Po Świnoujściu także na części kąpieliska w Międzyzdrojach i na plażach Darłowa w województwie zachodniopomorskim pojawiły się zakazy kąpieli. Powód ten sam: zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody. Zakaz w piątek wprowadziły lokalne Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
W Międzyzdrojach zakaz obowiązuje na odcinku od wejścia "F" na plażę w kierunku zachodnim aż do miejscowości Lubiewo - poinformowała Anna Banasiak z sanepidu w Kamieniu Pomorskim. Okazało się bowiem, że w pobranych w tym rejonie próbkach wody stwierdzono bakterie grupy coli w ilości przekraczającej normy.
W niedzielę rano kamieński inspektorat sanitarny pobierze próbki ze wszystkich nadmorskich kąpielisk na odcinku od Lubiewa do Łukęcina. - Wyniki badań wody mają być znane w niedzielę po południu - poinformowała Banasiak.
Bakterie też w Darłowie
Ten sam - mikrobiologiczny - problem pojawił się na plażach w Darłowie. Irena Gil z Sanepidu w Sławnie powiedziała, że zakaz kąpieli obejmuje zarówno plażę wschodnią, jak i zachodnią - do odwołania. Podobnie jak w Międzyzdrojach w niedzielę mają być znane wyniki badań kolejnych próbek wody.
Zakaz kąpieli obowiązuje już w województwie zachodniopomorskim na wysokości plaż Uznam i Warszów w Świnoujściu. Także tam powodem jest zanieczyszczenie wody bakteriami z grupy coli.
Bakterie z ludzkich jelit...
Szczepy bakterii coli - czyli pałeczki okrężnicy - to drobnoustroje kałowe: zwykle żyją w ludzkim jelicie grubym, gdzie nie szkodzą żywicielowi. Jednak kiedy dostaną się do organizmu inną drogą - są groźne dla zdrowia. Mogą powodować m.in. zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, mdłości i wymioty.
Według specjalistów, namnażaniu bakterii sprzyjają wysoka temperatura, bezwietrzna pogoda i brak opadów.
Źródło: PAP