Kawa i ciastko na dachu Muzeum Narodowego w Poznaniu? Być może już za kilka lat będzie to możliwe. Muzeum szykuje wniosek o dofinansowanie unijne, dzięki któremu nad gmachem przy Al. Marcinkowskiego powstałaby kawiarnia w kształcie tuby. Autorem projektu futurystycznej kafejki jest Claudio Silvestrin.
Włoski projektant i architekt znany jest m.in. ze współpracy m.in. z Giorgio Armanim czy Calvinem Kleinem.
Ma połączyć stare z nowym
Projekt Silvestrina zakłada postawienie na dachu nowego skrzydła Muzeum Narodowego tuby z brązu i drewna, w której mieściłaby się restauracja z widokiem na panoramę miasta. Wchodziłoby się do niej od al. Marcinkowskiego, skąd prowadziłaby na górę winda. Tuba miałaby łączyć dwa budynki o zupełnie różnej architekturze - XIX-wieczny gmach muzeum i współczesne nowe skrzydło.
Zamysł jej powstania po raz pierwszy pojawił się w 2005 roku. Włoch zrobił projekt z własnej inicjatywy i przekazał go za darmo Wojciechowi Suchockiemu, dyrektorowi placówki.
Muzeum chciało inwestycje zrealizować, jednak nie udało się mu pozyskać na ten cel pieniędzy unijnych. Teraz ponownie będzie próbować.
- Pozyskane fundusze przeznaczylibyśmy nie tylko na kawiarnie, ale także na wykonanie elewacji budynku i wybudowanie łącznika z Zamkiem Królewskim. Są to plany, na zrealizowanie których nie uzyskaliśmy dotąd pieniędzy. Ostatnim razem przegraliśmy z Zamkiem, który już rozbudował się - wyjaśnia Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Oprócz tuby, tunel do zamku
Powstanie przejścia podziemnego łączącego nową część Muzeum Narodowego z zamkiem na Wzgórzu Przemysła to zupełnie nowy pomysł. W ten sposób Muzeum Narodowe chciałoby połączyć dwa obiekty, którymi zarządza. W Zamku Królewskim znajdować się będzie Muzeum Sztuk Użytkowych. Jego otwarcie zaplanowano na 29 czerwca 2015 r.
Tuba miałaby stanowić także nowe wejście na poddasze starego gmachu muzeum. Tam miałyby się znaleźć nowe sale wystawiennicze. Za unijne pieniądze wyczyszczona miałaby być również elewacja ponad stuletniego budynku wykonana z piaskowca oraz iluminacja gmachu.
- Gmach jest wręcz czarny, a powinien być koloru piaskowca. Dodatkowo chcielibyśmy stworzyć galerię sztuki współczesnej z pracami, które w tym momencie zalegają w magazynach - tłumaczy Sobocińska.
Koszt inwestycji to około 30 mln zł. Jakie są szanse na jej realizację? - Gdybyśmy nie mieli nadziei, to byśmy nie składali wniosku - podsumowuje Sobocińska.
Muzeum Narodowe w Poznaniu:
Autor: fc, pp / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: UMP