Trzy lata temu odszedł jeden z największych Polaków. Cały kraj, ale i świat wspomina Jana Pawła II. Papieża, filozofa, w opinii wielu - świętego za życia. W całej Polsce organizowane są koncerty i przedstawienia, a także msze i czuwania w intencji papieża Polaka.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz uważa, że trzy lata po śmierci Jana Pawła II trzeba pogłębiać jedność w Kościele i społeczeństwie. - Pierwsza rocznica była wielkim wspomnieniem. W czasie drugiej rocznicy już patrzyliśmy, żeby pogłębić Jego świętość. Chcemy w tej chwili pogłębić jedność, jedność w Kościele i społeczeństwie. To jest temat tego trzeciego roku - stwierdził jeden z najbliższych współpracowników i przyjaciół Jana Pawła II.
Obchody w całej Polsce
Imponująco zapowiadają się tegoroczne obchody. Miasta przygotowały wielkie widowiska i koncerty, ale każdy kościół, każda wspólnota chce na swój sposób wspomnieć papieża Polaka.
W Warszawie będą dwa główne punkty obchodów: plenerowe widowisko muzyczno-teatralne „Święci nie przemijają” na pl. Piłsudskiego (godz. 20.00), z udziałem wielu znakomitych aktorów oraz zapalenie pamiątkowego znicza o godz. 21.37. Od godz. 16 także na pl. Piłsudskiego będzie prowadzona kwesta na rzecz Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona".
Równie ciekawie zapowiadają się uroczystości w Krakowie. Wykonane zostanie oratorium „Siedem pieśni Marii” Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka na Rynku Głównym w Krakowie. Głównym akcentem będzie msza św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II w kościele św. Piotra i Pawła i późniejsze wieczorne czuwanie pod oknem papieskim "Wypłyń na głębię".
W rodzinnym mieście Jana Pawła II, Wadowicach, zostanie otwarta wystawa zdjęć z jego młodości. Kolejna rocznica śmierci będzie także okazją do spotkania z jego przyjaciółmi z dzieciństwa.
Watykański wieczór wspomnień
Także stolica apostolska będzie wspominać Jana Pawła II. O godzinie 10.30 Benedykt XVI odprawi mszę na Placu świętego Piotra, w której oprócz tysięcy pielgrzymów, będą także przedstawiciele Kościoła z całego świata, którzy przybędą na rozpoczynający się tego dnia pierwszy apostolski kongres Miłosierdzia Bożego, dedykowany pamięci Jana Pawła II.
O godzinie 21.00 tysiące ludzi zgromadzą się na modlitewnym czuwaniu.
Santo subito
Trzecia rocznica śmierci papieża przebiega w oczekiwaniu na ogłoszenie Jana pawła II świętym. Jego proces beatyfikacyjny wkracza w ostatnią, decydującą fazę w rekordowo szybkim tempie.
Zaledwie w rok powstał kluczowy, liczący 2500 stron dokument procesu - tak zwane positio, czyli opracowanie zebranych materiałów i zeznań świadków, mające świadczyć o świętości Jana Pawła II. Dokument ten zostanie przekazany Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Tam prace nad nim natychmiast rozpoczną komisje teologów i kardynałów.
Zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, w odpowiedzi na wznoszone w czasie pogrzebu okrzyki "Santo subito!" oraz oficjalną prośbę wikariusza papieskiego dla diecezji rzymskiej kardynała Camillo Ruiniego, Benedykt XVI wyraził już 13 maja 2005 roku. Było to zaledwie miesiąc i 11 dni po śmierci papieża.
To bezprecedensowa decyzja w dziejach nowożytnego Kościoła.
Podkreśla się, że mimo tego niezwykłego tempa, Benedykt XVI uchylił wyłącznie wymóg oczekiwania pięciu lat po śmierci kandydata na ołtarze. Cały proces zaś przebiega z rygorystycznym zachowaniem wszystkich wymaganych na każdym etapie procedur.
Śmierć papieża
Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 r. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiono na dywanie pośrodku placu św. Piotra. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger (11 dni później wybrany na nowego papieża – Benedykta XVI). Uczestniczyło w niej na placu św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele wszystkich wyznań świata, w tym duchowni islamscy i żydowscy. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 mln. ludzi, w tym ok. 1,5 mln. Polaków.
Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, w asyście duchownych, papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra w Watykanie, w krypcie Jana XXIII.
kwj//mat
IMPRESJA FILMOWA, KTÓRA POWSTAŁA W 2006 r. NA OKOLICZNOŚĆ ROCZNICY ŚMIERCI JPII
Realizacja: Ilona Masiewicz – Starczewska, Adam Rogala, Maciej Starczewski
Muzyka: Michał Lorenc
Źródło: PAP, tvn24.pl