Francja vs. Polska. Dyplomatyczne spięcie

26 sierpnia 2017
Elżbieta Rafalska podczas spotkania ministrów UE do spraw zatrudnieniaJULIEN WARNAND | PAP/EPA

- Europa to region stworzony na bazie wartości, związku z demokracją i swobodami, z którymi Polska jest dzisiaj skonfliktowana - powiedział w 25 sierpnia 2017 roku prezydent Francji Emmanuel Macron. W czasie wizyty w Bułgarii rozmawiał o potrzebie zmian w przepisach o pracownikach delegowanych w Unii. Prezydentowi Francji odpowiedziała premier Beata Szydło i szef MSZ Witold Waszczykowski.

Macron odwiedził w piątek Bułgarię, w której spotkał się między innymi z prezydentem i premierem Bułgarii - Rumenem Radewem i Bojko Borysowem. W czasie wizyty prezydent Francji wypowiedział się również o Polsce.

"Kraj, który postanowił się izolować"

- Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra - podkreślił Macron na wspólnej konferencji z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Warnie, w ostatnim dniu swej podróży po krajach Europy Środkowej i Wschodniej. - Polacy zasługują na więcej - oświadczył francuski prezydent w odpowiedzi na stanowisko rządu Beaty Szydło w sprawie pracowników delegowanych.

"To były dobre rozmowy". Morawiecki spotkał się z Macronem

W piątek, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef polskiego rządu powiedział dziennikarzom, że były to "dobre rozmowy". Poinformował też, zaprosił Macrona na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w przyszłym roku.

Waszczykowski o "karaniu państw restrykcjami": premier będzie chciała wytłumaczyć Macronowi

Agenda czwartkowego spotkania premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem ma dziesięć punktów, wśród nich są kwestie: bilateralne, regionalne, unijne, bezpieczeństwa międzynarodowego i Partnerstwa Wschodniego - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak dodał, premier będzie chciała poruszyć również kwestię dyrektywy o pracownikach delegowanych i wytłumaczyć, że państwa "nie powinny być karane jakimiś restrykcjami".

Szydło spotka się z Macronem. 10 punktów do omówienia

Premier Beata Szydło w środę wieczorem przybyła do Paryża, gdzie w czwartek spotka się między innymi z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, jednym z tematów rozmowy z Macronem będzie przyszłość UE po brexicie.

Francuska minister do spraw europejskich: dokładnie obserwujemy to, co dzieje się w Polsce

Francuska minister do spraw europejskich zapewnia, że rząd w Paryżu jest bardzo przywiązany do obecności Polski w Unii Europejskiej i nie chce opuszczenia przez Polskę Wspólnoty. Nathalie Loiseau przyjeżdża do Warszawy po spięciach na linii Polska-Francja m.in. o kontrakt na śmigłowce Caracal, kwestię pracowników delegowanych, a także krytykę francuskiego prezydenta wobec działań Prawa i Sprawiedliwości w polskim sądownictwie. Minister była pytana o te kwestie w wywiadzie z korespondentką TVN24 BiS, Anną Kowalską. Cały wywiad można w programie "Fakty z Zagranicy" o godzinie 19:55 w TVN24 BiS.

Szef niemieckiej dyplomacji o Polsce i "francusko-niemieckim silniku"

Jeśli dobrze przyjrzeć się debacie w polskiej polityce wewnętrznej, to duża jej część wiąże się z kwestią tego, że naród ostatecznie może przetrwać jedynie poprzez walkę, poprzez konflikt - ocenił w środę w Paryżu szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel. Jak tłumaczył, taka postawa jest przeciwieństwem przekonania, że suwerenność narodowa może być wzmacniana dzięki współpracy międzynarodowej. Minister podkreślał też, że "francusko-niemiecki silnik ożywił się".

"Tupanie nic nie da, trzeba mieć partnerów"

- Przez nonszalanckie i absolutnie egoistyczne zachowanie Prawa i Sprawiedliwości zaczynamy być coraz bardziej na prowincji Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Piotr Apel (Kukiz'15). - Jesteśmy osamotnieni. Pokazują nas wszyscy palcem jako kraj z antyeuropejską, antyunijną władzą, która wyprowadza Polskę, trochę po cichu, z Unii Europejskiej - wskazywał Sławomir Neumann (PO).

"Polska dyplomacja w Europie postrzegana jest jak stonka"

- Sytuacja tej dyskusji między panią premier a panem Macronem pokazuje, jak bardzo jesteśmy osamotnieni - mówił poseł PO, Bartosz Arłukowicz, o słowach prezydenta Francji. Emmanuel Macron stwierdził w piątek, że jest ona "izolowana". W programie "Ława polityków" goście komentowali tę sprawę.

Dorn: UE jeszcze takiego "psuja" w środku nie miała

- Od objęcia władzy przez rząd PiS, który zerwał pewną ciągłość polityki europejskiej, wszyscy byli dość ostrożni, uczyli się: dobrze, niech pokażą o co im chodzi. Obóz władzy, niestety w imieniu Polski, pokazał, że chodzi o to, żeby pchać kij w szprychy tego europejskiego wózka - powiedział Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu, w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, komentując słowa Emmanuela Macrona o izolacji Warszawy w Unii Europejskiej. - I rzeczywiście, Polska nie chce współtworzyć nowej Europy, co wymaga kompromisów, ustępstw i właściwej identyfikacji naszych polskich interesów - mówił Dorn. - Unia takiego "psuja" jeszcze w środku nie miała, ale ma pewne przećwiczone taktyki. To jest taktyka "otorbiania" - dodaje.

Macron: Polska postanowiła się izolować w Europie. Szydło i Waszczykowski odpowiadają

- Europa to region stworzony na bazie wartości, związku z demokracją i swobodami, z którymi Polska jest dzisiaj skonfliktowana - powiedział w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron. W czasie wizyty w Bułgarii rozmawiał o potrzebie zmian w przepisach o pracownikach delegowanych w Unii. Prezydentowi Francji odpowiedziała premier Beata Szydło i szef MSZ Witold Waszczykowski.