Kryzys w strefie euro

21.12| Najpierw Grecja, potem Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania. Kryzys zadłużenia w strefie euro rozprzestrzeniał się w 2011 r. szybciej niż zjadliwy wirus. Co gorsza niewiele wskazuje na to, że zakończył swój niszczycielski pochód. Zagrożona jest cała strefa euro i szerzej - Unia Europejska. Stosowana przez europejskich przywódców doraźne środki zapobiegawcze są nieskuteczne i wszystko wskazuje na to, że Europa będzie musiała gruntownie przebudować swoje fundamenty. (Reuters, APTN)
Kryzys w strefie euroM.Baj/tvn24.pl (Reuters, APTN)

Najpierw Grecja, potem Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania. Kryzys zadłużenia w strefie euro rozprzestrzeniał się w 2011 r. szybciej niż zjadliwy wirus. Co gorsza niewiele wskazuje na to, że zakończył swój niszczycielski pochód. Zagrożona jest cała strefa euro i szerzej - Unia Europejska. Stosowana przez europejskich przywódców doraźne środki zapobiegawcze są nieskuteczne i wszystko wskazuje na to, że Europa będzie musiała gruntownie przebudować swoje fundamenty.

Gdy w 2008 r. sypał się globalny system finansowy, na ratunek upadającym bankom pośpieszyły rządy. Wydawało się wówczas, że nie ma bardziej stabilnych instytucji - to państwa były ostateczną instancją, do której w razie większych kłopotów zawsze można było zgłosić się o pomoc. W 2011 r. ten mit upadł. Okazało się, że zgniłe były nie tylko fundamenty, na których budowano rynki finansowe, ale także te, na których opierały się budżety państw.

W 2011 r. po raz kolejny potwierdziła się prosta reguła: nie można wydawać więcej niż się zarabia. Choć zna ją każdy, przez lata nie chcieli jej brać pod uwagę europejscy (i nie tylko) przywódcy. Budowali państwa dobrobytu, obsypując swoich obywateli przywilejami, ulgami i skracając ich czas pracy. W zamian otrzymywali poparcie w wyborach, ale jednocześnie pompowali gigantyczną, coraz trudniejszą do utrzymania bańkę długu.

Od Grecji do...?

Wreszcie musiała ona pęknąć i pękła - w Grecji. Gigantyczne zadłużenie (160 proc. PKB) i deficyt przy bardzo wolnym tempie wzrostu gospodarczego okazał się dla Aten nie do udźwignięcia. Choć grecka gospodarka nie stanowi dużej części gospodarki unijnej, na jej ratunek pospieszyły Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wszystko dlatego, że papiery dłużne Greków miały w swoich portfolio gigantyczne banki z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, dla których upadek Grecji oznaczałby ogromne straty.

Gdy wydawało się już, że kryzys uda sie opanować, zalewając grecką dziurę budżetową miliardami euro i narzucając Atenom dyscyplinę finansową (jako warunek udzielenia pomocy), wirus zaczął się rozprzestrzeniać. Najpierw w tarapatach znalazły się Portugalia i Irlandia. Musiały poprosić Brukselę o pomoc, ponieważ nie były w stanie obsłużyć swoich długów.

Potem strach padł na inne zadłużone po uszy kraje - Włochy i Hiszpanię. W ich przypadku sprawa była o tyle poważniejsza, że wspólnie odpowiadają za kilkadziesiąt procent PKB strefy euro, a nie jak w przypadku Grecji, Irlandii i Portugalii, kilka procent.

Oliwy do ognia dolewały agencje ratingowe, które raz po raz obniżały oceny wiarygodności kredytowej zadłużonych krajów, co sprawiało, że musiały one płacić za swój dług jeszcze więcej.

Szczyty ostatniej szansy

W obliczu nakręcającej się spirali zadłużenia, europejscy przywódcy uświadomili sobie, że zagrożone są już nie tylko poszczególne państwa, ale cała strefa euro. Do tej pory funkcjonował ona całkiem nieźle, choć stworzono ją nie bacząc na prawidła ekonomii, które mówiły, że unia walutowa w dłuższym okresie nie może funkcjonować bez unii fiskalnej. Kryzys udowodnił tę teorię. Działania Europejskiego Banku Centralnego nie mogły być skutecznie równocześnie na rynku grecki i niemieckim, ponieważ diametralnie się one od siebie różnią.

Dlatego przywódcy 27 państw UE postanowili działać. Swoją strategie walki z kryzysem ustalali na kolejnych szczytach w Brukseli. W 2011 r. było ich aż osiem, a niemal każdy był określany mianem "spotkania ostatniej szansy". Wreszcie w końcu października wydawało się, że koniec problemów jest blisko. Zdecydowano o zredukowaniu długu Grecji i podniesieniu wartości pomocy dla Aten oraz o zwiększeniu Europejskiego Funduszu Ratunkowego (EFSF). Politycy ogłosili sukces. (CZYTAJ WIĘCEJ O PAŹDZIERNIKOWYM SZCZYCIE) Przedwcześnie - już pod dwóch dniach rynki uznały te środki za niewystarczające i kontynuowały spadki.

Kryzys zmiata rządy

Brak zdecydowanych działań dał się też we znaki politykom. W listopadzie do dymisji musiał sie podać premier Grecji Jeorjos Papandreu. Nowym szefem rządu został Lukas Papademos.

Kryzys pozbawił władzy także włoskiego premiera Silvio Berlusconiego, który utracił większość w parlamencie. Zastąpił go Mario Monti.

W obliczu nieradzenia sobie z zapaścią gospodarczą ze stanowiskiem pożegnał się też premier Hiszpanii, Jose Luis Zapatero, który z kretesem przegrał wybory parlamentarne.

Pakt ostatniej szansy?

Ostatni z ratunkowych szczytów odbył się 8-9 grudnia i miał być pokazem jedności UE. Nie był. Z ustaleń wyłamała się Wielka Brytania, która nie zgodziła się na podpisanie nowego traktatu UE. Dlatego wynegocjowany międzyrządowy ''pakt fiskalny'' podpisze 26 państw – 17 krajów strefy euro i dziewięć innych, w tym Polska. Pakt zakłada m.in. ściślejszą kontrolę budżetów narodowych przez instytucje europejskie i automatyczne kary za nadmierny deficyt budżetowy. Unia monetarna ma zatem stać się wreszcie także unią fiskalną. (CZYTAJ WIĘCEJ O GRUDNIOWYM SZCZYCIE)

Nowe porozumienie ma zostać podpisane w marcu 2012 roku i zostać ratyfikowane do połowy przyszłego roku. Czy te terminy zostaną dotrzymane? Wątpliwości już się pojawiają. Jasne jest także, że pakt nie będzie lekiem na chorobę, na którą obecnie cierpi euroland, a jedynie szczepionką, która pozwoli mu uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Jak pozbyć się obecnego schorzenia? Temu będzie zapewne poświęcony kolejny szczyt "ostatniej szansy". I choć europejscy przywódcy powtarzają, że utrzymanie wspólnej waluty jest ''historycznym obowiązkiem'', eksperci już opracowują scenariusze na wypadek rozpadu strefy euro.

ZOBACZ: SŁOWNIK NA KRYZYS

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: M.Baj/tvn24.pl (Reuters, APTN)

Pozostałe wiadomości

Trzech byłych dyrektorów Lasów Państwowych zostało dziś rano zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - dowiedział się reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński. To Józef K., były dyrektor generalny; Michał C., były dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i Andrzej Sz., były dyrektor szczecińskiej dyrekcji. Mężczyźni zostali zatrzymani w charakterze podejrzanych i wkrótce zostaną przesłuchani - potwierdza Dariusz Ślepokura z Prokuratury Krajowej.

Byli dyrektorzy Lasów Państwowych zatrzymani

Byli dyrektorzy Lasów Państwowych zatrzymani

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk zagroził w weekend zwolnieniem pracowników federalnych, jeśli nie odpowiedzą na e-mail z prośbą o przedstawienie swoich osiągnięć zawodowych. Teraz zmienia zdanie i wycofuje się ze swoich zapowiedzi. W poniedziałek miliarder ogłosił, że pracownicy otrzymają kolejną szansę, jeśli zgodzi się na to prezydent Donald Trump. Tymczasem federalni urzędnicy w USA zaktualizowali pozew przeciwko Elonowi Muskowi, oskarżając go o naruszenie przepisów prawa pracy - poinformowała w poniedziałek agencja AP.

Musk wycofuje się ze swojej groźby i daje kolejną szansę

Musk wycofuje się ze swojej groźby i daje kolejną szansę

Źródło:
PAP

Papież Franciszek dobrze wypoczywał przez całą noc - podały służby prasowe Watykanu we wtorek rano.

Nowy komunikat o stanie zdrowia papieża

Nowy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

W ciągu roku sprzedaż samochodów osobowych chińskich marek w Polsce wzrosła niemal 70-krotnie. W 2024 roku Polacy kupili więcej aut chińskich marek niż Citroënów i Fiatów łącznie - informuje "Rzeczpospolita".

Skokowy wzrost. Polacy kupują na potęgę auta z tego kraju

Skokowy wzrost. Polacy kupują na potęgę auta z tego kraju

Źródło:
PAP

Zastanawiające jest, dlaczego w tym momencie, kiedy tak wiele się dzieje politycznie, niewiele się dzieje na froncie - mówił Jarosław Ćwiek-Karpowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Wskazał dwa możliwe powody takiej sytuacji.

Dyrektor PISM: Dużo się dzieje politycznie, a niewiele na froncie. Mogą być tego dwa powody

Dyrektor PISM: Dużo się dzieje politycznie, a niewiele na froncie. Mogą być tego dwa powody

Źródło:
TVN24
Przeszukali dom Bąkiewicza, zbadali 16 incydentów. Koniec śledztwa

Przeszukali dom Bąkiewicza, zbadali 16 incydentów. Koniec śledztwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę "rozpoczęło się operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej" - przekazało we wtorek rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Siły powietrzne w Kijowie podały, że rakiety zostały wystrzelone z czterech rosyjskich bombowców Tu-95. W całej Ukrainie obowiązywał alarm powietrzny.

Rosyjskie rakiety leciały nad Ukrainą. Polska poderwała myśliwce

Rosyjskie rakiety leciały nad Ukrainą. Polska poderwała myśliwce

Źródło:
Suspilne, NV, tvn24.pl

Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku zawalenia fragmentu mostu na placu budowy autostrady w mieście Anseong w Korei Południowej. Stan pięciu osób poszkodowanych jest krytyczny - podała Narodowa Agencja Straży Pożarnej w Seulu.

Budowany most runął na pracowników. Nie żyją cztery osoby

Budowany most runął na pracowników. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
Reuters, Yonhap, PAP

Amerykańska rezolucja w sprawie wojny w Ukrainie, która nie zawiera potępienia ani nawet wzmianki o ataku Rosji, została przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Głosowało za nią 10 państw, a pięć europejskich - w tym Francja i Wielka Brytania mające prawo weta - wstrzymało się od głosu. Wcześniej Amerykanie ze swoją rezolucją ponieśli klęskę w Zgromadzeniu Ogólnym, a przeciwko dokumentowi stworzonemu przez Ukrainę i kilka europejskich krajów zagłosowali wspólnie z Rosją i Białorusią.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję USA, która nie mówi o agresji Rosji na Ukrainę

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję USA, która nie mówi o agresji Rosji na Ukrainę

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła amerykański projekt rezolucji na temat wojny w Ukrainie, który nie wymienił Rosji jako agresora, lecz mówi o "wojnie rosyjsko-ukraińskiej". Dokument ten jest szeroko komentowany przez światowych przywódców, jak i media.

"USA przyłączają się do Rosji", "wstrząsająca zmiana", "sojusznicy podzieleni"

"USA przyłączają się do Rosji", "wstrząsająca zmiana", "sojusznicy podzieleni"

Źródło:
FAZ, France24, New York Times, CNN, PAP

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział podczas przemówienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Europejczycy będą nadal stać ramię w ramię z Ukrainą, aby osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój, pokój poprzez siłę. - Tylko taki szanuje Kreml - podkreślił. W swoim wystąpieniu przytoczył też słynny cytat Władysława Bartoszewskiego.

Sikorski o "jedynym rodzaju pokoju, jaki szanuje Kreml"

Sikorski o "jedynym rodzaju pokoju, jaki szanuje Kreml"

Źródło:
PAP

Członkowie grupy z Ukrainy zostali schwytani i prawomocnie skazani za przeprowadzanie akcji sabotażowych w Polsce - dowiadujemy się z reportażu Piotrka Świerczka w "Czarno na białym". Na temat motywacji sprawców i skutków ich działania w specjalnym wydaniu programu rozmawiali goście specjalnego wydania programu.

Dezinformacja "karmi się chaosem". "Jeżeli ktoś chce zawładnąć umysłami, będzie robił dwie rzeczy"

Dezinformacja "karmi się chaosem". "Jeżeli ktoś chce zawładnąć umysłami, będzie robił dwie rzeczy"

Źródło:
TVN24

Można je znaleźć przy wielu ulicach Warszawy, szczególnie na Pradze Północ stały się zmorą mieszkańców. Lokale z automatami do gier hazardowych znajdują się na celowniku policji, ale walczyć z nimi próbują także radni dzielnicy. W ostatnim czasie udało się zlikwidować cztery takie punkty. Niestety w miejsce starych, powstają nowe. - Skazywani są pracownicy, a musimy rozbijać trzon takiej grupy - przekonuje były policjant Centralnego Biura Śledczego Policji.

"Pobicia, alkohol, narkotyki, zadymy". Pragę zalewa nielegalny hazard

"Pobicia, alkohol, narkotyki, zadymy". Pragę zalewa nielegalny hazard

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że osiągnięto porozumienie w sprawie ambasadorów, ponieważ szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski przywraca standardową procedurę, która rozpoczyna się od wstępnej akceptacji kandydatury przez prezydenta. Konflikt na linii MSZ-prezydent w sprawie ambasadorów zaczął się w marcu 2024 roku.

Andrzej Duda: jest porozumienie w sprawie nominacji ambasadorskich

Andrzej Duda: jest porozumienie w sprawie nominacji ambasadorskich

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała pięć osób w sprawie napadu na salon jubilerski we Włochach. Dwie z nich usłyszały zarzut rozboju i trafiły do tymczasowego aresztu. Skradziona została biżuteria o wartości 115 tysięcy złotych.  

Dwie osoby w areszcie po napadzie na jubilera

Dwie osoby w areszcie po napadzie na jubilera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- PLLuM to model językowy stworzony dla administracji, firm i naukowców. Każdy obywatel może skorzystać z chatbota - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wiceminister Dariusz Standerski dodał, że powołane przez resort konsorcjum HIVE będzie odpowiedzialne za wdrażanie modeli AI w aplikacji mObywatel i urzędach. Internauci już zwrócili uwagę na niektóre odpowiedzi polskiej sztucznej inteligencji.

Ruszył polski chatbot. "Każdy obywatel może skorzystać"

Ruszył polski chatbot. "Każdy obywatel może skorzystać"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kamala Harris zorganizowała zespół doradczy i rozważa, czy wystartować w wyborach na gubernatora Kalifornii w 2026 roku, kolejnych wyborach prezydenckich, czy kontynuować karierę poza wybieralnym urzędem - podał "New York Times", powołując się na osobę z otoczenia byłej wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych. W sobotę Harris pojawiła się na wydarzeniu transmitowanym w telewizji po raz pierwszy po przegranych wyborach.

Pierwszy taki występ Harris. Odniosła się do Trumpa i Muska

Pierwszy taki występ Harris. Odniosła się do Trumpa i Muska

Źródło:
Reuters, NBC News

Telewizja Republika przez niemal półtorej godziny pokazywała na żywo oczekiwanie prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie z Donaldem Trumpem. - To się absolutnie nie powinno było ukazać. Nie wiem, w czyim interesie Telewizja Republika to pokazywała. Na pewno nie w interesie Polski ani prezydenta Dudy - komentowała w TVN24 Magdalena Kicińska, wiceprzewodnicząca Rady Polskich Mediów.

Transmisja z oczekiwania. "Nie wiem, w czyim interesie Telewizja Republika to pokazywała"

Transmisja z oczekiwania. "Nie wiem, w czyim interesie Telewizja Republika to pokazywała"

Źródło:
tvn24.pl
Dzieci siwe ze stresu

Dzieci siwe ze stresu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Naukowcy ustalili, że parzenie herbaty usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie. Ich zdaniem odkrycie to dostarcza ważnych informacji, które można wykorzystać w badaniach nad zdrowiem publicznym. "Jeśli ludzie wypiją dodatkową filiżankę herbaty dziennie, być może z czasem zauważymy spadek zachorowań, które są ściśle skorelowane z narażeniem na metale ciężkie" - zauważają badacze.

Popularny napój "usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie". Ważne odkrycie naukowców

Popularny napój "usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie". Ważne odkrycie naukowców

Źródło:
PAP

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w ostatnią niedzielę marca. W nocy z 29 marca na 30 marca przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Oznacza to, że pośpimy o godzinę krócej.

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Do programu Orange Warsaw Festival 2025 dołączyła amerykańska wokalistka Chappell Roan. Wystąpi ona na festiwalu 30 maja. Wcześniej organizatorzy ogłosili występ brytyjskiej wokalistki Charli XCX, która pojawi się na festiwalu dzień później, 31 maja.

Chappell Roan na Orange Warsaw Festival

Chappell Roan na Orange Warsaw Festival

Źródło:
tvn24.pl