"Będzie można spojrzeć żyrafie prosto w oczy"

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań, PAP
Zoo w Poznaniu: Całoroczny wybieg dla żyraf i nosorożców już gotowyPoznańskie Inwestycje Miejskie
wideo 2/10
Poznańskie Inwestycje MiejskieZoo w Poznaniu: Całoroczny wybieg dla żyraf i nosorożców już gotowy

Żyrafy i nosorożce w Poznaniu mają nowy dom, a w zasadzie luksusowy apartament. Budowa pawilonu trwała półtora roku. - Dzięki antresoli, ze zwierzętami będzie można się spotkać dosłownie "oko w oko"- mówi zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

Pawilon dla żyraf i nosorożców na terenie Nowego Zoo w Poznaniu już jest gotowy na przyjęcie mieszkańców. Dwupiętrowy obiekt powstał w pobliżu jednej z najbardziej nowoczesnych w Europie słoniarni, wioski afrykańskiej i strumienia Kaczeniec.

- Powstał ultranowoczesny obiekt. Będzie można spojrzeć żyrafie prosto w oczy, a nawet pod kontrolą podkarmić, ale też zobaczyć, poobserwować, w jakich warunkach taplają się w błocie nosorożce - cieszy się Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego zoo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Na żyrafy bedzie można spoglądać z wysokościPoznańskie Inwestycje Miejskie

Budowa ruszyła pod koniec października 2019 roku. - To była bardzo trudna inwestycja, rok i trzy miesiące ciężkiej pracy. Kosztował niespełna 15 milionów złotych - mówiła Justyna Litka, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Obiekt ma 2220 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i niemal dziewięć metrów wysokości. Dla zwierząt przygotowano w nim boksy wewnętrzne, których bezkontaktową obsługę zapewni system bram przesuwnych. Wewnątrz budynek dysponuje również częścią przeznaczoną dla gości, dla których będzie można przez cały rok prowadzić działania z zakresu edukacji przyrodniczej.

Budynek powstał w rok i trzy miesiącePoznańskie Inwestycje Miejskie

Dla odwiedzających na parterze budynku stworzono ciąg komunikacyjny z pomieszczeniami sanitarnymi dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na tej samej kondygnacji pojawią się także informacyjne tablice multimedialne, a na pierwszym piętrze zbudowano dla gości antresolę oraz salę projekcyjną. W pawilonie powstały również zaplecza: socjalne, magazynowe i techniczne. Na frontowej elewacji gmachu powstała duża, szklana fasada. Po zachodniej stronie budynku został wykonany wybieg dla żyraf, a po stronie wschodniej - dla nosorożców.

Oprócz nowoczensego budynku powstały nowe wybiegiPoznańskie Inwestycje Miejskie

Nowy pawilon powstał na terenie zajmującym łącznie niemal 14 tysięcy metrów kwadratowych. - Dzięki tak dużej powierzchni i odpowiedniemu ukształtowaniu terenu zwierzęta zyskają należytą przestrzeń do życia. Nasze żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu, który nie jest dostosowany do ich potrzeb biologicznych. A są to wyjątkowe żyrafy - żyrafy Rothschilda– podkreśliła dyrektor zoo.

Wybieg ma pozwolić wszystkim odwiedzającym poznański ogród bezpiecznie i z bliska obejrzeć żyrafy oraz nosorożce. - Dzięki antresoli ze zwierzętami będzie można się spotkać dosłownie "oko w oko". Liczymy na to, że nowoczesny pawilon będzie jeszcze jedną atrakcją, która przyciągnie gości do jednego z największych i najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Poznańskie Inwestycje Miejskie