Święto Niepodległości 2017

11 listopada 2017

Polski rząd musi podjąć teraz zdecydowane działania względem radykalnie prawicowych środowisk - powiedział Radosław Sikorski na antenie CNN. Były minister spraw zagranicznych w sobotę komentował między innymi obecność radykalnych haseł i ugrupowań na warszawskim marszu w Święto Niepodległości. Mówił też o Korei Północnej.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym prezydent Andrzej Duda odnosi się do sporu z "Antonim", zapewne ministrem obrony narodowej Macierewiczem. Zapytany o to przez przechodnia w czasie obchodów 11 listopada, stwierdza, że minister "musi sobie parę rzeczy przemyśleć". Mówi także o jego "ubeckich metodach".

Dzisiaj składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Wystosujemy też odpowiednie pismo do pana prezydenta - mówiła posłanka Nowoczesnej, Paulina Henning-Kloska podczas sejmowej konferencji w poniedziałek. Odniosła się do rasistowskich haseł, które pojawiły się na transparentach w trakcie sobotniego marszu narodowców w Warszawie. Do treści zawiadomienia oraz listu dotarła redakcja TVN24.

- W sobotę w Warszawie i Wrocławiu Polska miała twarz agresji, ksenofobii i nazizmu. Odpowiedzialni za to są PiS, Jarosław Kaczyński i ich polityka nienawiści - przekonywał szef PO Grzegorz Schetyna. Zaapelował, by premier i prezes PiS odcięli się od sobotnich wydarzeń i podkreślił też, że należy zdelegalizować organizacje, które przygotowały marsz.

Jarosława Kaczyńskiego nie było w sobotę w Warszawie podczas oficjalnych obchodów Święta Niepodległości, ponieważ "Prawo i Sprawiedliwość od wielu lat organizuje swoje obchody 11 listopada w Krakowie" - tłumaczył Adam Bielan w "Jeden na jeden". Skomentował też obecność Donalda Tuska na uroczystościach. - To zaproszenie dla byłych premierów pojawiało się co roku - powiedział wicemarszałek Senatu.

- Kilka transparentów rasistowskich przedstawiono w którejś z publikacji na Zachodzie jako marsz 60 tysięcy nazistów. To skandaliczne uogólnienie i nie powinno nigdy mieć miejsca - stwierdził w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. - Tam zdecydowana większość ludzi manifestowała przywiązanie do Polski i swój patriotyzm - dodał.

"Protestujący nacjonaliści zakłócili obchody polskiego Święta Niepodległości" - opisywał w niedzielę marsz narodowców w Warszawie portal amerykańskiej stacji CNN. W największych zachodnich mediach relacje z polskiego święta zdominowały informacje o udziale w nim przedstawicieli skrajnej prawicy z całej Europy oraz o wznoszonych przez nich antymuzułmańskich i rasistowskich hasłach.

- Nie wolno zapominać o tym, że jesteśmy pomiędzy innymi narodami - powiedział profesor Andrzej Paczkowski w programie "Horyzont", odnosząc się do 99. rocznicy polskiej niepodległości. Zaznaczył, że warto byłoby z tej okazji "popatrzeć na Polskę w kontekście Europy środkowo-wschodniej". Z kolei profesor Aleksander Hall przypomniał, jak burzliwe było ostatnie sto lat.

Życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości złożył na w internecie brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Podkreślił historyczne więzi między dwoma krajami. Życzenia po polsku opublikował też na swoim koncie Izrael.

Te zdania łączyły, ale słuchał ich "promil promila społeczeństwa" obecny na placu Piłsudskiego - mówił w sobotę w "Faktach po Faktach" prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odniósł się w ten sposób do wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Święta Niepodległości.

Musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii oraz odrzucić mikromanię narodową, kompleksy, które nam wmawiano - mówił w sobotę podczas obchodów Święta Niepodległości w Krakowie prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, nawiązując do kwestii reparacji wojennych.

- Możemy mówić o bardzo spokojnym przebiegu wszystkich uroczystości - skomentował Narodowe Święto Niepodległości na konferencji prasowej w sobotę nadinspektor Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Mamy różne wychowanie, różne zawody, różny stan, ale we wszystkich nas jest ta sama bardzo gorąca miłość do matki ojczyzny - mówił w sobotę ksiądz Bernard Czernecki. Opiekun i obrońca strajkujących i represjonowanych górników z Jastrzębia-Zdroju, kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności, został odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego.

- Przez 125 lat niewoli Polacy zachowali swoją tożsamość, a w czasie I wojny światowej wielu Polaków patriotów było bardzo aktywnych. Stany Zjednoczone włączyły się w ten proces w szczególny sposób - podkreśił w rozmowie z Jackiem Stawiskim profesor Neal Pease, który zajmuje się historią Polski, także międzywojenną.

Ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński zostali w sobotę, w Święto Niepodległości, odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego. Andrzej Duda wręczył także inne odznaczenia państwowe.

- Dziś mamy taki czas dobrej zmiany. Czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartości, które były przez wiele lat, także po 1989 roku, traktowane jako zbędne, a niekiedy wręcz pomiatane - mówił w Warszawie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wraz z kierownictwem partii złożyli w sobotę, w Święto Niepodległości, kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przyjechałem też po to, żeby powiedzieć wszystkim pozytywnie myślącym rodakom: nie jesteście sami. Jest nas bardzo dużo - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Przybył do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzej Dudy, by wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości.

Donald Tusk na obchodach Święta Niepodległości. Zaprasza prezydent Duda, szef Rady Europejskiej zaproszenie przyjmuje. Rzecznik prezydenta podkreśla, że to święto, które powinno łączyć, nie dzielić, politycznie jest jednak dużym wydarzeniem - stąd pytanie, czy to gest polityczny czy kurtuazja?