Ustalenia podkomisji smoleńskiej

15 września 2016
Berczyński: znaleźliśmy dowody, że niektóre dane były manipulowane
Berczyński: znaleźliśmy dowody, że niektóre dane były manipulowane
tvn24
Podkomisja smoleńska przedstawiła swoje ustaleniatvn24

Podkomisja do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej, powołana przez szefa MON Antoniego Macierewicza, przedstawiła 15 września swoje dotychczasowe ustalenia.

15 września 2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie z mediami podkomisji smoleńskiej, powołanej w lutym przez ministra obrony Antoniego Macierewicza do ponownego zbadania katastrofy. Uczestniczyli w niej m.in. szef resortu obrony, członkowie podkomisji i eksperci. Przysłuchiwała się także grupa bliskich ofiar.

- Nie przyjmujemy żadnych wstępnych hipotez, ani żadnych założeń, nie wiemy co się stało. Po to nas powołano, żebyśmy wyjaśnili co się stało, bez żadnych wstępnych założeń – mówił szef podkomisji Wacław Berczyński. Przekazał, że podkomisja "znalazła już dowody, że były manipulowane niektóre dane"

Powstał zespół do zbadania działań podkomisji smoleńskiej

Musimy ocenić prawie osiem lat funkcjonowania podkomisji, którą kierował Antoni Macierewicz. Musimy wyjaśnić zasadność, celowość i wiarygodność tych działań - powiedział minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że powołał w tym celu zespół, który oceni działania podkomisji. W jego skład wchodzą eksperci. Nie ma w nim żadnego polityka.

Pytania o podkomisję smoleńską

Podkomisja smoleńska miała pracować do końca listopada. Raport z jej prac nie został upubliczniony, więc nie wiadomo, nad czym pracowała dokładnie, ani jakie są efekty jej prac, a także na co wydano publiczne pieniądze - tylko w zeszłym roku były to 3 miliony złotych. Antoni Macierewicz mówi zaś wprost, że komisja działa dalej. Dawid Rydzek.