Wicemarsza艂ek Sejmu Jerzy Wenderlich (Lewica) zapowiedzia艂, 偶e projekt ustawy medialnej zostanie "razem z PO zgodnie przeg艂osowany". Rozmowy mi臋dzy dwiema partiami trwaj膮 jeszcze w dw贸ch kwestiach spornych. G艂osowanie w sprawie projektu ma odby膰 si臋 w Sejme w 艣rod臋.
Lewica chce, by w siedmioosobowych radach nadzorczych TVP i Polskiego Radia by艂 jeden przedstawiciel rz膮du, a nie - jak przewiduje projekt PO - trzech. Przedstawiciele Lewicy postuluj膮 te偶, by zarz膮dy mog艂y by膰 odwo艂ywane przez KRRiT tylko na wniosek rady nadzorczej. Obecny projekt zak艂ada, 偶e r贸wnie偶 na wniosek walnego zgromadzenia, czyli ministra skarbu).
Ze s艂贸w Wenderlicha wynika, i偶 uzgodniono obecno艣膰 dw贸ch przedstawicieli rz膮du, wskazywanych przez ministr贸w skarbu i kultury - a odpowiednia poprawka ma by膰 zg艂oszona w Senacie.
- Odno艣nie pierwszego postulatu, to w rozmowach z marsza艂kiem Sejmu dochodzimy do zgody. Dw贸ch przedstawicieli rz膮du, to mia艂oby r臋ce i nogi. Jeden przedstawiciel ministra skarbu - jako w艂a艣ciciela i tego nikt nie kwestionuj臋. Ale kiedy m贸wimy, 偶e chcemy sprzyja膰 tw贸rcom, 偶e chcemy m贸wi膰 o misji i wysokiej jako艣ci program贸w, to dobrze zaanga偶owa膰 w to ministerstwo kultury - powiedzia艂 Wenderlich.
Zdaniem wicemarsza艂ka Sejmu, projekt zaproponowany przez PO nie jest idealny, ale b臋dzie rozwi膮zaniem po艣rednim. Konkurencyjny projekt ustawy medialnej - przygotowany przez 艣rodowiska tw贸rcze - Wenderlich uwa偶a za zbyt obszerny i nie gwarantuje szybkiej zmiany mechanizmu finansowania TVP i Polskiego Radia.
Wicemarsza艂ek zapowiedzia艂, 偶e Lewica ma kilka pomys艂贸w na spos贸b finansowania medi贸w publicznych - m.in. przekazywanie cz臋艣ci podatku CIT i PIT, uszczelnienie abonamentu czy zmuszenie do jego op艂acania u偶ytkownik贸w samochod贸w s艂u偶bowych.
O co chodzi w "medialnej"?
Przygotowana przez PO nowelizacja ustaw - o radiofonii i telewizji oraz abonamentowej - zak艂ada zmian臋 zasad wy艂aniania w艂adz w mediach publicznych. Jej bezpo艣redni膮 konsekwencj膮 b臋dzie wyb贸r nowych rad nadzorczych i zarz膮d贸w w TVP i Polskim Radiu. W praktyce oznacza膰 to b臋dzie usuni臋cie rad nadzorczych medi贸w publicznych przed up艂ywem ich kadencji.
Nowe rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i publicznych rozg艂osni regionalnych mia艂yby by膰 - jak dot膮d - wybierane przez KRRiT, ale po przeprowadzeniu jawnego i otwartego konkursu.
Projekt na razie zak艂ada, 偶e z konkursu pochodzi艂oby czterech cz艂onk贸w rad nadzorczych, pozostali trzej byliby wskazywani przez ministr贸w skarbu, kultury i finans贸w. Cz艂onkowie rad nadzorczych nie byliby te偶 nieodwo艂ywalni w trakcie kadencji. Odwo艂a膰 m贸g艂by ich organ powo艂uj膮cy, czyli KRRiT lub w艂a艣ciwy minister.
Znacz膮co zmieni艂by si臋 te偶 spos贸b wy艂aniania zarz膮d贸w w radiu i telewizji. Zamiast - jak dotychczas - rady nadzorczej wybiera艂aby je (w otwartym konkursie) Krajowa Rada na wniosek rady nadzorczej. KRRiT mog艂aby te偶 odwo艂a膰 cz艂onk贸w zarz膮du, w tym prezesa, w TVP i Polskim Radiu na wniosek rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia czyli ministra skarbu.
W sierpniu Sejm ma wybra膰 dw贸ch nowych cz艂onk贸w Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kandydatami na to stanowisko s膮: Witold Grabo艣 i S艂awomir Rogowski - rekomendowani przez Lewic臋 - oraz Maciej I艂owiecki i Jaros艂aw Sellin - zg艂oszeni przez PiS.
殴r贸d艂o: PAP, lex.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN24