Taśmy PSL

18 lipca 2012
Sawicki podaje się do dymisji
Sawicki podaje się do dymisji
tvn24
tasmytvn24

Tajne nagrania, mające świadczyć o nepotyzmie i machlojkach w spółkach związanych z resortem rolnictwa, wstrząsają Polskim Stronnictwem Ludowym. Minister Rolnictwa Marek Sawicki ustępuje ze stanowiska. A sprawę zaczyna badać prokuratura i CBA. Opozycja zaś mówi o "aferze Rywina" bis i żąda komisji śledczej.

Taśmy PSL- zakończyły trwającą 4,5 roku karierę Sawickiego w resorcie rolnictwa.

W poniedziałek Sawicki został pilnie wezwany z urlopu na posiedzenie kierownictwa PSL-u. Jeszcze przed spotkaniem mówił, że jest spokojny o swój los. Po jego zakończeniu zapowiedział, że odchodzi z resortu.

"Okazuje się, że przy ośmiorniczkach siedzi premier Morawiecki"

- Jest zasadnicza różnica. Z taśm Platformy dowiedzieliśmy się, że "państwo istnieje tylko teoretycznie". Z tych, że premier myślał w kategoriach racji stanu - komentował w "Faktach po Faktach" ujawnione nagranie z udziałem Mateusza Morawieckiego Łukasz Schreiber (PiS). - To są taśmy hipokryzji - stwierdził z kolei Adam Szłapka (Nowoczesna).

Trzy miesiące aresztu dla marszałka z PSL

Sąd zdecydował o aresztowaniu Mirosława K., marszałka województwa podkarpackiego, który usłyszał 7 zarzutów o charakterze korupcyjnym na trzy miesiące. W sprawie zarzuty usłyszało też dwóch przedsiębiorców - Stanisław T. i Zbigniew S. Również w przypadku jednego z nich ma zostać zastosowany areszt.

Serafin pozostaje w PSL. Sąd koleżeński umorzył jego sprawę

Władysław Serafin, który został zatrzymany za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym, nie zostanie wyrzucony z PSL, jego sprawa została umorzona - zdecydował w poniedziałek wojewódzki sąd partyjny, przed którym toczyło się postępowanie dyscyplinarne.

Serafin: W piątek składam legitymację PSL. "To akt desperacji"

Władysław Serafin, wobec którego wpłynął wniosek o usunięcie z PSL, zapowiedział, że w piątek sam odda legitymację partyjną. Powodem wniosku są doniesienia mediów, iż Serafin prowadził samochód bez prawa jazdy. Według rzecznika PSL zapowiedź Serafina to akt desperacji.

Piechociński kontra Pawlak

PSL wybierze dziś nowe władze. Obecny prezes Waldemar Pawlak uznawany jest za faworyta w starciu z Januszem Piechocińskim. Piechociński uważa, że małe szanse dają mu zwolennicy Pawlaka. Pojawiają się opinie, że przegrana Pawlaka byłaby wotum nieufności dla koalicji PO-PSL.

Śledztwo ws. "taśm PSL" umorzone. Brak przestępstwa

Z powodu braku przestępstwa prokuratura umorzyła śledztwo ws. bezprawnego nagrania rozmowy szefa Kółek Rolniczych Władysława Serafina z ówczesnym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem. Przestępstwa nie było, bo Serafin wiedział o nagraniu - uznali śledczy.

Premier odwołał prezesa rolniczej agencji

Premier na wniosek ministra rolnictwa odwołał ze stanowiska prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tadeusza Kołodzieja. Wkrótce nowego prezesa ma mieć także Agencja Rynku Rolnego.

O taśmach PSL w sądzie. "To była luźna, prywatna rozmowa"

Rozmowa z szefem kółek rolniczych Władysławem Serafinem była "luźna i prywatna" - mówił o tzw. taśmach PSL były prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Ł. przed białostockim sądem. Ten bada, czy byli prezesi ARR zlecali zatrudnianie lub zwalnianie konkretnych osób w białostockim oddziale Agencji.

Afery taśmowej ciąg dalszy. Jest śledztwo ws. zeznań ministra

Białostocka prokuratura okręgowa wszczęła w czwartek śledztwo w sprawie zeznań złożonych przez byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego w śledztwie i procesie dotyczącym Agencji Rynku Rolnego - poinformowała prokuratura. Chodzi o proces dwóch byłych prezesów ARR. Sam Sawicki twierdzi, że jest spokojny o swoje zeznania.

Kalemba bada sprawę odprawy swojej pracownicy i obiecuje porządki

Nowy minister rolnictwa Stanisław Kalemba odcina się od decyzji o zwolnieniu i ponownym zatrudnieniu - tym razem w jego gabinecie politycznym - b. szefowej gabinetu Marka Sawickiego. - Odprawa nie była moją decyzją. Taki system obowiązuje we wszystkich ministerstwach - mówi "Gazecie Wyborczej". Zapewnia, że wyjaśnia czy Magdalena Kosel powinna zwrócić ok. 30 tys. odprawy.

Marcinkiewicz: Ludzie mówią, że są różne taśmy

W PO też bywa nepotyzm, to się rozwinęło trochę - uważa były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W "Faktach po Faktach" w TVN24 podkreślił, że PO ma podobne problemy jak PSL, które jednak nie zostały ujawnione w tak spektakularny sposób. - Taśma PSL-owska ujawniła tylko kawałeczek problemu, ludzie mówią, że są różne taśmy, ale ja nic o tym nie wiem, plotkami się nie zajmuję - stwierdził.

Serafin żałuje i przeprasza delegatów. "Muszę to odpracować"

- Zwróciłem się z głębokimi żalami i przeprosinami do mojego prezesa Waldemara Pawlaka i do delegatów, członków PSL - powiedział Władysław Serafin, który uczestniczył w zjeździe PSL na Śląsku. Serafin odniósł się w ten sposób do tzw. afery taśmowej. I podkreślił, że całe zamieszanie z taśmami "musi teraz odpracować".

Kalemba: jestem wymagającym ojcem, ale szanuję decyzję syna

- Mój syn jest dorosły. Zawsze go uczyłem, żeby był wolnym człowiekiem i on podejmuje samodzielne decyzje - w ten sposób nowy minister rolnictwa Stanisław Kalemba skomentował fakt, że jego syn nie zrezygnował z pracy w Agencji Rynku Rolnego, co wcześniej zapowiadał premier Donald Tusk.

CBA weszło do ARiMR w Lublinie

CBA rozpoczęło kontrolę w lubelskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował rzecznik biura Jacek Dobrzyński. Chodzi o sprawę przyznawania dopłat z tytułu programu rolno-środowiskowego w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.