Wypowiedź sędziego Wiesława Johanna nie miała charakteru stricte działalności politycznej - ocenił przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur. Odniósł się do nagrania zamieszczonego w mediach społecznościowych, w którym wiceprzewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku promuje kandydata Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.
W mediach społecznościowych zostało zamieszczone nagranie, w którym sędzia Johann promuje kandydata PiS do Sejmu startującego w Warszawie.
Przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur pytany we wtorek o tę sprawę, powiedział, że "wypowiedź pana sędziego Johanna nie miała charakteru stricte działalności politycznej".
- Przecież on nie rzucił się w wir kampanii wyborczej. Wypowiedział się na temat swojego wieloletniego przyjaciela - ocenił.
Zwrócił uwagę, że adwokat prof. Maciej Gutowski wskazał, iż "apolityczność sędziów, a sędzia Johann jest sędzią w stanie spoczynku, z pewnego punktu widzenia może się ograniczać tylko do kwestii orzeczniczych". - Tutaj nie mieliśmy oczywiście [do czynienia-red.] z nadużyciem, ponieważ sędzia Johann nie orzeka. Występował tutaj całkowicie prywatnie - dodał Mazur.
Kancelaria Prezydenta nie komentuje
Wiesław Johann w nowej KRS jest przedstawicielem prezydenta. Reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska zwróciła się z pytaniami w sprawie sędziego do Kancelarii Prezydenta. - Kancelaria mówi, że nie komentuje tej sprawy dlatego, że Wiesław Johann nie jest ich pracownikiem - relacjonowała na antenie TVN24. Chciała zapytać o sprawę również samego sędziego Johanna, ale przebywa poza krajem.
Rzecznik rządu: sędzia Johann nie wykonuje obowiązków orzeczniczych
W środę dziennikarze pytali o sprawę również rzecznika rządu Piotra Muellera.
- Trudno jest mi oceniać działania sędziów, wolałbym tego nie robić. Nie widziałem też tego poparcia, w związku z tym nie chciałbym tego komentować - powiedział.
- Natomiast oczywiście zawsze wszyscy chcielibyśmy, żeby była taka troska, aby działania wymiaru sprawiedliwości nie budziły wątpliwości, chociaż z tego co wiem, pan sędzia Johann nie wykonuje obowiązków orzeczniczych. W tej chwili tylko jest członkiem KRS-u - podkreślił.
Na uwagę, że jest również sędzią TK w stanie spoczynku i obowiązuje go ustawa o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, powiedział: - To w takim razie warto pewnie spojrzeć szerzej na ten problem i ocenić działalność chociażby byłego sędziego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego pana [Jerzego] Stępnia.
W Trybunale Konstytucyjnym trwa postępowanie dyscyplinarne w sprawie "czynnego udziału w wiecu politycznym 6 maja 2017 roku" byłego prezesa i sędziego TK w stanie spoczynku Jerzego Stępnia.
Stępień tłumaczył w lipcu 2017 roku w "Tak jest" w TVN24, że "nie wolno mu należeć do partii politycznej, ale wolno mu mieć poglądy polityczne".
Zgodnie z art. 33. ust 1. ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego sędzia TK w stanie spoczynku "nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów; zachowuje jednak prawo wypowiadania się w sprawach publicznych".
Reporterka TVN24 zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem, czy przyjrzy się również sprawie Wiesława Johanna.
Ziobro: Johann jest członkiem KRS "z klucza politycznego"
Do sprawy odniósł się w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - W wymiarze indywidualnym członek KRS jest takim samym obywatelem, jak pani i ja - odpowiedział Ziobro dziennikarce, która zapytała go o sprawę sędziego podczas jego wizyty w Sosnowcu. Przypomniał, że KRS składa się nie tylko z sędziów, ale też na przykład z polityków.
Gdy sprecyzowała, że chodzi o Wiesława Johanna, Ziobro odpowiedział, że nie trafił on do KRS "z wyboru, jako sędzia sądu powszechnego, tylko jako przedstawiciel pana prezydenta, a więc organu politycznego, i w tym sensie (...) inne są wymogi jego zachowania i wypowiedzi niż osób, które trafiły tam jako czynni sędziowie - powiedział Ziobro, dodając, że sam jest członkiem KRS i wypowiada się na tematy polityczne. Minister stwierdził, że osoby, które są sędziami, są zobowiązane do powściągliwości, natomiast tych, którzy trafiają do KRS "z klucza politycznego" nie wiążą takie ograniczenia.
Witczak: Johann powinien być kompletnie osobą neutralną
- To jest sytuacja skandaliczna, bo sędzia Johann jest przede wszystkim członkiem organu konstytucyjnego, który ma bezpośredni wpływ na cały wymiar sprawiedliwości - ocenił w środę poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak. - To za pośrednictwem jego decyzji pojawiają się sędziowie w różnych rodzajach sądów w Polsce. Między innymi to on wybiera przedstawicieli do Izby Dyscyplinarnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, do izby, która decyduje o ważności bądź braku ważności wyborów w Polsce. Zobowiązanie do bycia bezstronnym jest tutaj absolutnie oczywiste dla wszystkich. To jest, jak by klasyk powiedział, oczywista oczywistość, że sędzia Johann powinien być kompletnie osobą neutralną - podkreślił.
Autor: js//kg / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24