Tylko pod znakiem krzyża Polska jest Polską, a Polak Polakiem - powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w homilii podczas mszy z okazji 18. rocznicy powstania Radia Maryja. Do Torunia zjechało około 10 tysięcy sympatyków Radia.
Hierarcha retorycznie pytał, czy człowiek nie ma już prawa do Boga, do swojego stwórcy i zbawcy - nawiązując w ten sposób do niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie niedopuszczalności wywieszania krzyży we włoskich szkołach. - Bardzo boją się Boga siły ciemności skoro znowu krzyż jest zaatakowany. A może już im się wydaje, że już nie muszą się bać, że Bóg jest już pokonany w człowieku i można uderzyć także w jego znak - krzyż - mówił abp Dzięga.
Jak dodał, ciągle odzywają się towarzysze tych, którzy chcieli budować społeczeństwo bez Boga.
Kolejna walka o prawo do krzyża
- Dzisiaj patrzymy na to z perspektywy kolejnej walki o prawo do krzyża. Czyżby Trybunał Praw Człowieka zmienił się w trybunał ograniczania sumień, przecież to jest boża kompetencja - prawo sumienia. Nie ingerujcie w ten obszar, wycofajcie się lepiej póki czas, gdyż Bóg już tyle razy upominał się także w naszym pokoleniu i jeszcze się upomni, i w Warszawie tez się upomni - podkreślił arcybiskup.
Metropolita szczecińsko-kamieński dziękował ludziom Radia Maryja, że "stoją z Maryją pod krzyżem". - Tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem. Z pewnością ten lud to naród mądry i rozumny, dlatego może wołać: póki Polska żyje w nas, póty nie zginie. Ale także póki Maryja jest panią naszych serc, myśli i czynów, dopóty mamy szansę coś dla Polski uczynić - mówił hierarcha.
"By decydenci nie czuli się wolni od kontroli" prawa
W swojej homilii zwrócił się do decydentów i apelował, by "nie czuli się wolni od jakiejkolwiek kontroli i zachowali prawo boże w dzisiejszym świecie pracy".
- Czy zmieniła się idea warsztatu pracy, zakładu pacy? Czy prawo decydowania o losach przedsiębiorstwa budowanego wspólnym narodowym i społecznym wysiłkiem już nie przysługuje budowniczym tego zakładu? Czy naprawdę decydent zagraniczny oraz państwowy urzędnik może jednostronnie orzekać, czy na przykład stocznia może istnieć, czy też musi być zamknięta - pytał arcybiskup.
Gotowe do uczestnictwa w życiu Kościoła i narodu
W czasie uroczystości odczytano list, który w imieniu przełożonego generalnego redemptorystów o. Miechaela Brehla do o. Tadeusza Rydzyka skierował konsultor generalny zgromadzenia o. Jacek Dembek. Duchowny podkreślił w liście, że Radio Maryja, kończące 18 lat, już dawno osiągnęło dojrzałość konieczną do aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła i narodu.
W rocznicowych uroczystościach wzięło udział prawie 10 tysięcy słuchaczy, skupionych w kołach i biurach Radia Maryja w różnych stronach kraju, a także mieszkających za granicą. Dla osób, dla których zabrakło miejsca w kościele przygotowano wielkie namioty z telebimami.
Źródło: PAP, lex.pl