Jest już oficjalna lista przywódców państw, którzy wezmą udział w obchodach 4. czerwca w Krakowie. Na uroczystościach pojawią się między innymi kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Trzech przywódców nadal nie potwierdziło swojej obecności.
Przywódcy sześciu krajów: Czech, Rumunii, Niemiec, Węgier, Litwy i Ukrainy potwierdzili na razie udział w krakowskim spotkaniu na Wawelu, w ramach obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca - poinformował w niedzielę minister kultury Bogdan Zdrojewski.
"Zależało mi"
Swoją obecność potwierdzili: premier Republiki Czeskiej, premier Rumunii, kanclerz Niemiec, premier Republiki Węgierskiej, premier Republiki Litewskiej, będzie też premier Ukrainy - Julia Tymoszenko. Bogdan Zdrojewski
Zdrojewski: Zawsze jest kłopot
- Z przywódcami państw zawsze jest mały kłopot: w ostatniej chwili coś się może zmienić na korzyść lub na niekorzyść. Do chwili obecnej otrzymaliśmy potwierdzenie od sześciu przywódców państw. Swoją obecność potwierdzili: premier Republiki Czeskiej, premier Rumunii, kanclerz Niemiec, premier Republiki Węgierskiej, premier Republiki Litewskiej, będzie też premier Ukrainy - Julia Tymoszenko - poinformował minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Nie będzie premiera Bułgarii
Jak dodał - na pewno nie przyjedzie do Krakowa premier Bułgarii. - W przypadku trzech przywódców czekamy i będziemy czekać do ostatniej chwili - dodał Zdrojewski, nie ujawnił jednak, o których przywódców chodzi.
Pytany o program spotkania w Krakowie, Zdrojewski podkreślił, że zaproszone głowy państw przyjadą do Krakowa 3 czerwca.
Pojadą do Wieliczki
- Pierwszego dnia, 3 czerwca, przywódcy państw spotkają się, pojadą m.in. do Wieliczki, wrócą i wezmą udział w oficjalnym spotkaniu. Na następny dzień zaplanowano spotkanie na Wawelu, uruchomiony zostanie dzwon Zygmunta, będzie także przyjęcie wspólnego tekstu, krótkie wystąpienia - przemówi także ks. kardynał Stanisław Dziwisz; potem odbędzie się wspólny obiad i podsumowanie, po którym premier Donald Tusk i Lech Wałęsa polecą do Gdańska - mówił Zdrojewski.
Potwierdził także, że prezydent Lech Kaczyński weźmie udział tylko w uroczystościach w Gdańsku.
Zagrają Scorpionsi i Kylie
W Gdańsku zaplanowano m.in. międzynarodową konferencję "Solidarność i upadek komunizmu - część gdańska", która ma pokazać rolę Polski w przemianach 1989 roku w Europie. Clou programu ma być wieczorny koncert zaplanowany na 4 czerwca pt. "Zaczęło się w Polsce", na terenie Stoczni Gdańskiej. Na gdańskiej scenie wystąpią m.in. zespół Scorpions i australijska wokalistka Kylie Minogue, która po raz pierwszy będzie gościć w Polsce. Oprócz nich wystąpi m.in. Kora, Tomek Lipiński, grupa TILT, Lombard i Kombi.
Wyłącz system w Warszawie
Rocznicowe obchody 20. rocznicy wyborów 4 czerwca odbędą się także w Warszawie, pod hasłem "Wyłącz system" i skoncentrowane będą na Krakowskim Przedmieściu - między pomnikiem Kopernika a Skwerem Hoovera. Inne polskie miasta, które włączą się w uczczenie tej rocznicy to m.in. Katowice, Jelenia Góra, Kielce, Bytom, Wrocław i Jastrzębie.
Obchody bez granic
Jak zaznaczył obecny podczas niedzielnej konferencji sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, obchody odbędą się także poza granicami Polski. - Będzie to w sumie kilkadziesiąt imprez organizowanych praktycznie na całym świecie - bo także w Australii i Ameryce (...) To imprezy przygotowane głównie przez placówki dyplomatyczne, ambasady i konsulaty, ale także przez instytuty kultury i środowiska polskie - mówił.
Polska rocznica dookoła świata
W niebanalny sposób w obchody włączy się artysta Paweł Althamer, autor projektu "Wspólna sprawa". 160 mieszkańców warszawskiego Bródna w złotych kombinezonach kosmitów poleci złotym samolotem do Brukseli, by tam pokazać "jak się cieszyć wolnością". W Nowym Jorku organizowany będzie projekt Piotra Uklańskiego, który będzie polegał na świątecznym opakowaniu budynku konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku. W Londynie odbędzie się przegląd filmów związanych z historią Polski, pokazane zostaną m.in. filmy Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Wiele wydarzeń zaplanowano także w Pradze, Madrycie i Bukareszcie.
Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które współorganizuje obchody, o. Maciej Zięba dodał, że w najbliższy wtorek, z marszałkiem Sejmu Bogdanem Komorowskim, poleci do Berlina, aby tam - w gmachu głównym Bundestagu - otworzyć wystawę "o polskiej drodze do wolności". Potrwa ona do 17 czerwca. Tego samego dnia (17 czerwca) przed Bundestagiem odsłonięty zostanie pomnik "Solidarności".
Obchody 20 rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu organizowane są przez resort kultury, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejskie Centrum Solidarności. Wszelkie szczegóły dotyczące rocznicy wyborów 4 czerwca oraz 1 września dostępne są na stronie www.3989.pl.
Źródło: TVN24, PAP