Z sondażu SMG/KRC dla TVN24 wynika, że co piąty Polak chce zrezygnować z udziału w wyborach prezydenckich z powodu wakacji. Urlop nie musi jednak oznaczać rezygnacji z głosowania. Żeby oddać głos, wystarczy w przedwyborczych tygodniach dopełnić kilku formalności.
Na pytanie, "na ile prawdopodobne jest, że w związku z wakacjami nie weźmie Pan(i) udziału w II turze wyborów?", 21 procent odpowiedziało, że jest to "raczej" lub "bardzo" prawdopodobne. Aż 76 procent deklaruje, że urlop nie powstrzyma ich od wypełnienia obywatelskiego obowiązku.
Czy urlopowicze stoją na straconej pozycji i będą pozbawieni możliwości głosowania? Niekoniecznie.
Jak głosować?
Udział w wyborach mogą wziąć osoby, które uczą się, pracują czy mieszkają poza miejscem swojego zameldowania. Prawa głosu nie tracą też Polacy udający się na zagraniczną wycieczkę. Przepisy dotyczące wyborów przewidują nawet specjalne rozwiązania dla osób, które na stałe mieszkają za granicą, a podczas urlopów będą w kraju. Spontanicznie podjęta decyzja o wyjeździe na weekend, też nie musi oznaczać rezygnacji z głosowania.
Wystarczy, że wcześniej dopełnimy formalności, które pozwolą nam wziąć udział w wyborach w dowolnie wybranym miejscu.
Weź zaświadczenie...
I wariant: można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w swoim macierzystym urzędzie gminy. Trzeba to zrobić do 18 czerwca. I wariant
Po pierwsze, można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w swoim macierzystym urzędzie gminy. Trzeba to zrobić do 18 czerwca. Uzyskamy wówczas dwa dokumenty: na okoliczność pierwszej i drugiej tury. Możemy z nimi udać się do dowolnej komisji w kraju i za granicą (w polskim konsulacie) czy na polskim statku i oddać głos. O zaświadczenia o prawie do głosowania w drugiej turze można występować do 2 lipca. Uwaga! Jeśli zgubimy lub w inny sposób utracimy zaświadczenie, to nie zagłosujemy.
... lub dopisz się do rejestru
Drugim sposobem jest wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w wybranym przez nas obwodzie. Składa się go w stosownym urzędzie gminy. Jeśli ktoś nie ma stałego miejsca zameldowania – jest to sposób jedyny. Jeśli ktoś już przebywa w miejscu, w którym będzie chciał głosować – jest to sposób najwygodniejszy. Taki wniosek mogą składać ci, którzy uczą się, pracują lub z innych względów przebywają poza domem - w terminie do 10 czerwca.
II wariant: wniosek o dopisanie do rejestru wyborców wybranym przez nas obwodzie, który składa się w stosownym urzędzie gminy. II wariant
Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców powoduje automatyczne wykreślenie ze spisu w miejscu zameldowania. Wadą takiego rozwiązania jest więc to, że gdy dojdzie do II tury, nadal będziemy przypisani do nowo wybranego obwodu.
Jeśli mieszkasz lub głosujesz za granicą...
Osoby, które na stałe mieszkają za granicą, mogą głosować w Polsce (jeśli przyjadą do kraju) na podstawie ważnego paszportu i dokumentu poświadczającego fakt stałego zamieszkiwania na obczyźnie (np. karty stałego pobytu, umowy o pracę, itd). Dla bezpieczeństwa warto jednak, by osoby takie wcześniej pobrały z właściwego sobie konsulatu zaświadczenie o prawie do głosowania.
Osoba chcąca głosować za granicą, do 17 czerwca musi złożyć w konsulacie wniosek o dopisanie do spisu wyborców w danej placówce konsularnej. Natomiast ci, którzy za granicą przebywają czasowo, mogą głosować na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania wydanych w Polsce.
Osoby starsze i niepełnosprawne
W tegorocznych wyborach można głosować również przez pełnomocnika. Takie prawo przysługuje osobom po 75 roku życia oraz tym, które maja orzeczony umiarkowany lub ciężki stopień niepełnosprawności. Głosowanie poprzez pełnomocnika
Żeby zagłosować...
Najpierw trzeba znaleźć lokal wyborczy. Siedzibę komisji wyborczej wyznacza gmina i odpowiednio wcześniej informuje o tym wyborców za pomocą obwieszczeń na słupach, w lokalnej prasie i w internecie. Lokale wyborcze będą czynne od 6 do 20. Sejm chciał, by można było głosować od godz. 8 do 22, ale prezydent skierował tę poprawkę do Trybunału Konstytucyjnego (a więc jeszcze nie obowiązuje).
Po godz. 20 członkowie komisji wyborczych będą liczyć głosy. Jest to od 5 do 9 osób rekomendowanych przez poszczególne komitety wyborcze. Za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia, dostają za to diety od 135 do 165 zł na rękę. W lokalach wyborczych obowiązuje całkowity zakaz agitacji – dotyczący zarówno członków komisji jak i osób postronnych. Wybory są tajne, więc muszą być udostępnione osłonięte miejsca, gdzie można oddać głos bez obawy, że ktoś patrzy nam przez ramię. Członkowie komisji nie mogą pomagać przy oddawaniu głosów (dlatego też warto wcześniej zapoznać się z zasadami głosowania).
Karta wyborcza
Żeby otrzymać kartę wyborczą należy przedstawić dowód tożsamości ze zdjęciem, ewentualnie inne wymagane dokumenty i pokwitować odbiór. Karta wyborcza zawiera imiona i nazwiska kandydatów. Wybór polega na umieszczeniu znaku "x" w kratce z lewej strony, przy nazwisku wybranej przez nas osoby (może się zdarzyć, jak w poprzednich wyborach, że na kartach znajdą się kandydaci, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w wyborach. W takim wypadku oddany na nich głos jest nieważny). Głos jest nieważny również wtedy, gdy zakreślimy więcej niż jednego lub nie wybierzemy żadnego kandydata. Na karcie do głosowania nie można niczego poprawiać. Należy uważać, żeby się nie pomylić, "poprawiony" głos też będzie nieważny.
Co dalej?
Wrzucamy głos do zaplombowanej urny i gotowe. Po wyjściu z lokalu wyborczego może zaczepić nas ankieter, pytając na kogo oddaliśmy głos. Oczywiście, jeśli nie chcemy, nie musimy odpowiadać, ale dzięki takim badaniom tuż po zamknięciu lokali wyborczych będzie można prognozować wyniki. Rzeczywiste głosy zaczną spływać do Państwowej Komisji Wyborczej w nocy za pośrednictwem specjalnego systemu informatycznego. Prawdopodobnie oficjalne wyniki poznamy w ciągu trzech dni.
W głosowaniu mogą brać udział obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat najpóźniej w dniu głosowania, nie zostali pozbawieni praw publicznych i nie są ubezwłasnowolnieni. Wszystkie informacje nt. wyborów prezydenckich 2010, 24 godziny na dobę, można zobaczyć w SPECJALNYM SERWISIE TVN24.PL - CZAS DECYZJI
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24