Stalowa konstrukcja obserwatorium na Śnieżce jest uszkodzona. Tak orzekli specjaliści z nadzoru budowlanego, którzy oceniali szkody po tym, jak w budynku zaczęły pękać ściany, sufit i podłoga.
Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) oraz inspektor nadzoru budowlanego stwierdzili w sobotę naruszenie stalowej konstrukcji w budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMiGW na Śnieżce (Dolnośląskie). Górna i dolna część obserwatorium została zamknięta.
Czynna tylko część kompleksu
Jak poinformował rzecznik IMiGW Łukasz Legutko, czynna jest środkowa część kompleksu, do której przeniesione zostaną obserwacje meteorologiczne. W najbliższym czasie wykonana zostanie także ekspertyza budowlana.
Wiało z prędkością 140 km/h
Do pęknięcia ścian, sufitu oraz uszkodzenia podłogi doszło w czwartek wieczorem prawdopodobnie z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Tego dnia wiał silny wiatr - 140 km na godzinę, był mróz. Przebywający w obserwatorium pracownicy oraz osoby z restauracji, w sumie siedem osób, opuściły budynek i zeszły poniżej szczytu.
- Z całą pewnością nie doszło na Śnieżce do tąpnięcia. Uszkodzenia powstałe w budynku to raczej efekt trudnych warunków atmosferycznych i bardzo silnego wiatru - powiedział kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Robert Korzeniowski.
Trudne warunki turystyczne
Dyżurny ratownik z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze przypomniał, że szlaki prowadzące na Śnieżkę są zamknięte. W górach panują obecnie trudne warunki turystyczne, wieje silny wiatr, a w całych Karkonoszach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: internauta Jacek / Kontakt TVN24