1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych, Polacy tradycyjnie odwiedzają cmentarze, by zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach bliskich. Czynią to nie tylko katolicy, ale także protestanci, a także prawosławni i muzułmanie. To również dzień kwest na cmentarzach w niemal całej Polsce.
Dzień Wszystkich Świętych to zgodnie z nauką Kościoła katolickiego "uroczystość tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie". Należą do nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także święci bezimienni, którym Kościół w sposób szczególny chce oddać hołd.
To dzień, w którym Polacy odwiedzają cmentarze. Odbywają się tam również kwesty, z których zysk przeznaczony jest na renowację grobów.
Największa i najbardziej znana kwesta odbywa się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie od wielu lat w zbiórce pieniędzy uczestniczą ludzie kultury. Kwesta odbywa się również w Krakowie na cmentarzu Rakowickim.
Kwesty od gór po morze
Pieniądze na renowację pomników zbierane są również w Krośnie, Łomży czy Lublinie. Na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków tego znanego, a zarazem jednego z najmniejszych cmentarzy w Polsce odbywa się już po raz 20. Pieniądze na renowację pomników w Zakopanem zbierają artyści, ludzie kultury, przedstawiciele władz Zakopanego oraz harcerze. Wśród kwestujących pojawił się m.in. artysta grafik, prof. Jerzy Jędrysiak, burmistrz Zakopanego oraz starosta tatrzański.
Wolontariusze kwestują także we wtorek na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego zorganizowało zbiórkę na renowację zabytkowych nagrobków, a Stowarzyszenie Katyń kwestuje na rzecz pielęgnacji miejsc upamiętniających Katyń.
O zmierzchu szczecińscy żeglarze zaplanowali spotkanie upamiętniające ich kolegów, którzy już odeszli. Na Jeziorze Dąbskim zapłoną wówczas świece.
Samorządowcy, dziennikarze, politycy i ludzie kultury kwestują też na rzecz ratowania zabytków najstarszej w Łodzi nekropolii - Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej. Na tym trójwyznaniowym cmentarzu pochowani są katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia.
Nie tylko katolicy
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest nie tylko przez katolików.
W województwie podlaskim, gdzie żyją przedstawiciele różnych wyznań, także prawosławne i muzułmańskie cmentarze są odwiedzane przez wiernych. Wynika to przede wszystkim z tradycji życia w diasporze. Wierni korzystają też z dnia wolnego od pracy.
Prawosławni duchowni przypominają, że oddawanie czci zmarłym 1 i 2 listopada nie należy do tradycji Cerkwi. W kościele prawosławnym bowiem dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego (czyli 50 dni po prawosławnej Wielkanocy, która jest świętem ruchomym).
Muzułmańskie tradycje
W województwie podlaskim są też największe w kraju skupiska wyznawców islamu. W tej religii nie ma świąt ku czci zmarłych i nie ma kultu świętych. 1 listopada to jednak ważny dzień, szczególnie dla rodzin mieszanych i możliwość odwiedzenia grobów na mizarach (muzułmańskich cmentarzach) przez tych, którzy muszą z daleka dojechać.
Za kilka dni na muzułmańskich cmentarzach będzie jeszcze większy ruch, niż 1 listopada. W najbliższą niedzielę rozpocznie się bowiem 4-dniowe Święto Kurban Bajram, jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych. Po modlitwach w meczetach, wierni tradycyjnie odwiedzą groby bliskich na mizarach.
Źródło: PAP