Mateusz Klemenski z Platformy Obywatelskiej został wybrany na stanowisko wicemarszałka województwa wielkopolskiego. Poparło go 22 z 36 radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Poprzedni wicemarszałek Leszek Wojtasiak został odwołany ze stanowiska przez sejmik w lutym.
Klemenski jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. Był m.in. zastępcą dyrektora oddziału Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu, w ostatnim roku pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego jako dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Rekomendując radnym kandydaturę Klemenskiego marszałek Wielkopolski Marek Woźniak powiedział, że ocenia ją "jako obiecującą, biorąc pod uwagę predyspozycje i doświadczenie zawodowe".
Dyplomatyczna opozycja
- Dajemy mu kredyt zaufania, ale współpraca zależy od tego, czy będzie kontynuował linię konfrontacji z opozycją wzorem swojego poprzednika, czy będzie chciał z naszego doświadczenia skorzystać - powiedział PAP radny PiS Zbigniew Czerwiński.
SLD najbardziej zależy na współpracy w dziedzinie służby zdrowia. - Mamy nadzieję, że będzie na tyle mocno umocowany politycznie, aby doprowadzić do końca sprawy związane ze służbą zdrowia, a zwłaszcza z budową w Poznaniu szpitala dziecięcego - powiedział Waldemar Witkowski z klubu SLD.
Zajmie się służbą zdrowia i gospodarką
Klemenski w zarządzie województwa będzie się zajmował służbą zdrowia i gospodarką.
- Muszę zapoznać się z zadaniami, które mnie czekają, ale raczej będzie to kontynuacja tego, co robił mój poprzednik. Mam nadzieję, że współpraca z sejmikiem będzie się dobrze układała - powiedział dziennikarzom Klemenski.
Wojtasiaka odwołało CBA
Poprzedni wicemarszałek Leszek Wojtasiak złożył rezygnację po tym, jak CBA złożyło wniosek o jego odwołanie. Kontrola przeprowadzona przez służbę wykazała, że Wojtasiak w trakcie pełnienia funkcji jednocześnie był członkiem zarządu - prezesem jednej z poznańskich spółek. Miał również 50 proc. kapitału zakładowego, a od lipca do grudnia 2012 r. ponad 30 proc. kapitału zakładowego innej poznańskiej spółki. Wojtasiak twierdził, że nie miał świadomości, że może naruszać prawo.
Zgodnie z obowiązującym prawem osoby pełniące funkcje publiczne, w tym członkowie zarządów województw, w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego. Osoby takie nie mogą też posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 proc. akcji lub udziałów przedstawiających więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego - w każdej z tych spółek.
Autor: FC/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UMWW