Dwudniowe głosowanie i oddawanie głosu przez pełnomocnika jest zgodne z konstytucją uznał Trybunał Konstytucyjny. Skargę na nowelizację ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego złożył w marcu prezydent Lech Kaczyński.
Prezydent zaskarżył nowelę do TK uznając, że proponowane zmiany były wprowadzane za późno: na trzy miesiące przed wyborami do europarlamentu. Według prezydenta w noweli, która wprowadzała dwudniowe głosowanie, nie było koniecznych zmian w przepisach dotyczących ciszy wyborczej.
Ułatwienia dla starszych i niepełnosprawnych
Oprócz dwudniowego głosowania, nowela ordynacji wyborczej do PE miała też umożliwić osobom starszym lub niepełnosprawnym oddanie głosu przez pełnomocnika. Jednak ta kwestia - jak podkreślił na posiedzeniu TK minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda - nie była objęta bezpośrednimi zarzutami niekonstytucyjności.
Prezydent podniósł swoje wątpliwości dotyczące tej instytucji jedynie w uzasadnieniu do wniosku do TK. W związku z tym Trybunał nie rozstrzygał o konstytucyjności, bądź nie, tych przepisów.
Oceniał jedynie to, czy przepisy były wprowadzone odpowiednio wcześnie przed wyborami oraz czy można wprowadzać dwudniowe głosowanie, nie zmieniając jednocześnie przepisów dotyczących ciszy wyborczej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24