W Poznaniu rozpoczął się IV Międzynarodowy Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura. W ramach festiwalu odbędą się pokazy filmów, warsztaty, targi pomysłów, czytelnia komiksów oraz 13 wystaw.
Festiwal jest częścią projektu Centrala, czyli Central Europe Comics Art, którego zadaniem jest promocja komiksowego potencjału twórców z Europy Środkowej. Ligatura jest w zamyśle organizatorów festiwalem, który ukazuje obecność komiksu w kulturze - poprzez promocję i prezentację ambitnych projektów komiksowych z całego świata.
Nie dla komiksu masowego
- Nasz festiwal nie promuje masowego komiksu, stawiamy na najciekawsze i najnowsze zjawiska poszczególnych komiksografii. Na Ligaturze pokazujemy, co ciekawego dzieje się w komiksie oraz jak różnorodne estetycznie i fabularnie jest to medium - powiedział PAP organizator imprezy Michał Słomka.
Nowością na festiwalu jest Czytelnia Ligatury, specjalne miejsce w którym wydawcy i właściciele praw do komiksów prezentują swoje zasoby. Zarejestrowani uczestnicy festiwalu mogą przez kilka godzin dziennie czytać na miejscu najnowsze produkcje komiksowe z całego świata.
Najlepszy pomysł zostanie wydany
Podczas festiwalu osiemnastu wybranych wcześniej przez organizatorów artystów z całej Europy będzie mogło zaprezentować swoje pomysły na komiksy przed jury złożonym z profesjonalnych wydawców. Najlepsza praca zaprezentowana podczas Ligatura Pitching, bo tak nazywa się prezentacje pomysłów przed producentami zostanie wydana.
W piątek działalność zainauguruje stała galeria komiksu "Cheap East". W jednym z pomieszczeń w centrum Kultury Zamek w Poznaniu będzie można oglądać oryginalne rysunki komiksów.
- Jest to pierwsza tego typu stała galeria w Polsce. My na początek pokażemy prace do komiksu "Nieznany Geniusz" do którego rysunki wykonała Agnieszka Piska, a teksty napisał Mikołaj Tkacz - powiedział PAP Słomka.
Spotkania z mistrzami komiksu
Jednym z bloków tematycznych festiwalu są Wykłady Mistrzowskie, które od pierwszej edycji mają formę spotkań z wybitnymi artystami komiksowymi, teoretykami i historykami komiksu. W tym roku organizatorzy poprosili o prelekcję dwóch jury konkursu Ligatura Pitching: Szwajcara Christiana Gassera oraz Francuza Nicolasa Grivela, ponadto, swoją wiedzą z uczestnikami festiwalu podzielą się Fin Kalle Hakkola i prof. Jerzy Szyłak z Uniwersytetu Gdańskiego.
Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się targi East Cover. Międzynarodowe targi, które są platformą promocji działań związanych z kulturą komiksową oraz wymiany doświadczeń, prezentacji nowości, udostępniania licencji wydawniczych wydawców i dystrybutorów z całego świata.
W tym roku swoje publikacje będą prezentować wystawcy z Czech, Łotwy, Niemiec, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Holandii, Ukrainy, Finlandii i Polski.
Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura zakończy się w niedzielę.
Autor: mm/par/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wydawnictwo Kultura Gniewu