PiS ocenia rządy PO-PSL

11 maja 2016
Przez wiele godzin trwało w środę w Sejmie przedstawianie wyników raportu o rządach PO-PSL

Przez osiem lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli - mówiła premier Beata Szydło, przedstawiając w Sejmie raport o rządach PO-PSL. Bardzo krytyczne podsumowanie działalności swoich poprzedników przedstawili wszyscy ministrowie.

STENOGRAM Z POSIEDZENIA SEJMU

Przez wiele godzin trwało w środę w Sejmie przedstawianie wyników raportu o rządach PO-PSL, przygotowanego przez obecny gabinet. "Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)" przedstawiła najpierw premier Szydło, a potem poszczególni ministrowie. Debata nad raportem zaczęła się wieczorem.

"Budowaliście państwo teoretyczne"

Tomasz Siemoniak (PO) wniósł w debacie o odrzucenie raportu. Powiedział, że raport nie istnieje, a wystąpienia nazwał chaotycznymi popisami ministrów rządu PiS. - Przez osiem lat budowaliście państwo teoretyczne, które było silne wobec słabych, ale słabe wobec silnych. Państwo sytych kręgów władzy, gdzie elita rządząca ma się dobrze, ale obywatele i ich potrzeby się nie liczą - mówiła premier. - Ważna była wasza wygoda, wasze sprawy, interesy, przyjemności - dodała zwracając się do poprzedniej koalicji. Jak dodała działania ekipy PO-PSL wynikały z innych pobudek niż interes państwa. - Motywy pozostawiamy ocenie wyborców, w niektórych przypadkach oddamy je do oceny tych instytucji, które powinny się tym zająć - zapowiedziała premier. - Szacujemy, że Polacy przez rządy Platformy Obywatelskiej i PSL stracili ok. 340 mld zł - mówiła. - To mogło być osiem lat obowiązywania programu 500 plus, 5 tys. nowo wybudowanych przedszkoli, 250 nowych szpitali i 1500 km autostrad. Szans i możliwości, które odebraliście Polakom, policzyć się nie da. Jeszcze raz przypomnę - 340 mld zł. (...) Nie ma tego i nie było za waszych rządów, bo te pieniądze po prostu zostały zmarnowane - powiedziała. - Platforma i PSL nie rządziły państwem; to było trwanie i czerpanie z władzy profitów. Od czasu do czasu, żeby przykryć tę flautę, na którą sprowadziliście Polskę, wymyślaliście świecidełka, jak walka z dopalaczami, "zielona wyspa", czy Polskie Inwestycje Rozwojowe - błyskotki medialne, które nic za sobą nie niosły oprócz pudrowania rzeczywistości - zaznaczyła Szydło. Zapowiedziała też m.in., że zwróci się o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold.

Czytaj więcej o wystąpieniu premier Beaty Szydło

Liczne zarzuty

Minister finansów Paweł Szałamacha ocenił, że za czasów rządów koalicji PO-PSL budżet państwa mógł tracić rocznie do 60 mld zł z powodu niskiej ściągalności podatków m.in. VAT i CIT. Dodał, że poprzedni rząd, chcąc ratować sytuację finansów publicznych, sięgnął po pieniądze w OFE.

Czytaj więcej o wystąpieniu Pawła Szałamachy

Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka rząd PO-PSL wybudował najdroższe autostrady i drogi ekspresowe w Europie; jeden kilometr na koniec 2012 r. kosztował ok. 10 mln euro, podczas gdy w Niemczech ok. 8,2 mln euro, a Słowenii - 7,3 mln euro.

Czytaj więcej o wystąpieniu Andrzeja Adamczyka

O grzechach głównych w zarządzaniu majątkiem publicznym przez gabinety PO-PSL mówił minister skarbu Dawid Jackiewicz. Wśród nich wymienił: pazerność, niegospodarność, rozrzutność, łamanie procedur, wykorzystywanie spółek do celów politycznych oraz działanie na szkodę państwa. Zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni do prokuratury zostaną przesłane zawiadomienia dot. "kilku znanych prywatyzacji". Nie chciał doprecyzować, które spółki ma na myśli.

Czytaj więcej o wystąpieniu Dawida Jackiewicza

Wzrost długu publicznego o ponad 100 proc., brak dbałości o obronę polskich interesów, nieskuteczne wydawanie pieniędzy z UE, np. na horoskopy dla psów - tak osiem lat rządów koalicji PO-PSL podsumował wicepremier, szef MR Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej o wystąpieniu Mateusza Morawieckiego

Niepodjęcie działań przez ABW po katastrofie smoleńskiej, inwigilacja 52 dziennikarzy, ponadstandardowe działania wobec uczestników legalnych demonstracji - na takie nieprawidłowości w działaniach służb specjalnych za rządów PO-PSL wskazał minister - koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Czytaj więcej o inwigilacji dziennikarzy

Tsunami niegospodarności - tak funkcjonowanie kancelarii premiera za rządów PO-PSL nazwała szefowa KPRM Beata Kempa. Jak mówiła, zespół ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej kosztował 265 tys. zł. Według niej wydatki ukrywano w ramach Centrum Usług Wspólnych.

Czytaj więcej o wystąpieniu Beaty Kempy

Była duża dowolność dysponowania środkami publicznymi, które często wydatkowano nieracjonalnie, a poszczególne obszary pozostające w gestii ministerstwa kultury finansowano zależnie od politycznej potrzeby - mówił natomiast wicepremier Piotr Gliński, przedstawiając bilans rządów PO-PSL w resorcie kultury. Jak dodał zdumienie budzi zwłaszcza polityka muzealna. Wskazał m.in. na zaniechania w budowie Muzeum Historii Polski i Muzeum Józefa Piłsudskiego.

O raporcie minister Gliński mówił też w programie "Kropka nad i".

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podkreślała, że system wsparcia rodzin nie spełniał podstawowej roli. - To ludzie są najważniejsi, a nie doraźny interes polityczny, o który poprzednia koalicja świetnie zadbała - podkreślała. Jak podała, w 2006 r. z systemu świadczeń rodzinnych korzystało 4,6 mln dzieci; w 2015 r. ta liczba zmalała do 2 mln. Minister podkreślała, że w ostatnich latach wydatki na zasiłki rodzinne spadały znacząco, a zwiększała się liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie - z 5,6 proc. w 2006 r. do 7,4 proc. w 2014 r.

Czytaj więcej o wystąpieniu Elżbiety Rafalskiej

- Za koalicji PO-PSL zlikwidowano 63 tys. miejsc pracy związanych z przemysłem stoczniowym - informował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że polskie stocznie straciły zamówienia na budowę statków o wartości 6 mld zł.

Czytaj więcej o wystąpieniu Marka Gróbarczyka

- Ministerstwo Sportu za rządów poprzedniej koalicji to nie był resort, którego szefom zależało na sporcie i turystyce - powiedział z kolei szef MSiT Witold Bańka.

- Nauczyciele zamiast uczyć, wypełniają papierki; w szkołach zawodowych nie ma właściwego sprzętu, przepisy dotyczące np. edukacji domowej prowadzą do finansowej patologii - oceniła dorobek swoich poprzedników szefowa MEN Anna Zalewska.

Szef MSZ Witold Waszczykowski mówił, że w latach 2007-2015 podjęto szereg błędnych decyzji politycznych, które de facto osłabiły międzynarodową pozycję Polski. Wspominał o błędnych decyzjach, złym zarządzaniu, skupianiu się na kwestiach wizerunkowych, a nie na ochronie rzeczywistych interesów polskich. Powiedział, że to były premier Donald Tusk sam wykluczył się z rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Czytaj więcej o wystąpieniu Witolda Waszczykowskiego

- W dłuższej perspektywie prywatyzacja spółek energetycznych była szkodliwa dla państwa - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski, podsumowując rządy PO-PSL. Dodał, że przez 7,5 roku rządy pozorowały restrukturyzację w sektorze górnictwa kamiennego.

Czytaj więcej o wystąpieniu Krzysztofa Tchórzewskiego

- Szkolnictwo wyższe za czasów rządów PO i PSL przeszło dwie próby reform, ale autorytarny sposób ich wprowadzania i tempo zmian spowodowały, że treść reform rozminęła się z potrzebami nauki i uczelni - mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że audyt potwierdził nieprawidłowości w grupie programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; efektem jest skierowanie wniosku o wszczęcie czynności przez CBA.

- Środki na informatyzację państwa w latach rządów poprzedniej koalicji były wydawane chaotycznie i nieefektywnie. Brakowało precyzyjnej strategii informatyzacji państwa - przekonywała z kolei minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Czytaj więcej o wystąpieniu Anny Streżyńskiej

- Na zaniedbania poprzedniej ekipy rządzącej skutkującej m.in. kłopotami z informatyzacją polskiej służby zdrowia oraz zadłużeniem szpitali – wskazywał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Dodał, że dramatem pacjentów stał się ograniczony dostęp do nowych leków i metod leczenia, a hańbiącym symbolem systemu stały się wielomiesięczne, a niekiedy wieloletnie kolejki do świadczeń zdrowotnych.

- Wasza sprawiedliwość była wyjątkowo wybiórcza; byli równi i równiejsi - mówił do PO minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przypominał "zamiecioną pod dywan" aferę hazardową, uniewinnienie od zarzutu korupcji b. posłanki PO Beaty Sawickiej oraz aferę Amber Gold.

Czytaj więcej o wystąpieniu Zbigniewa Ziobry

- To, co działo się przez osiem lat rządów PO-PSL w MSWiA, można określić słowami "zwijanie instytucji państwowych", "lekceważenie zagrożeń" - podkreślał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Mówił, że policja była wykorzystywana do antagonizowania grup społecznych niewygodnych dla władzy. Wśród zaniedbań poprzedniej ekipy wymienił m.in. nieprzeprowadzenie zmian w ustawie o policji.

Jako ostatni wystąpił szef MON Antoni Macierewicz, którego wystąpienie było najdłuższe. Mówił m.in., że szefowie MON po 2007 r. błędnie ocenili intencje Rosji w stosunku do Polski i pozostałych krajów Europy. Odnosząc się do finansowania sił zbrojnych w latach 2008-2015, podkreślił, że "systematycznie naruszano ujęte w ustawie z 2001 r. zobowiązanie do przeznaczenia na cele obronne 1,95 procent PKB".

Jak dodał, program modernizacji sił zbrojnych od początku był wprowadzaniem opinii publicznej w błąd, zarzucił poprzednim rządom wywołanie chaosu poprzez zmianę systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Przekonywał, że działania w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzono w sposób uniemożliwiający ustalenie rzeczywistych przyczyn i przebiegu zdarzeń. Dodał, że SKW bezprawnie i bezzasadnie inwigilowała ponad 20 polityków znajdujących się w opozycji, a także dziennikarzy i pracowników Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, biur poselskich i kancelarii adwokackich.

Czytaj więcej o wystąpieniu Antoniego Macierewicza

Burzliwa debata

Po wielogodzinnej prezentacji raportu odbyła się debata nad nim. Przedstawiciel klubu PiS Stanisław Piotrowicz zwracał uwagę, że dzięki raportowi Polacy mieli możliwość zorientować się, w jakim państwie żyli przez ostatnie osiem lat.

Czytaj więcej o raporcie o rządach PO-PSL - Wysłuchaliśmy druzgocącego raportu, jakże wnikliwego, jakże konkretnego, popartego dowodami i dokumentami - podkreślił Piotrowicz. Ponadto jego zdaniem media były "usłużne rządzącym". - Media potrafiły wykreować fałszywy obraz państwa, państwa, w którym przyszło nam żyć przez osiem lat - oświadczył.

Występująca w imieniu PO była premier Ewa Kopacz przekonywała, że politycy PiS przedstawiając raport epatowali opinię publiczną "oszczerstwami i półprawdami". - Gdyby przyszło mi dzisiaj podsumować ten dzień, to powiem: "kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie teraz, wieczorem" - podkreśliła. - Dziś wiecie, że coraz więcej Polaków wie, że zostało oszukanych, a wasza "zła zmiana" jednoczy setki tysięcy ludzi. Ludzi, którzy dzisiaj mówią wam jedno bardzo ważne słowo: "już was nie chcemy, nie chcemy waszych rządów" - zaznaczyła Kopacz. - Szybko wam poszło - 6 miesięcy. I dzisiaj fundujecie nam cyrk z tzw. audytem. Jednocześnie udajecie (...), że nie widzicie, że tak naprawdę prawdziwy audyt waszych 6 -miesięcznych rządów odbył się w sobotę na ulicach Warszawy - mówiła, odnosząc się do demonstracji Komitetu Obrony Demokracji i partii opozycyjnych.

Czytaj więcej o wystąpieniu Ewy Kopacz

Tomasz Jaskóła (Kukiz'15) oceniając raport podkreślił: "To przerażające, jak państwo zostało zawłaszczone i rozkradzione. Ruch obywatelski Kukiz'15 powstał właśnie po to, aby przeciwstawić się tego typu pokładom korupcji, złodziejstwu, o których wspominali dzisiaj ministrowie". - To, co PSL i Platforma zrobiły z naszym państwem jest niewybaczalne; jednocześnie muszę zaznaczyć, że Kukiz'15 nie akceptuje wirtualnej formy owego audytu. No jesteście po prostu niepoważni. Rzetelny, prawdziwy audyt powinien mieć formę pisaną - podkreślił poseł Kukiz'15. - To jest jakiś troszkę udawany audyt - dodał. Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) zauważyła, że "prawdziwy audyt" miał miejsce 25 października, kiedy 37 proc. głosujących powiedziało, że to PiS powinno rządzić. Jej zdaniem to, co zostało zaprezentowane w środę to "całodzienny, populistyczny show". Według szefa PSL Władysław Kosiniaka-Kamysz audyt to z definicji niezależna ocena, a trudno mówić o niezależności, jeżeli jedna partia polityczna, która "nienawidzi całego świata", bierze się za "audytowanie".

Głosowania

Zanim doszło do przedstawienia raportu przez rząd, kwestia dołączenia tego do porządku obrad było przedmiotem głosowania. Za przedstawieniem raportu głosowało 244 posłów, przeciw było 188, wstrzymało się trzech posłów. - To jest bardzo skrótowy i na pewno dalece niepełny opis tego, co działo się w Polsce w ciągu ośmiu lat rządów PO i PSL. Przy czym sądzę, że taki pełny audyt, który z czasem pewnie będzie gotowy, ale to musi trochę potrwać, to będzie do przedstawienia w parę dni, bo ilość rzeczy złych była po prostu gigantyczna. Poziom tych rządów osiągnął można powiedzieć dno - podsumowywał w rozmowie z dziennikarzami prezentację raportu prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Są trzy prawdy: świento prowda, tys prowda i audyt" - tak prezentację raportu ocenił natomiast na twitterze były premier Donald Tusk, obecnie przewodniczący Rady Europejskiej.

Sejm nie zgodził się w nocy z środy na czwartek na odrzucenie raportu gabinetu Beaty Szydło z działalności rządów PO-PSL. Za wnioskiem o odrzucenie raportu, który podczas debaty złożyła PO, głosowało 151 posłów, przeciw 258, wstrzymało się 9.

Czytaj więcej o debacie i głosowaniu nad raportem w Sejmie

Budowanie państwa teoretycznego, zarzut marnowania środków publicznych i "tsunami niegospodarności" - tak w maju ubiegłego roku PiS podsumowywał w Sejmie osiem lat rządów PO-PSL. Miały być wnioski do prokuratury o nadużycia, tymczasem zapowiedzi PiS nie przełożyły się na fakty. Szereg spraw śledczy już umorzyli.

List byłych ministrów obrony, w którym domagają się dymisji obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza, to - w ocenie samego ministra - przejaw polityki bezczelności osób, które są współodpowiedzialne za zły stan armii. - Każdy z nich ma wiele na sumieniu – podkreślił minister.

- Dochodziło do takich sytuacji, że osoby pełniące ważne funkcje państwowe pozostawały bezkarne - komentował w "Jeden na jeden" działalność CBA za czasów poprzedniego rządu Mariusz Kamiński. Minister koordynator służb specjalnych podkreślił, że były szef CBA Paweł Wojtunik "będzie się musiał bronić w prokuraturze".

- Sprawa jest poważna, dotyczy stanu państwa, instytucji. Obraz jest porażający - komentowała w "Piaskiem po oczach" raport podsumowujący osiem lat rządów koalicji PO-PSL Beata Kempa. Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyraziła zdziwienie z powodu tego, że politycy PO domagają się zaprezentowanych w środę w Sejmie informacji na piśmie. - Rozumiem, że jak urzęduje się w "Sowie i Przyjaciołach", nie wie się, co się działo w resortach, to chce się na piśmie - stwierdziła.

Wiele z tych spraw, o których mówi minister Macierewicz, ma bardzo proste wyjaśnienie, tylko to wyjaśnienie by naruszało tajemnicę państwową i tego zrobić nie można - powiedział były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO). W "Faktach po Faktach" odpierał zarzuty swego następcy, że rząd PO-PSL pozostawił Polskę "bezbronną".

Zbigniew Ziobro ostro skrytykował swojego poprzednika Borysa Budkę za poniesienie stawek adwokackich tuż przed odejściem z urzędu. Obecny minister sprawiedliwości już zapowiedział, że stawki obniży. Adwokatura bije na alarm, bo jak tłumaczy, podwyżka ta była iluzoryczna - stawki poniesiono o sto procent, jednocześnie wprowadzając zasadę przyznawania połowy maksymalnej kwoty.

Jeśli z mównicy sejmowej koordynator służb mówi, że polski wywiad wydawał obcym służbom agentów, to kto z tym wywiadem będzie współpracował? - pytał w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz. Odpierał zarzuty, postawione w środę w Sejmie przez Mariusza Kamińskiego.

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, podczas środowej oceny rządu PO-PSL, powiedziała, że działalność zespołu Macieja Laska zajmującego się badaniem katastrofy TU-154M kosztowała Skarb Państwa 265 tys. złotych. Jak przy tym wypadają planowane koszty działania podkomisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej powołanej przez Antoniego Macierewicza?

- Pierwsze wnioski, zapowiedziane w raporcie oceniającym rządy PO-PSL, trafiły do prokuratury, wkrótce pojawią się kolejne - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Nie podał jednak dokładnej ich liczby. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, przed godziną 16 ani Prokuratura Okręgowa, ani Prokuratura Krajowa nie otrzymały jeszcze żadnych wniosków.

"Skala pazerności" podczas rządów PO-PSL była "porażająca" - grzmiał z mównicy sejmowej minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz, jednocześnie zwracając uwagę na ogromne odprawy prezesów "przekraczającego granice zdrowego rozsądku". - Przecięliśmy i zakończyliśmy ten niechlubny okres patologii - dodał. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak sytuacja wygląda po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwość.

Zwracam się jak były premier do obecnego premiera i proszę o rzetelne warunki rzetelnej debaty - powiedziała w czwartek w Sejmie Ewa Kopacz. Dzień wcześniej szefowa rządu Beata Szydło i jej ministrowie przedstawili swoją ocenę rządów koalicji PO-PSL.

"Pseudoaudyt", "demagogia", "granie na emocjach" - tak politycy PO ocenili środową prezentację przez ministrów PiS raportu, który miał podsumować ośmioletnie rządy koalicji PO-PSL. Posłowie opozycji zwracali uwagę na zachwianie proporcji w dyskusji i skarżyli, że mieli zbyt mało czasu na odniesienie się do zarzutów. Żądali także wersji spisanej dokumentu, której rząd nie przedstawił. Przedstawiamy najważniejsze kwestie.