Znamy już autora tajemniczej notki z butelki zamurowanej w Auschwitz. Jest nim jeden z wymienionych mężczyzn - Bronisław Jankowiak - twierdzą jego córka i znajoma.
- Poznałam to pismo. Należało do mojego ojca. Porównaliśmy je z innymi rzeczami, które napisał - mamy jego stare listy i pamiętnik z 1945 r. Jestem więc pewna na 100 procent - powiedziała agencji AFP mieszkająca w Szwecji Irene Jankowiak.
"Zegar się zatrzymał"
49-letnia Irene Jankowiak, którą zawiadomili o sprawie krewni z Polski, była zdumiona, gdy odkryła nazwisko swego ojca na liście z butelki. - Nagle zegar się zatrzymał. Dopadła nas - mnie i moją rodzinę, mojego brata i siostry - historia i zaczęliśmy zadawać sobie pytanie, dlaczego ojciec nam wcześniej o tym nie opowiadał - powiedziała córka Jankowiaka.
Odręczne pismo Bronisława Jankowiaka zidentyfikowała także jego znajoma, bydgoszczanka Iwona Maciejowska - poinformował historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Adam Cyra.
Niesamowite znalezisko
Ukrytą butelkę z listem, na którym widnieją podpisy siedmiu więźniów Auschwitz, znaleźli robotnicy prowadzący rozbiórkę jednej ze ścian w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. 65 lat temu pomieszczenie służyło za schron przeciwlotniczy. Podczas wojny budynek należał do kompleksu obozowego Auschwitz.
"Obóz koncentracyjny Oświęcim dnia 20.IX.44. Schron przeciwlotniczy dla obsługi T.W.L. Budowali go więźniowie: Nr 121313 Jankowiak Bronisław z Poznania, 130208 Dubla Stanisław z Łaskowic pow. Tarnów, 131491 Jasik Jan z pod Radomia, 145664 Sobczak Wacław z pod Konina, 151090 Czekalski Karol z Łodzi, 157582 Białobrzeski Waldemar z Ostrołęki, A 12063 Veissid Albert z Lyon (Francja). Wszyscy w wieku od 18 do 20 lat" treść notki umieszczonej w butelce
Życie autora
Bronisław Jankowiak urodził się 5 lutego 1926 roku w Poznaniu. Został aresztowany przez Niemców wskutek sąsiedzkiego donosu jakoby był pochodzenia żydowskiego. Do Auschwitz trafił 11 maja 1943 roku, gdzie otrzymał numer 121313. W obozie był oznaczony jako Polak. Pod koniec istnienia KL Auschwitz został ewakuowany do jednego z niemieckich obozów: Sachsenhausen, Buchenwald, Ravensbrueck lub Mauthausen.
W kwietniu 1945 roku, dzięki staraniom przewodniczącego Szwedzkiego Czerwonego Krzyża hrabiego Folke Bernardotte, wraz z innymi więźniami i więźniarkami różnych narodowości, został wysłany po uwolnieniu na leczenie do Szwecji. Tam poznał byłą więźniarkę KL Auschwitz Marię Czarnek, z którą później się ożenił. Jankowiakowie osiedli w Szwecji. Mieli czworo dzieci. Do Polski już nie wrócili. Bronisław zmarł 21 czerwca 1997 roku, a jego żona Maria - 24 listopada 1999 roku w wieku 73 lat. Ich dzieci i wnukowie również mieszkają w Szwecji.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24