejrzanego o najbardziej bulwersujące czyny".

Podejrzany o zabójstwo Kristiny nie miał obrońcy. Teraz ma dwóch: z urzędu i z wyboru

Jakub A., student z Wrocławia podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin (Dolnośląskie), nie miał obrońcy, gdy policja i prokuratura prowadziły z nim czynności po zatrzymaniu. Adwokata nie miał też, gdy sąd decydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Teraz ma dwóch: wylosowanego z urzędu i tego ustanowionego przez rodzinę. Ten pierwszy złożył już jednak wniosek o wyłączenie go z postępowania.

"To jest nagonka i pokazanie państwa szeryfów"

Oczekujemy, że Rzecznik Praw Obywatelskich będzie wykonywał swoje konstytucyjne obowiązki, a nie dokonywał ocen quasipolitycznych - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 prezydencki minister Paweł Mucha, odnosząc się do stanowiska Adama Bodnara wobec sposobu działania policji i zatrzymania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin. - Cała ta medialna szopka, którą zrobiła policja - jak rozumiem, w imieniu rządzących - to jest nagonka i pokazanie państwa szeryfów - ocenił poseł PO Sławomir Neumann.

Jaki: jest policyjne postępowanie w sprawie wycieku wizerunku Jakuba A.

Wiem, że jest policyjne postępowanie wyjaśniające w sprawie wycieku wizerunku podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin. To rzeczywiście było niezgodne z prawem - przekazał w "Kawie na ławę" były wiceminister sprawiedliwości, a obecny europoseł Patryk Jaki, odnosząc się do sytuacji związanej z zatrzymaniem mężczyzny podejrzanego o zabójstwo dziewczynki.

Wiceminister sprawiedliwości: odzież Jakuba A. mogła nosić ślady zbrodni

Nie widzę niczego nadzwyczajnego w zatrzymaniu Jakuba A., zostały spełnione procedury przy każdym elemencie działania policji i prokuratury - przekonywał w niedzielę w Radiu ZET wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Odnosząc się do zarzutu pod adresem służb, że podejrzanemu o zabójstwo 10-letniej Kristiny mężczyźnie w trakcie zatrzymania nie pozwolono się ubrać, powiedział, że na jego odzieży "mogły znaleźć się ślady zbrodni".

"Celowa szczujnia na Rzecznika Praw Obywatelskich" vs "nagonka na funkcjonariuszy"

Jest człowiek, który prawdopodobnie jest winny, ale ma pełne prawo, żeby być traktowany z pełną godnością - stwierdziła w "Faktach po Faktach" Joanna Mucha (Platforma Obywatelska). Ryszard Czarnecki (PiS) przekonywał natomiast, że potrzebna jest "solidarność z ofiarami, z rodzinami ofiar, a nie z bandytami". Politycy dyskutowali o opinii rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, że sposób zatrzymania Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny "stanowi pogwałcenie praw człowieka".

Helsińska Fundacja Praw Człowieka broni Bodnara. "Znane z komunistycznej przeszłości metody"

Wyrażamy solidarność z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w związku z atakami mediów publicznych, które sięgnęły po znane z komunistycznej przeszłości metody absurdalnych insynuacji, połączonych z ujawnianiem informacji z życia prywatnego i rodzinnego - napisała w oświadczeniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka. To komentarz wobec reakcji na wyrażoną przez Adama Bodnara opinię, że sposób zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny "stanowi pogwałcenie praw człowieka".