Premier Donald Tusk dementuje doniesienia o planach prywatyzacji TVP. - Nie jest w naszej agendzie prywatyzacja telewizji publicznej - mówi premier. I dodaje: - Wypowiedź mojego ministra Rafała Grupińskiego była wypowiedzią wyraźnie własną i proszę w ten sposób ją traktować.
Tusk podkreślił, że ministrowie w jego kancelarii mają prawo wypowiadania także swoich poglądów, które nie muszą się zgadzać z jego opiniami. - To nie jest armia posłusznych mojej woli żołnierzy - powiedział.
Premier dodał, że opinia Grupińskiego o prywatyzacji to tylko kolejny głos w debacie na temat publicznych mediów. - W debacie, o tym co zrobić z tym molochem, który pobiera bardzo dużo pieniędzy, a prezentuje usługę nie zawsze dobrej jakości - zaznaczył Tusk.
Wcześniej portal dziennik.pl poinformował, że politycy PO chcą sprzedać jeden kanał TVP przez giełdę. Drugi natomiast miałby wypełniać "misję" TVP - czyli zajmować się edukacją, kulturą czy nauką. "Misja" nie byłaby przerywana reklamami, za to, według zapowiedzi polityków PO, w jego ramówce znalazłoby się "wszystko to, co powinno być w TVP, a czego dziś nie ma".
Portal powołał się na wypowiedź ministra w kancelarii premiera Rafała Grupińskieo, który powiedział, że "taki scenariusz jest omawiany".
Jedynka ma nową szefową
Tymczasem 1. programem TVP zarządzać będzie dotychczasowa szefowa "Wiadomości" Dorota Macieja. Potwierdziły się informacje portalu tvn24.pl i Macieja rzeczywiście zastąpiła na stanowisku dyrektora TVP1 Małgorzatę Raczyńską, o której zwolnieniu telewizja publiczna oficjalnie poinformowała w piątek.
Macieja kierowała "Wiadomościami" od maja 2007, od września 2006 w telewizji publicznej była kierownikiem redakcji TVP3 Warszawa. Wcześniej była m.in. publicystką tygodnika "Wprost", pracowała w "Życiu Warszawy" i "Dzienniku" i przy programie Tomasza Lisa "Co z tą Polską".
Za rządów Maciei w "Wiadomościach" zapadła decyzja o zmarginalizowaniu w głównym informacyjnym programie telewizji publicznej informacji o siłowym stłumieniu przez policję strajku pielęgniarek pod budynkiem Kancelarii Premiera - przypomina "Gazeta Wyborcza". Przeciwko jej decyzji zaprotestowała część dziennikarzy, którzy wkrótce potem stracili pracę. Odszedł m.in. wiceszef Wiadomości Grzegorz Kozak.
Wśród kandydatów na stanowisko szefa "Wiadomości" jest wymieniana Aleksandra Zawłocka, która była m.in. dyrektorem TVP3 Warszawa.
Źródło: TVN24, PAP, dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24