- Chcemy postawić tablicę pamiątkową na placu Wolności albo w Al. Marcinkowskiego - mówi Joanna Janowicz Strzyżewska, rzecznik prasowy Euro Poznań 2012. Nietypowy pomnik może pojawić się już jesienią.
- Faktem organizacji szczycą się nawet kraje o najwyższym poziomie rozwoju na świecie. W najbardziej prestiżowej części Singapuru widnieje pomnik – patchwork zdjęciowy po I Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich organizowanych w 2010 roku - mówi Janowicz-Strzyżewska.
- My nie jesteśmy Singapurem, ale z sukcesem zorganizowaliśmy trzecią największą imprezę sportową świata. Poznań jest z tego dumny. Chcemy, by w mieście pozostała pamiątka na lata. Jej realizacja jest jednak uzależniona od wsparcia finansowego z zewnątrz – tłumaczy Michał Prymas, pełnomocnik Prezydenta Poznania ds. EURO 2012.
Pracują nad formą
Tablica najprawdopodobniej znalazłaby się na placu Wolności, gdzie podczas Euro 2012 znajdowała się Strefa Kibica.
- Pracujemy nad odpowiednim kształtem, formą, grafiką. Na placu jest już tablica upamiętniająca powstańców wielkopolskich, jest też nowoczesna fontanna. Turniej miał też swój charakter i klimat. Tablica powinna wpisać się w atmosferę miejsca, ale ma oddać też emocje, wielokulturowość i znaczenie wydarzenia, którego gospodarzem był Poznań i sami poznaniacy. Sekret będzie polegał na umiejętnym połączeniu sztuki z nowoczesnością - wyjaśnia Janowicz Strzyżewska.
"Widoczny" dla niewidomych
Pomysł przychylnie ocenia Miejski Konserwator Zabytków. W tej chwili szczegóły dotyczące projektu są ustalane z Wydziałem Urbanistyki i Architektury. Miasto konsultuje się także ze Stowarzyszeniem na rzecz Rehabilitacji Osób Niewidzących i Słabowidzących, bo autorem tablicy prawdopodobnie zostanie Roman Kosmala. To on wykonał m.in. makietę Starego Rynku i Stadionu Miejskiego dla osób niewidomych.
Autor: fc/roody / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Euro Poznań 2012 | Grzegorz Nelec