Święto Niepodległości 2017

11 listopada 2017

Sikorski w CNN o radykalnej prawicy i marszu narodowców

Polski rząd musi podjąć teraz zdecydowane działania względem radykalnie prawicowych środowisk - powiedział Radosław Sikorski na antenie CNN. Były minister spraw zagranicznych w sobotę komentował między innymi obecność radykalnych haseł i ugrupowań na warszawskim marszu w Święto Niepodległości. Mówił też o Korei Północnej.

Prezydent o "ubeckich metodach" Antoniego

W sieci pojawiło się nagranie, na którym prezydent Andrzej Duda odnosi się do sporu z "Antonim", zapewne ministrem obrony narodowej Macierewiczem. Zapytany o to przez przechodnia w czasie obchodów 11 listopada, stwierdza, że minister "musi sobie parę rzeczy przemyśleć". Mówi także o jego "ubeckich metodach".

"Nie możemy pozostać w milczeniu". Nowoczesna zawiadamia prokuraturę

Dzisiaj składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Wystosujemy też odpowiednie pismo do pana prezydenta - mówiła posłanka Nowoczesnej, Paulina Henning-Kloska podczas sejmowej konferencji w poniedziałek. Odniosła się do rasistowskich haseł, które pojawiły się na transparentach w trakcie sobotniego marszu narodowców w Warszawie. Do treści zawiadomienia oraz listu dotarła redakcja TVN24.

Schetyna do Szydło i Kaczyńskiego: Dość! Zdelegalizować organizatorów

- W sobotę w Warszawie i Wrocławiu Polska miała twarz agresji, ksenofobii i nazizmu. Odpowiedzialni za to są PiS, Jarosław Kaczyński i ich polityka nienawiści - przekonywał szef PO Grzegorz Schetyna. Zaapelował, by premier i prezes PiS odcięli się od sobotnich wydarzeń i podkreślił też, że należy zdelegalizować organizacje, które przygotowały marsz.

Tusk o "bardziej serdecznym zaproszeniu". Bielan odpowiada: było zwyczajowe

Jarosława Kaczyńskiego nie było w sobotę w Warszawie podczas oficjalnych obchodów Święta Niepodległości, ponieważ "Prawo i Sprawiedliwość od wielu lat organizuje swoje obchody 11 listopada w Krakowie" - tłumaczył Adam Bielan w "Jeden na jeden". Skomentował też obecność Donalda Tuska na uroczystościach. - To zaproszenie dla byłych premierów pojawiało się co roku - powiedział wicemarszałek Senatu.

"W masie ludzi znalazła się grupa kretynów czy prowokatorów"

- Kilka transparentów rasistowskich przedstawiono w którejś z publikacji na Zachodzie jako marsz 60 tysięcy nazistów. To skandaliczne uogólnienie i nie powinno nigdy mieć miejsca - stwierdził w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. - Tam zdecydowana większość ludzi manifestowała przywiązanie do Polski i swój patriotyzm - dodał.

"Tysiące nacjonalistów i faszystów", "kibole porywający patriotyzm". #Piszą o Polsce

"Protestujący nacjonaliści zakłócili obchody polskiego Święta Niepodległości" - opisywał w niedzielę marsz narodowców w Warszawie portal amerykańskiej stacji CNN. W największych zachodnich mediach relacje z polskiego święta zdominowały informacje o udziale w nim przedstawicieli skrajnej prawicy z całej Europy oraz o wznoszonych przez nich antymuzułmańskich i rasistowskich hasłach.

Ostatnie "sto lat przytarło rogów wszystkim narodom" w regionie

- Nie wolno zapominać o tym, że jesteśmy pomiędzy innymi narodami - powiedział profesor Andrzej Paczkowski w programie "Horyzont", odnosząc się do 99. rocznicy polskiej niepodległości. Zaznaczył, że warto byłoby z tej okazji "popatrzeć na Polskę w kontekście Europy środkowo-wschodniej". Z kolei profesor Aleksander Hall przypomniał, jak burzliwe było ostatnie sto lat.

Życzenia dla Polaków z okazji Święta Niepodległości

Życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości złożył na w internecie brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Podkreślił historyczne więzi między dwoma krajami. Życzenia po polsku opublikował też na swoim koncie Izrael.

"Mamy w Polsce bardzo głęboki podział i żadne obchody tego nie zmienią"

Te zdania łączyły, ale słuchał ich "promil promila społeczeństwa" obecny na placu Piłsudskiego - mówił w sobotę w "Faktach po Faktach" prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odniósł się w ten sposób do wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Święta Niepodległości.

Kaczyński o reparacjach: Innym zapłacono, nam nie. To nasze żądanie

Musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii oraz odrzucić mikromanię narodową, kompleksy, które nam wmawiano - mówił w sobotę podczas obchodów Święta Niepodległości w Krakowie prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, nawiązując do kwestii reparacji wojennych.

Policja: 308 zgromadzeń w całym kraju

- Możemy mówić o bardzo spokojnym przebiegu wszystkich uroczystości - skomentował Narodowe Święto Niepodległości na konferencji prasowej w sobotę nadinspektor Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

"Jeszcze Polska nie zginęła, póki ją kochamy"

Mamy różne wychowanie, różne zawody, różny stan, ale we wszystkich nas jest ta sama bardzo gorąca miłość do matki ojczyzny - mówił w sobotę ksiądz Bernard Czernecki. Opiekun i obrońca strajkujących i represjonowanych górników z Jastrzębia-Zdroju, kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności, został odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego.

"Polska zawdzięcza odzyskanie niepodległości wysiłkom samych Polaków"

- Przez 125 lat niewoli Polacy zachowali swoją tożsamość, a w czasie I wojny światowej wielu Polaków patriotów było bardzo aktywnych. Stany Zjednoczone włączyły się w ten proces w szczególny sposób - podkreśił w rozmowie z Jackiem Stawiskim profesor Neal Pease, który zajmuje się historią Polski, także międzywojenną.

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

Ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński zostali w sobotę, w Święto Niepodległości, odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego. Andrzej Duda wręczył także inne odznaczenia państwowe.

"Odrzucamy politykę pedagogiki wstydu"

- Dziś mamy taki czas dobrej zmiany. Czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartości, które były przez wiele lat, także po 1989 roku, traktowane jako zbędne, a niekiedy wręcz pomiatane - mówił w Warszawie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wraz z kierownictwem partii złożyli w sobotę, w Święto Niepodległości, kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.