W Russowie oglądać można wystawę „Wielkanoc u Marii Dąbrowskiej”, która prezentuje zwyczaje wielkanocne, szczególnie te kulinarne.
To kolejna już edycja „Wielkanocy u Marii Dąbrowskiej”, która przede wszystkim zdradza kulinarne tajemnice rodzinnego domu pisarki.
- Dysponujemy pokaźnym zbiorem form kamionkowych do wypieku bab jak również metalowymi i żeliwnymi formami do wypieku np. baranków – opowiada Grażyna Przybylska z Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie.
Święta w opowiadaniu
W bogatej kolekcji można znaleźć fragmenty opowiadania „Wielkanoc” ze zbioru „Uśmiech dzieciństwa”.
– To krótkie opowiadanie zdradza szczegóły przygotowań do świąt w rodzinnym domu Dąbrowskiej. Zwyczaje i cały ceremoniał. Np. matka pisarki, kiedy pogoda na to pozwalała, wystawiała przed dwór stoły, na nich kładła ciasta. Tak by te przesiąkły wiosennym, ciepłym powietrzem – dodaje Przybylska.
Święconka na kamieniach
W Wielką Sobotę, przed domem Dąbrowskiej, odbywało się też święcenie pokarmów przyniesionych przez mieszkańców wsi.
– Kosze kładli na pomalowanych na biało kamieniach i czekali na księdza – mówi kierownik russowskiego muzeum.
Hafty obok świątecznych eksponatów
"Wielkanoc u Dąbrowskiej" to wieloletnia tradycja. Każdego roku przygotowywana jest dodatkowa wystawa. Tym razem prezentowane są hafty i koronki z okolic Kalisza.
– Matka Marii Dąbrowskiej, Ludomira z Gałczyńskich Szumska pasjonowała się szydełkowaniem, wyszywaniem i haftowaniem. Poświęcała tym czynnością każdą wolną chwilę – wyjaśnia Grażyna Przybylska.
Na wystawie można zobaczyć serwety, narzuty, zdobienia i części garderoby z przełomu XIX i XX wieku. Tylko część z nich jest własnością muzeum – np. serweta z haftem Richerieu ozdobiona koronką wykonaną na szydelku. Pozostałe zostały wypożyczone od mieszkańców Kalisza i okolic. Warto zwrócić uwagę m.in. na zdobiony haftem tiulowym czepek, hafty na batyście ozdabiające fartuszek, jasiek, kapę do chrztu i komunijną halkę. W jednej z gablot można też zobaczyć księgę rachunkową z końca XIX wieku, w którą jej właścicielka przez wiele lat wklejała próbki haftów.
Otwarte w Lany Poniedziałek
Wystawę można oglądać do poniedziałku w Skansenie Etnograficznym i Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie koło Kalisza.
Autor: aw/fc/par / Źródło: TVN 24 Poznań / Nowe Fakty Kaliskie
Źródło zdjęcia głównego: Nowe Fakty Kaliskie