Turcja. Sytuacja Kurdów

9 maja 2013

Ankara jednak nie odpuszcza. Zapowiada blokowanie planu obrony wschodniej flanki

Turcja zablokuje ostateczną zgodę na plan NATO dotyczący obrony Polski i państw bałtyckich do czasu, aż sojusznicy zgodzą się uznać działające w Syrii kurdyjskie milicje za terrorystów - zapowiedział w piątek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Zaprzeczył tym samym środowej wypowiedzi sekretarza generalnego NATO, który po szczycie w Londynie oświadczył, że członkowie Sojuszu dogadali się w tej kwestii. Według wcześniejszych informacji zgodę na poparcie natowskich planów miał wydać prezydent Turcji.

Plan dla wschodniej flanki NATO zagrożony. Prezydenci Erdogan i Duda rozmawiali

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony dla państw bałtyckich i Polski, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają kurdyjskich ugrupowań, z którymi walczy Ankara, za terrorystów. Przed wylotem na szczyt Sojuszu do Londynu Erdogan rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Szef MSZ Turcji: Macron jest protektorem organizacji terrorystycznej

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu stwierdził w czwartek, że nie jest ważne, co mówi prezydent Francji Emmanuel Macron, ponieważ wspiera on jego zdaniem terroryzm. Wcześniej Macron powiedział, że Ankara nie może oczekiwać solidarności od sojuszników w NATO, bo jej operacja w Syrii była "faktem dokonanym".