Według najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 56 procent badanych uważa, że przede wszystkim rząd odpowiada za problemy z rekrutacją młodzieży do liceów. 25 procent ankietowanych sądzi natomiast, że odpowiedzialne są władze lokalne.
Ankietowani odpowiadali na pytanie: "Ostatnio dużo mówi się o problemach z rekrutacją młodzieży do liceów. Kto przede wszystkim odpowiada za te problemy?".
Odpowiedzi "przede wszystkim władze centralne (Rząd)" udzieliło 56 procent badanych. 25 procent uznało, że "przede wszystkim władze lokalne (Samorząd)", a odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć" wskazało 19 procent ankietowanych.
Badanie Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 zostało przeprowadzone na grupie 1002 osób.
Dwutorowa rekrutacja
Rekrutacja do szkół średnich jest w tym roku szczególna, bo o miejsca walczy podwójny rocznik. Rekrutacje prowadzone są równolegle dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i absolwentów gimnazjów. W związku z tym pojawiają się problemy z rekrutacją i miejscami w wybranych przez uczniów szkołach.
Osoby, które nie dostały się do żadnej z wybranych szkół, będą mogły wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej na miejsca, które pozostaną wolne.
W szkołach średnich absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i absolwenci gimnazjów będą się uczyć w odrębnych klasach. Związane jest to z tym, że absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych będą się uczyć zgodnie z nową podstawą programową dla czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, a absolwenci gimnazjów zgodnie ze starą podstawą dla trzyletniego liceum i czteroletniego technikum.
Autor: akr//now / Źródło: tvn24